شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷ آوریل ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

روایت شاهنامه به شیوه مدرن از زبان کارگردان؛

کارگردان نمایش «راز پنهان» با اشاره به اینکه این نمایش اسطوره سیاوش را به شیوه ای مدرن روایت می کند، عنوان کرد در این اجرا از هیچ کلمه غیرفارسی استفاده نشده است.
کارگردان نمایش «راز پنهان» با اشاره به اینکه این نمایش اسطوره سیاوش را به شیوه ای مدرن روایت می کند، عنوان کرد در این اجرا از هیچ کلمه غیرفارسی استفاده نشده است.

به گزارش هنرمندنیوز، داود اسدالهی کارگردان «راز پنهان» که اجرای عمومی خود را از ۲۸ آذر ماه در خانه نمایش اداره تئاتر آغاز کرده است گفت: خوشبختانه تا امروز شاهد استقبال خوب مخاطبان بوده ایم اما کمی هم از تماشاگران تئاتر دلخورم چون انتظار دارم بیشتر از این از نمایش استقبال کنند چون «راز پنهان» یک اثر کاملا ایرانی است که به جرات می توانم، بگویم حتی یک کلمه غیرفارسی در دیالوگ های نمایش به کار برده نمی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در شرایطی به سر می بریم که در هر دخمه ای سالن تئاتر زده اند و نمایش هایی سخیف که از هر ترفندی برای خنداندن تماشاگران استفاده می کنند روی صحنه می روند در حالی که «راز پنهان» یک اثر کاملا ایرانی درباره شاه بیت شاهنامه یعنی اسطوره سیاوش است و من امیدوارم خانواده ها، فرزندانشان را هم به دیدن این نمایش بیاورند تا با زبان سلیس و درست فارسی آشنا شوند.

به گفته وی، در این نمایش داستانی براساس یکی از اسطوره های شناخته شده ایرانی با نگاهی جدید روایت می شود.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: نمایش بدون تغییر داستان اصلی که در شاهنامه آمده است با تلفیق شیوه اجرای سنتی و مدرن به صحنه می رود و از هنر پرده خوانی و نقالی و حرکات فرم در اجرا بهره گرفته شده است. در طراحی صحنه نمایش چهار تیرک صحنه تعبیه شده و چهار نفر از بازیگران فرم به عنوان نمادی از سیاوشان امروزی به این تیرک ها بسته شده اند. در عمق صحنه نیز یک پرده نقالی وجود دارد که بازیگران با نقلِ نقال از دل پرده بیرون آیند و بعد از پایان بازی شان به درون پرده می روند.

اسدالهی در پایان با اشاره به اینکه این نمایش زمان و مکان مشخصی ندارد، عنوان کرد: در زمانه امروز ما شاهد حضور سیاوش هستیم؛ سیاوشی که از خون او سیاوشان روییده است. من این سیاوشان را در جنگ تحمیلی دیده ام؛ جوانانی که با خون خودشان این مرز و بوم را آبیاری کردند و برای دفاع از وجب به وجب این خاک جنگیدند و از وطنشان دفاع کردند. نمایش «راز پنهان» درباره سیاوشان امروزی است.

سودابه گودرزی، سحر حق شناس، فهیمه معین، زینب السادات میری، صدف کشوری، مریم اصلان پرویز، نسا دلیر، مهشید خدابنده لو بازیگران این نمایش هستند که تا ۲۱ دی ماه ساعت ۱۸ در خانه نمایش اداره تئاتر روی صحنه می رود.

عکس های نمایش از پرستو قلی نسب است.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..