پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ۸ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در هوائی آفتابی و گرم، مراسم گشایش فستیوالی انجام گرفت که یک سال، به دلیل کرونا، برگزار نشد و سال بعد، با دو ماه دیرکرد و بسیار خلوت تر از همیشه، با ماسک و تدابیر بهداشتی گسترده، توانست شماری را به این شهر بکشاند. با این زنگ آغاز کار و بدون ماسک، شهر کن نزدیک به دوهفته، با ریتم فستیوال پیش خواهد رفت.
در هوائی آفتابی و گرم، مراسم گشایش فستیوالی انجام گرفت که یک سال، به دلیل کرونا، برگزار نشد و سال بعد، با دو ماه دیرکرد و بسیار خلوت تر از همیشه، با ماسک و تدابیر بهداشتی گسترده، توانست شماری را به این شهر بکشاند. با این زنگ آغاز کار و بدون ماسک، شهر کن نزدیک به دوهفته، با ریتم فستیوال پیش خواهد رفت.

هنرمندنیوز: در آغاز هیات داوران، که اصغر فرهادی نیز یکی از اعضای آن است، بر فرش قرمز گام نهادند و  از پله های کاخ فستیوال بالا رفتند.

از جمله میهمانانی که امشب از این پله ها بالا رفتند، "ویرجینی اوفیرا"، هنرپیشه و برنامه گردان امسال کن، "فارست وایته کر"، هنرپیشه آمریکائی، که نخل طلای افتخاری می گرفت و گروه فیلم "بریدن"، ساخته  "میشل هازاناوسیونس"، کارگردان فرانسوی، بودند.  این فیلم برای شب گشایش برگزیده شده بود.

فارست وایته کر

"فارست وایته کر"که نقش آفرینی هایش  شگفت انگیز هستند، در سال ۱۹۸۸، همراه با فیلم "برد" ، ساخته "کلینت ایستوود" ، به کن آمد وجایزه بهترین بازیگر را ربود. او  در مورد این جایزه گفت : هنگامی که برای همراهی فیلم از پله ها بالا می رفتند، مردم نام "ایست وود" را فریاد می زندند اما پس از گرفتن جایزه، نام او را می بردند. این هنرمند در  سخنان خود به وظیفه یک هنرمند اشاره کرد وبیشتر بر نقش انجمنی تاکید ورزید که برای توسعه و صلح در سودان بر پا کرده وفیلم  مستند آن، به نام " به خاطر صلح"، امروز به نمایش در آمد.

"فارست وایته کر" از سال ۲۰۱۲ با  ان جی  او های فعال در شماری از کشورهای جنگ زده آفریقائی همکاری می کند و طی ده سال، با ایجاد شبکه ای به کمک ۲۵۰۰ جوان و ۱۴ مرکز آموزشی ، به بیش از یک میلیون و نیم نفر یاری رسانده است.

"فارست وایته کر"، نماینده یونسکو برای صلح و آشتی و نیز عضو "گروه دفاع از توسعه پایدار" سازمان ملل است.

برنامه گشایش فستیوال امسال به دلیل پایان قرارداد فستیوال با کانال پلاس، ار شبکه دوم تلویزیون فرانسه پخش شد. این مراسم همچنین بر روی شبکه های اجتماعی و به ویژه کانال یوتیوب فستیوال نیز پخش گردید.

پیش تر، هیات داوران در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده هریک از آنها چند کلمه درباره حضور خود سخن گفته بود.

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی با گفتن این که از حضور خود دراین ژوری به نهایت خشنود است افزود : "هنگامی که به من این پیشنهاد داده شد، من لحظه ای تردید نکردم. البته این سومین باریست که چنین پیشنهادی انجام می گرفت، اما این بار ممکن شد.". او  با اشاره به اعتراضات روزهای اخیر در ایران افزود : " خوشحالی  امروز من  به  دلیل وضع  کشورم خوشحالی  عمیقی نیست چرا که  افق  مردم ایران ناریک است . باید اعتراف کنم که این مطلب از لذت بودنم در اینجا می کاهد.."

اصغر فرهادی همچنین گفت: «مردمی که گذشته پرافتخار، فرهنگ و تاریخ غنی دارند، این همه نخبه در داخل کشور و جهان و این همه ثروت منابع طبیعی دارند، طاقتشان تمام شده. او افزود هیچ‌ چیز الان خیلی از مردم را خوشحال نمی‌کند."

اصغر فرهادی همچنین به ماجرائی که پیرا مون فیلمش "قهرمان" که  بر أساس شکایت  "آزاده مسیح‌زاده" به وجود آمده که این  سینماگر را متهم به استفاده  از مستند او  "دوسر برد دوسر باخت"می کند بی‌آنکه نامی از او ببرد، گفت : " فیلم من بر اساس آن مستند ساخته نشده. تردیدی ندارم که این موضوع روشن خواهد شد. و متأسفم که این اتفاق باعث رنجش زیادی شد."

گفتنی است که این کارگردان نیز از  آزاده مسیح‌زاده شکایت کرد و او را به نشر اکاذیب متهم نمود. اما  اتهام اصغر فرهادی به دلیل عدم وجود مدارک کافی رد شد.

ولودیمیر زلینسکی

یکی دیگر از نکات مهم برنامه مراسم گشایش، پیام ویدئوئی مستقیم "ولودیمیر زلینسکی"، رئیس جمهوری اوکرائین به فستیوال کن بود که، پس ازشرح آنچه بر کشورش می گذرد، گفت ما به یک  چارلی چاپلین تازه نیاز داریم  تا  بگوید که سینما در برابر  جنگ صامت نخواهد ماند. که اشاره ای است به فیلم دیکتاتور اثر این هنرمند که در سال ۱۹۴۰ ساخته شد.

به هر رو،  ژوری فستیوال کن ۲۱ فیلم را تا روز ۲۸ مه خواهد دید و تا آن روز همه علاقمندان شناخت جوایز را در انتظار نگه خواهد داشت.

"شهلا رستمی"

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..