چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

پاسخ تلویحی رییس جمهور به مشکلات و کاستی‌های کشور و مردم؛

«می‌دونم اما نمیگم» به زبان سرخه‌ای یا بهتر بگویم به زبان مادری رییس جمهور می‌شود «زن و ناوین»! شاید این جمله در جواب تمام مشکلاتی باشد که مردم در حال مواجه شدن و دست و پنجه نرم کردن با آن هستند. وضعیت کنونی تورم و بیکاری و نوسانات بازار ارز و کوچک شدن سفره‌های مردم و مطالبه آنها از رییس جمهور کشورشان در جوابی کوتاه و گویا می‌شود «زن و ناوین»!
«می‌دونم اما نمیگم» به زبان سرخه‌ای یا بهتر بگویم به زبان مادری رییس جمهور می‌شود «زن و ناوین»! شاید این جمله در جواب تمام مشکلاتی باشد که مردم در حال مواجه شدن و دست و پنجه نرم کردن با آن هستند. وضعیت کنونی تورم و بیکاری و نوسانات بازار ارز و کوچک شدن سفره‌های مردم و مطالبه آنها از رییس جمهور کشورشان در جوابی کوتاه و گویا می‌شود «زن و ناوین»!

به گزارش خبرنگار هنرمندنیوز، «می‌دونم اما نمیگم» به زبان سرخه‌ای یا بهتر بگویم به زبان مادری رییس جمهور می‌شود «زن و ناوین»! شاید این جمله در جواب تمام مشکلاتی باشد که مردم در حال مواجه شدن و دست و پنجه نرم کردن با آن هستند. وضعیت کنونی تورم و بیکاری و نوسانات بازار ارز و کوچک شدن سفره‌های مردم و مطالبه آنها از رییس جمهور کشورشان در جوابی کوتاه و گویا می‌شود «زن و ناوین»!

شوخی رئیس‌جمهور در جریان سفر به استان سمنان در جمع مردم سرخه مورد توجه و واکنش بسیاری در فضای مجازی شد. حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این سخنرانی که به طور مستقیم از تلویزیون نیز پخش می‌شد به روایتی از دوران کودکی خود پرداخت و به زبان سرخه‌ای خطاب به همشهریانش که تدادی از همکلاسی‌های دوران کودکی‌اش نیز در میان آنان بودند خاطرات گذشته را زنده کرد.

در میان سخنان روحانی بیان «زن و ناوین» از زبان رئیس‌جمهور با خنده‌های ممتد و استقبال حضار روبرو شد. وی با چهره‌ای خندان در میان همشهریان خود از برخی محلات قدیمی شهر  از جمله مسجد ۴۰ ستون، آب انبار تاریخی و قدیمی سرخه، یخچال طبیعی و دیگر اماکن تاریخی سرخه نام برد و هم‌چنین از برخی رفقای دوران کودکی و نوجوانی، معلم ریاضی‌اش و ... یاد کرد و گفت: قبلا در سرخه حکایتی مرسوم بود که بارها از سالخوردگان و قدیمی‌های سرخه نیز شنیده‌ام و معمولا در این مواقع می گفتند: «زن و ناوین».

حسن روحانی با بیان این‌که «من سرخه‌ای‌ام و زبان سرخه‌ای و تاریخ این شهر را به خوبی می‌دانم» شوری شادانه در میان همشهریانش برانگیخت که باعث تشویق احضار و اصرار روی گفتن جکی در این زمینه معاد و حضور یک سرخه‌ای در روزقیامت شده است.

معنای فارسی «زن و ناوین» «می دونم اما نمیگم» است.

زبان سرخه‌ای زبان زیبای محلی است. در دوران جنگ همواره بی‌سیم‌چی‌ها از این زبان استفاده می‌کردند. رییس جمهور گفت که در این اواخر در مذاکرات هسته‌ای نیز ما از این زبان استفاده کردیم. در سال ۱۳۹۴انتشار خبری در خبرگزاری صدا و سیما حاوی برخی گفته های عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان در طول روزهای اخیر حاشیه های گسترده ای را ایجاد نموده است. با وجود حذف اصل خبر از سوی این خبرگزاری و انتشار برخی واکنش ها به صحت و سقم آن به ویژه از سوی شخص عراقچی، خبر مربوطه دست به دست در بسیاری از رسانه ها و شبکه های اجتماعی چرخیده است.

گفتگوی عراقچی با مسئولین صدا و سیما در برگیرنده موارد متعدد امنیتی، سیاسی، نظامی و... بوده است. در بخشی از این گفتگو به نقش حسین فریدون در خلال مذاکرات اخیر هسته‌ای پرداخته شده است، عراقچی در این باره می‌گوید: وی (حسین فریدون) رابط ما با رئیس جمهور بود و ما برادر رئیس جمهور را به عنوان عضو تیم مذاکره‌ کننده وارد جلسات می‌کردیم اما او دخالتی در مذاکرات نداشت... او در تماس‌هایش می‌توانست درباره مسائل فوری به زبان سمنانی و سرخه‌ای سوال کند و این‌ها هم می‌توانست کمک‌کننده باشد همچنان که در جبهه وقتی چیزی کم می‌آوردند سمنانی‌ها پشت بی‌سیم می‌رفتند. فیلمی کوتاه از لهجه و گویش سرخه ای را که پیشتر در شبکه استانی سمنان منتشر شده است.

در طول مذاکرات چندین بار اخباری مبنی بر جاسوسی سرویس‌های بیگانه به ویژه صهیونیست ها از فرآیند مذاکرات جهت دستیابی به گفتگوهای فی مابین منتشر شده است، لذا ضروری است که تیم هسته‌ای کشورمان هم چون سایر تیم ها ملاحضات امنیتی را در ابعاد گوناگون لحاظ کرده و احتمال درز گفتگوها و اظهارات رد و بدل شده را به حداقل برساند، کما این که شخص ظریف مدعی بود که یکی از دلایل قدم زنی اش با جان کری در سطح خیابان ها ممانعت از شنود سخنانش بوده است، از همین رو اقدام فوق ( گفتگو با یکی از گویش‌های قلیل ایرانی) را می‌توان عملی سنجیده تصور نمود.

نویسنده: علی نجفی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..