جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ۲ دسامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گزارشی از نمایشگاه «کرنش به حافظ» در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش

از 12 بهمن تا 11 اسفند نمایشگاه «کرنش به حافظ» مجموعه‌ای از آثار هنرمند نامدار آلمانی که با الهام از غزلیات حافظ به تصویر کشیده شده است در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش در گالری 3و 5 در حال برگزاری است.
از 12 بهمن تا 11 اسفند نمایشگاه «کرنش به حافظ» مجموعه‌ای از آثار هنرمند نامدار آلمانی که با الهام از غزلیات حافظ به تصویر کشیده شده است در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش در گالری 3و 5 در حال برگزاری است.

هنرمندنیوزمنصور آزادکام مدیر و بهره‌بردار مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش در خصوص چگونگی نمایشگاه گفت با هماهنگی معاونت محترم گردشگری کیش آقای ملانوروزی این نمایشگاه بصورت یک پروژه با عنوان کرنش به حافظ که از سال ۲۰۱۹ با انتخاب ۳۳ غزل از حافظ توسط آقای احسان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران شروع شد و آقای گونتر اوکر با الهام از این غزلیات نسبت به خلق اثر اقدام کردند مدیر پروژه کرنش به حافظ هم آقای افشین درم بخش هستند و این نمایشگاه در ۸ شهر به ترتیب شیراز – تهران – اصفهان –کرمان – مشهد –رشت – بوشهر و جزیره کیش در ایران برگزار شده و در هرشهر یک هنرمند بومی با تاثیر پذیری از ایده نمایشگاه یک اثر به آثار نمایشگاه اضافه کرده است و آخرین ایستگاه این نمایشگاه در جزیره کیش است و پس از آن راهی نمایشگاه‌های اروپایی خواهد شد ودر جزیره کیش نیز خانم ندا آیتی هنرمند جوان کیش نیز با خلق اثر به این مجموعه پیوسته است. مدیر و هنرگردان مجموعه خلیج فارس کیش اضافه کرد: گونتر اوکر هنرمند ۹۰ ساله آلمانی در سال ١٩٣٠ در آلمان شرقى در خانوادهاى روستایى و کشاورز متولد شد. سالهاى نوجوانی‌اش همزمان با جنگ جهانى دوم بود. تجربه‌ی جنگ، خشونت و ویرانی ناشی از آن، تأثیری عمیق بر روح او بر جای گذاشت. در جوانى گرایش‌های سیاسی‌اش او را راهى آلمان غربى کرد. در شروع دهه ۶۰ میلادی به اتو پینه و‌هاینس مایک در گروه هنری «صفر» (زیرو) پیوست. اوکر همراه گروه «صفر» که جریانی پیشرو پس از جنگ ‌جهانی دوم در آلمان بود، راه هنر را از نقاشی سنتی به سوی هنری رهنمون ساختند که از مواد، رسانه‌ها و تکنیک‌های نو بهره می‌جست. اوکر در حال حاضر یکی از مهمترین هنرمندان معاصر و سرشناس آلمانی است و آثارش با قیمت‌های میلیون یورویی در حراجی‌ها فروخته می‌شود. او در سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان هنرمند برتر کشور آلمان برگزیده شده است.

 

 

یکی از ویژگی‌های این هنرمند، گرایش او به برگرفتن مفاهیم از حوزه‌های گوناگون فرهنگی و وارد‌کردن آن‌ها به جهان آثار خود است، او این تمهید را به شیوه‌ای برای اندیشیدن در مورد خود هنر تبدیل کرده است. روند شکل‌گیری آثار اوکر همواره متأثر از تجربیات زندگی‌اش بوده است. در آثار او زندگی و هنر چنان در هم تنیده‌اند که گویی هیچ کدام موجودیت مستقلی ندارند. آثار اوکر با اینکه در نگاه اول ساده می‌نمایند، اما عمیقاً دارای پیچیدگی‌های فکری هستند.  اوکر علاقه‌ زیادی به فرهنگ‌های جهان دارد و حاصل این علاقه سفرهای بسیار او به اقصی نقاط جهان است. سفرهایی که تجربه آنها، جوهره بسیاری از آثارش را در بر گرفته‌اند و آثارش باز نمود رنج آدمی است.

در خاتمه آزادکام مدیر موسسه طرح فضا- گروه فرا اضافه کرد نگاه مجموعه بسط و توسعه نمایشگاه‌هایی بین‌المللی و برنامه ریزی برای سال ۱۳۹۹ برای برگزاری حداقل ۳ نمایشگاه از این دست برای حضور هنرمندان خارجی داریم و همانطور که در افتتاحیه نمایشگاه آقای ملانوروزی مطرح کردنند ارتباط فرهنگی میان کشور‌ها عامل از میان برداشته شدن فضای سرد سیاسی در جهان است همچنین قابل ذکر است حضور آقای دکتر مظفری مدیر عامل محترم سازمان منطقه آزادکیش نشانه‌ای از نگاه و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی در سطح مدیریت ارشد سازمان منطقه آزاد کیش است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..