یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

پاسخ شهبازی درباره ترویج کودک نامشروع در فیلم «طلا»؛

شاید فیلم شهبازی از لحاظ فرم و ریتم و فیلمبرداری نکات مثبتی داشته است اما باید از دبیر جشنواره و هیئت انتخاب سوال کنیم چرا در چهل سالگی انقلاب و در جشنواره فیلم فجر که باید یادآور ایام دهه فجر و و المان‌های یرانی اسلامی باشد فیلمی با این مضمون وارد جشنواره می‌شود. باید یادآوری کنیم که جشنواره فیلم فجر جشنواره برلین و کن و دگرباش‎ها نیست اینجا ایران است و اتفاقا یکی از افتخارات این کشور شئونات اخلاقی و خانواده مداری در آن است.
شاید فیلم شهبازی از لحاظ فرم و ریتم و فیلمبرداری نکات مثبتی داشته است اما باید از دبیر جشنواره و هیئت انتخاب سوال کنیم چرا در چهل سالگی انقلاب و در جشنواره فیلم فجر که باید یادآور ایام دهه فجر و و المان‌های یرانی اسلامی باشد فیلمی با این مضمون وارد جشنواره می‌شود. باید یادآوری کنیم که جشنواره فیلم فجر جشنواره برلین و کن و دگرباش‎ها نیست اینجا ایران است و اتفاقا یکی از افتخارات این کشور شئونات اخلاقی و خانواده مداری در آن است.

به گزارش هنرمندنیوز، نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی «طلا» در چهارمین روز جشنواره سی ‌و هفتم فیلم فجر روز یکشنبه ۱۴ بهمن ماه با حواشی در خصوص فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

در این نشست پرویز شهبازی کارگردان، رامبد جوان و محمد شایسته تهیه‌کنندگان، نگار جواهریان، طناز طباطبایی، مهرداد صدیقیان و هومن سیدی بازیگران، منصور شهبازی بازیگر و صدابردار، پیمان شادمانفر مدیر فیلمبرداری، امیرحسین قدسی طراح صحنه و دیگر عوامل فیلم حضور داشتند.

شهبازی در ابتدای نشست درباره روند شکل‌گیری داستان فیلم بیان کرد: اکثر سکانس‌ها را بازنویسی و تا آخرین لحظه که اسفندماه سال گذشته بود در حال تغییر داستان و اتفاقات بودیم . در ادامه نیز در پاسخ به واقعی بودن داستان گفت: داستان فیلم واقعی نیست و کاملا تخیلی است. تخیلی بودن این فیلم زمانی قابل تامل می شود که وی در پاسخ به اعتراض برخی از خبرنگاران در خصوص روابط نامشروع و خارج عرف فیلم و ترویج  و تبلیغ فرزند نامشروع در فیلم با توجه فرهنگ ایرانی اسلامی و واقعیت جامعه پاسخ داد با فرهنگ اسلامی ایرانی خیر ولی هست و اتفاق می افتد! رامبد جوان نیز در دفاع از شهبازی در این بخش وارد شد و گفت: جشنواره فیلم فجر و جلسه پرسش و پاسخ یک فیلم قطعا بخش عمده شما ازاهالی رسانه و حوزه سینمایی هستید، اما می‌خواهم بدانم چرا سوال‌ها انقدر ساده است و چرا هیچکدام از شما یک مبحث مهم را درباره فیلم شهبازی باز نمی‌کنید. یک خبرنگار نیز به رامبد اعتراض کرد و گفت دغدغه‌های فرهنگی هم داریم و آیا این فیلم ترویج حرامزادگی نیست که با جواب عجیب رامبد جوان مواجه شد که بی ربط توضیح داد این فیلم بسیار مهندسی شده و باید دید شهبازی چطور این نقشه مهندسی شده را انقدر ساده و جذاب برگزار کرده است. من دوست دارم درباره این مباحث صحبت کنید.

مهرداد صدیقیان بازیگر این فیلم نیز درباره علاقه به بازی در نقش‌های مکمل گفت: من از نقش مکمل استقبال نمی‌کنم. اگر نقش جای درستی باشد و فیلمنامه و کارگردانی را دوست داشته باشم، نقش مکمل را بازی می‌کنم.

هومن سیدی درباره حضورش در «طلا» بیان کرد: من تنها کاری که کردم این بود که گوش به فرمان شهبازی بودم. کار کردن با شهبازی خیلی برایم جذاب بود. تغییر شخصیت و رویکردی که شخصیت منصور در قصه دارد به شکل خیلی واقعی نشان داده می‌شود و این از خصوصیات جذاب قصه بود که من را جذب کار کرد.

طناز طباطبایی در پاسخ به پرسشی درباره ایفای نقش‌های قربانی، فریب خورده و اغواگر در فیلم‌های مختلف بیان کرد: خیلی خوشحالم و خیلی افتخار می‌کنم که این نقش‌ها را ایفا کردم. فکر می‌کنم دیگر وقتش شده که نگاه سخت‌گیرانه و حرفه‌ای‌تری در فیلم دیدن پیدا کنیم. تا کی قرار است انقدر ساده و سطحی فیلم ببینیم و نقد کنیم.

شهبازی درباره غیرمنطقی بودن فیلمنامه عنوان کرد: یک نفر به من گفت صحنه کشته شدن منصور از لحاظ دکوپاژ اشتباه است. وقتی کسی این حرف را می‌زند یعنی اینکه اطلاعاتی از کارگردانی ندارد و همین نقدهای سطحی است که باعث می‌شود سطح نقد و تحلیل فیلم ها پایین بیاید.

وی با بیان خاطره‌ای از کوروساوا و اینکه در زمان دریافت جایزه اسکار افتخاری با تواضع اعلام کرده که نمی داند لیاقت دریافت این جایزه را دارد یا نه، درباره ایراداتی که به فیلمش گرفته شد، گفت: واقعا چطور یک بچه مدرسه‌ای به خودش اجازه می‌دهد به من بگوید فیلمبرداری فیلمت اشتباه است، او با کدام دانش و سواد این حرف را می زند؟

شاید فیلم شهبازی از لحاظ فرم و ریتم و فیلمبرداری نکات مثبتی داشته است اما باید از دبیر جشنواره و هیئت انتخاب سوال کنیم چرا در چهل سالگی انقلاب و در جشنواره فیلم فجر که باید یادآور ایام دهه فجر و و المان‌های یرانی اسلامی باشد فیلمی با این مضمون وارد جشنواره می‌شود. باید یادآوری کنیم که جشنواره فیلم فجر جشنواره برلین و کن و دگرباش‎ها نیست اینجا ایران است و اتفاقا یکی از افتخارات این کشور شئونات اخلاقی و خانواده مداری در آن است. حال چرا باید سبک زندگی نامشروع غربی و آمریکایی که باعث انحطاط جامعه‌شان شده است در یک فیلم ایرانی و برای یک دختر ایرانی روایت شود. طبق آمار جهانی سه کشور ایران و عراق و افغانستان روی هم آمار کودکان نامشورع‌شان یک درصد هم نمی‌شوند چطور یک فیلمساز در نشست خبری‌اش اذعان می‌دارد، این مورد در جامعه اتفاق می‌افتد. این کارگردان منظورش کدام جامعه است جامعه‌ای که مردم ایران در آن زندگی می کنند یا جامعه‌ای که وی دلش می‌خواهد در آن زندگی کند؟! جای تاسف دارد که رسانه‌ها وبرنامه هفت به این آفت در فیلم اشاره نکرده‌اند و اتفاقا به شکل منسجمی از فیلم تعریف و تمجید هم کرده‌اند. آیا فیلم «طلا» با تابو شکنی که کرده است مسیر جدیدی را برای فیلمسازهای خودباخته فراهم می‌کند و باید از این پس منتظر اتفاقات اینچنینی در سینمای کشور باشیم؟ قطعا وزارت ارشاد باید پاسخگو باشد.

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..