جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ۱۲ اوت ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

موزه ملی ایران هم‌زمان با روز جهانی ماما، نسخه‌ای منحصربه‌فرد از نگارگری دوره صفوی را که تصویرگر زایمان زن در آن دوره تاریخی است رونمایی کرد.
موزه ملی ایران هم‌زمان با روز جهانی ماما، نسخه‌ای منحصربه‌فرد از نگارگری دوره صفوی را که تصویرگر زایمان زن در آن دوره تاریخی است رونمایی کرد.

به گزارش هنرمندنیوز، این اثر نگاره تک‌برگی است در مکتب هند و مغول مربوط به سده‌های دهم و  یازدهم هجری قمری، که مضمون  آن صحنه زایمان زنی است که  روی ایوان خوابیده و عده‌ای بر بالین او گرد آمده‌اند.

محوطه حیاط و ایوان به تصویر کشیده شده و بیرون حیاط دو مرد و یک زن از نرده‌ای که دور حیاط را محصور کرده به داخل نگاه می‌کنند. در پشت آن‌ها منظره گل و بوته به چشم می‌آید. داخل حیاط زنی مشغول آب برداشتن از حوض است و دو مرد خنجر به کمر بسته در حال گفت‌وگو هستند.

آسمان به رنگ آبی نشان داده شده و رنگ های سبز، زرد، قرمز، آبی، بنفش و طلایی در ترکیبی چشم‌نواز در آن به کار رفته‌اند.

مصور کردن شاهکارهای ادبیات فارسی از موضوع‌های مورد توجه هنرمندان در مکتب هند و مغول بوده است. آن‌ها صحنه‌هایی از زندگی درباریان، شکارگاه‌های سلطنتی، جنگ‌ها، صورت زنان حرمسرا و صحنه‌هایی از زندگی مردم را مصور می‌کردند. در نقاشی‌های هنرمندان این مکتب پرداختن به جزئیات و تصویر صورت‌ها به حالت نیم‌رخ به وضوح نمایان است.

این تک‌برگ به شماره ۴۵۳۹ در تالار صفوی موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض دید عموم قرار دارد.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..