دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ۲ اوت ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

روی خط جشنواره موسیقی فجر؛

ارکستر دانشگاه هنر به سرپرستی علی باستانی نژاد و رافائل میناسکانیان نوازنده پیانو در چهارمین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر به اجرای برنامه در تالار رودکی تهران پرداختند.
ارکستر دانشگاه هنر به سرپرستی علی باستانی نژاد و رافائل میناسکانیان نوازنده پیانو در چهارمین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر به اجرای برنامه در تالار رودکی تهران پرداختند.

هنرمندنیوز: در حالی که طبق برنامه ارائه شده به رسانه ها قرار بود گروه کر آوازی تهران به سرپرستی میلادعمرانلو روز شنبه ۲۸ بهمن ماه در چهارمین روز از برگزاری جشنواره موسیقی فجر میزبان علاقه مندان در تالار رودکی تهران باشد اما این ارکستر دانشگاه هنر به سرپرستی علی باستانی نژاد بود که اجرای نوبت اول کنسرت های تالار رودکی را تشکیل می داد.

البته جابه جایی برنامه ارکستر دانشگاه هنر با کنسرت گروه آوازی تهران پیش از این به سامانه های فروش اینترنتی بلیت جشنواره اطلاع رسانی شده بود، اما چون رسانه ها در جریان این جا به جایی قرار نگرفته بودند، این گمان وجود داشت که طبق برنامه قبلی کنسرت گروه کر آوازی تهران اجرای خود را به مخاطبان ارائه دهد، اما طبق آخرین اعلام جدول این ارکستر دانشگاه هنر بود که در کنسرت شب گذشته میزبان علاقه مندان بود.

در بخش اول کنسرت که به اجرای آنسامبل موسیقی کلاسیک دانشکده موسیقی دانشگاه هنر «فرناد» اختصاص داشت به اجرای قطعاتی از موتزارت، محمد سعید شریفیان، هایدن و تعدادی دیگر از آهنگسازان موسیقی کلاسیک پرداخت. در این اجرا علی باستانی نژاد سرپرست گروه فلوت، پرستو شیرانی، حمید رضایت نوازندگان فلوت، غزل صادق الوعد نوازنده ویولن، کیوان دباغی نوازنده ویولا، المیرا نعمت زاده و سپیده سجادی نوازندگان ویولن سل ، کرامت منصوری، کیمیا فخاری نیا و آیناردرگاهی نوازندگان پیانو گروه اجرایی را تشکیل می دادند. این در حالی است که در بخش دوم کنسرن میز بهزاد جعفریان نوازنده ویولن و پدرام غفاری نوازنده پیانو به اجرای یک دوئت پرداختند.

گروه سازهای ایرانی دانشگاه هنر به رهبری محمدرضا فیاض نیز پس از اجرای آنسامبل موسیقی کلاسیک این دانشگاه با مدیریت هنری احسان ذبیحی فر قطعاتی از احمد پژمان آهنگساز صاحب نام موسیقی کشورمان را برای مخاطبان اجرا کردند که از آن جمله می توان به «عیاران»، «سیاناو»، «اَرنگان»، «شونان»، «دلگان» ، «زرمیتان» اشاره کرد. این قطعات به ترتیب نام روستاهایی در استان های کردستان، گیلان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری است که هر قطعه دربرگیرنده تم هایی از موسیقی هر استان بود.

تک نوازی پیانو مرد جنتلمن نوازندگی پیانو و موسیقی کلاسیک

اجرای دوم چهارمین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اختصاص به تک نوازی پیانو استاد رافائل میناسکانیان اختصاص داشت  که وی در این کنسرت آثاری از یوهان سباستین باخ و شوپن را برای مخاطبان اجرا کرد.

این هنرمند صاحب سبک و بی حاشیه موسیقی کشورمان که همچون همیشه با ظاهری آراسته  روی صحنه حاضر شد پس از اجرای برنامه خود از متین لادانی شاگردش خواست تا قطعاتی را برای مخاطبان اجرا کند.

وی پس از اجرای لادانی خطاب به تماشاگران گفت: استاد خوب همان است که شاگردی بهتر از خودش را تعلیم بدهد و من امشب بسیار خوشحالم که متین لادانی برنامه بسیار ارزشمندی را به شما عزیزان ارائه داد.

رونمایی دیرهنگام از دو شورای مهم جشنواره سی و چهارم موسیقی فجر

اعضای شورای ارزیابی و شورای پیشنهاد دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در حالی دو روز مانده به پایان این رویداد مهم موسیقایی معرفی شدند که پیش از این نام اعضای این دو شورا در هیچ یک از اخبار ستاد برگزاری جشنواره منتشر نشده بود.

«شورای ارزیابی» و «شورای پیشنهاد دبیر» دو شورای معرفی شده از سوی تنظیم‌کنندگان «آیین‌نامه قانونی» جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر هستند که چندی پیش جزییات آن توسط دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده بود.

طبق اعلام کتاب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر که دو روز مانده به پایان جشنواره به دست اهالی رسانه رسید، داود گنجه‌ای و مینا افتاده موسیقیدان، محسن رجب‌پور نماینده مجمع صنفی ناشران موسیقی، فردین خلعتبری موسیقیدان، عین‌الله کیوانشکوه نماینده انجمن صنفی هنرمندان موسیقی، امین مویدی اصفهانی مشاور برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی معاون امور هنری اعضای شورای ارزیابی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر را تشکیل می‌دهند.

نکته جالب توجه در اسامی یاد شده حضور نداشتن فردی با پسوند عنوان حقوقی «نماینده خانه موسیقی» در ترکیب اعضای شورای ارزیابی است، چه اینکه داود گنجه‌ای که پیش از این یکی از اعضای اصلی هیات مدیره خانه موسیقی بود هم مدت‌ها قبل از سمت‌های اداری خود در این نهاد استعفا داده است.

براساس آنچه در کتاب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر منتشر شده حسن ریاحی به عنوان نماینده دانشگاه آزاد اسلامی، هومان اسعدی به عنوان نماینده دانشگاه تهران، حمید عسکری نماینده دانشگاه هنر(رهبر گروه کُر اردیبهشت از مجموعه‌های شرکت‌کننده در جشنواره موسیقی فجر)، مهدی آذرسینا موسیقیدان، محمدرضا فیاض موسیقیدان (رهبر ارکستر سازهای ایرانی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر از مجموعه‌های شرکت کننده در جشنواره موسیقی فجر)، مانی جعفرزاده موسیقیدان، علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و علی ترابی مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد و رییس جشنواره اعضای شورای پیشنهاد دبیر جشنواره دوره سی و چهارم را تشکیل می دهند.

ناصرصفاریان، کیوان فرزین، آیدین صمیمی مفخم، امیرمهیار تفرشی پور، رامین بهنا، امیربکان، بابک چمن آرا و شهرام صارمی  هم اعضای هیات انتخاب جشنواره سی و چهارم هستند که ستاد جشنواره طی روزهای گذشته فقط  اسامی این افراد را به صورت رسمی منتشر شده بود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..