پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

موزه شهر "ویلنوو داسک"، در شمال فرانسه ، در حال آماده ساختن نمایشگاهی است که در آن راز تابلوهای "آمدئو مودیلیانی"، نقاش و مجسمه ساز ایتالیائی، که توسط شماری کارشناس کشف شده، آشکار می شود.
موزه شهر "ویلنوو داسک"، در شمال فرانسه ، در حال آماده ساختن نمایشگاهی است که در آن راز تابلوهای "آمدئو مودیلیانی"، نقاش و مجسمه ساز ایتالیائی، که توسط شماری کارشناس کشف شده، آشکار می شود.

هنرمندنیوز: این کارشناسان، در پی بررسی تابلوهای "مودیلیانی" متعلق به مجموعه های ملی فرانسه، با تکنیک های بسیار مدرن ، به این واقعیت دست یافتند که هر یک از این تابلو ها دو یا سه نقاشی را، سوار بر هم،  در خود دارد.
یکی از تابلوها، که تصویر بازرگان آثار هنری، "پل گیوم"، را نشان می دهد، توسط کارشناسان، لایه به لایه،  با اسکن مورد مطالعه قرار گرفته است. پس از به کار بردن این روش، کارشناسان به  تصاویری دست یافتند که هنرمند پنهانشان کرده بودو ، به گفته آنان، احساس وارد شدن به کارگاه او و کشف رمز آفرینش تابلو را به آنها داده است.
تصاویر نامرئی نشان می دهند که هنرمند، در آغاز، نخستین چهره را کشیده و سپس آن را وارونه کرده به چهره همسرش را که روی یک مبل نشسته پرداخته است. این چهره دوم و شناخت هویتش به کمک تابلوی دیگری ممکن گردیده که تصویر روشن وی را نشان می دهد.
تجزیه و تحلیل نقاشی های "مودیلیانی"، که در ۳۵ سالگی در سال ۱۹۲۰، در پاریس درگذشت، حکایت از توانائی این هنرمند در به کار بردن رنگ دارند. بدین ترتیب می بینیم که او حدود ۱۰ نوع پودر رنگ را با هم در می آمیخته تا به آن رنگ مورد نظرش برسد.
گفته می شود که علت این کار هنرمند می تواند بی پولی او و صرفه جوئی در خرید بوم بوده باشد.
"مودیلیانی"  (۱۸۸۴-۱۹۲۰) که در سال ۱۹۱۰ در پاریس ساکن شد و از او به عنوان هنرمند نفرین شده یاد می شود، یکی از چهره های مهم هنر تندیس گری و نقاشی اوائل قرن بیستم به شمار می آید. او که دوست پیکاسو و آپولینر بود، با آثار پر رمز ورازش به ویژه تصویر زنان را در نقاشی دگرگون ساخته است. از این رو تابلوهای وی، به ویژه آنهائی که از زنان برهنه کشیده است، رکورد فیمت ها را در بازارهای هنری می شکنند. آثار او که همواره در تنگدستی زیسته بود، امروز یکی از گرانترین آثار هنرمندان جهان هستند.
رازهای آشکار شده تابلوهای "مودیلیانی" در موزه یاد شده، پس از باز شدن دوباره درهای موزه و رها شدن از دست ویروس کرونا در دید رس  همگان گذاشته خواهد شد.

شهلا رستمی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..