پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ۷ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در ۲ ژانر مختلف؛

«زنبورک» و «روشنا» عنوان ۲ پروژه موسیقایی هستند که طی روزهای اخیر با هنرمندی بهاره فیاضی و سروش حاتمی‌آذر در ۲ ژانر مجزا پیش‌روی مخاطبان قرار گرفتند.
«زنبورک» و «روشنا» عنوان ۲ پروژه موسیقایی هستند که طی روزهای اخیر با هنرمندی بهاره فیاضی و سروش حاتمی‌آذر در ۲ ژانر مجزا پیش‌روی مخاطبان قرار گرفتند.

هنرمندنیوز: «زنبورک» با هنرمندی سروش حاتمی‌آذر و «روشنا» به همت بهاره فیاضی عنوان ۲ اثر موسیقایی جدیدی هستند که به تازگی دردسترس علاقه‌مندان موسیقی ایرانی قرار گرفتند.

مجموعه موسیقایی «روشنا» عنوان اثری پژوهشی-موسیقایی به همت بهاره فیاضی است که در روزهای گذشته برای پژوهشگران موسیقی منتشر شد.

بهاره فیاضی در توضیحات تکمیلی این اثر پژوهشی که به همت نشر ماهور منتشر شده، نوشته است:

طی سالیانی که در زمینه موسیقی ایرانی فعالیت داشته‌ام، همواره ساختن قطعات جدید برای اجراهای صحنه‌ای و آلبوم‌ها، جزو علاقمندی‌ها و دغدغه‌های شخصی‌ام بوده است. چه زمانی که به عنوان سرپرست گروه نوبهار، برای اجراهای صحنه‌ای در سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۵ قطعاتی را برای گونه‌های موسیقی ایرانی ساخته‌ام و چه به عنوان نوازنده در سه آلبوم تک‌نوازی، که تا به امروز منتشر شده‌اند، همواره سعی کرده‌ام با استفاده از تکنیک‌های مختلف اجرایی برای ساز تار و سه‌تار و همچنین قابلیت‌های فراوانی که موسیقی ایرانی در رنگارنگی ریتم‌ها و ملودی‌های گوناگون دارد، قطعاتی از ساخته‌های خودم را اجرا کنم.

قطعات این کتاب در طول سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ ساخته شده‌اند و شامل قطعات بی‌کلام در گونه‌های پیش درآمد، رنگ و چهارمضراب هستند. قطعات آواز بیات اصفهان و دستگاه نوا در آلبوم روشنا (۱۳۹۵)، دستگاه سه‌گاه در آلبوم افرا (۱۳۹۸) و آواز دشتی در آلبوم مه تا (۱۴۰۲) با تغییراتی اندک اجرا شده‌اند.

قطعه پنج‌ضربی نوا نیز در یک اجرای صحنه‌ای در سال ۱۳۹۴ اجرا شده است.

«زنبورک» هم عنوان یکی دیگر از آلبوم‌های منتشر شده در بازار موسیقی است که برای گروه سنی کودک و نوجوان منتشر شده است.

سروش حاتمی‌آذر مدیر هنری و سازنده این آلبوم در توضیحات تکمیلی این پروژه آورده است:

«آلبوم زنبورک، حاصل سال‌ها پژوهش و جست‌وجو در راستای تولید و اجرای «موسیقی ایرانی برای کودکان ایرانی» است.

امروز به یقین می‌توانم بگویم که انگیزه اصلی این امر، ریشه در دوران کودکی‌ام دارد. آن منِ کودک، همراه با آوازها، لالایی‌ها، کتاب‌خوانی‌ها و قصه‌های مادرم، همچون پرنده‌ای کوچک به پرواز خیال و واقعیت در می‌آمدم و پدرم با در هم آمیزی آنها با طرح و رنگ و تصویر و عکس و سینما و موسیقی و انیمیشن و نقاشی‌هایش به تک‌تک تصاویر خیال‌انگیرم جان می‌بخشید.

بدیهی است اگر نبود این همه کِشش و کوشش آن دو، چنین بذری در جانم سبز نمی‌شد.

خوب به یاد دارم که از سال ۱۳۷۳ وقتی به عنوان معلم هنر کودکان مشغول به کار شدم، تنها سرمایه‌ام همین جوشش و عشقی بود که مادر و پدر در من نهادینه کردند.

حال پس از ۲۹ سال پژوهش و تولید در عرصه هنر و شعر کودک، ساخت ملودی، نوازندگی انواع سازها، تنظیم قطعات موسیقی، اجرای کنسرت برای کودکان، ثبت و ضبط آثار موسیقی، یک‌یک قطعات این مجموعه با حساسیت ویژه‌ای انجام‌شده است تا از این گذر، هم در روح و جان کودک تاثیر بگذارد، هم به موسیقی ملی و ایرانی در این عرصه پیشنهادهایی داده باشم و هم مقبول اهل موسیقی، والدین و کودکان سرزمینم باشد.

با احترام به قامت بلند این مرز و بوم و به اساتید، پیشکسوتان و هنرمندان عرصه‌ کودک، این مجموعه را به همه‌ کودکان سرزمینم ایران، تقدیم می‌کنم.»

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..