جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ۱ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در دیدار با هنرمندان کرمانشاه بیان شد؛

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمندان استان کرمانشاه دیدار و به مسائل آنان رسیدگی کرد.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمندان استان کرمانشاه دیدار و به مسائل آنان رسیدگی کرد.

هنرمندنیوز: به گزارش روابط عمومی معاونت هنری، محمود سالاری معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (۳۰ شهریور) در طی سفر استانی به کرمانشاه با هنرمندان این استان دیدار کرد.

او با بیان اینکه تلاش معاونت هنری و صندوق اعتباری هنر خدمت به هنرمندان کشور است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از حدود ۹۰ هزار هنرمند عضو صندوق اعتباری هنر هستند، درحالیکه طی یکی دو سال گذشته جمعا ۲۱ هزار عضو داشتیم.

وی تصریح کرد: اغلب اعضای این صندوق برخوردار از بیمه هستند و برای حدود ۲۶ هزار نفر از آنها بیمه تکمیلی برقرار کرده ایم که ماهیانه حدود ۵۴ میلیارد تومان هزینه آن می شود.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به چرایی قطع عضویت تعدادی از اعضای صندوق اعتباری هنر، گفت: طی بازنگری های انجام شده در خصوص عضویت های این صندوق، مشخص شد که حدود دو تا سه هزار نفر از اعضای این صندوق اصلا هنرمند نبودند، لذا آنها را جدا کردیم.

وی افزود: اغلب این افراد کارمندان بازنشسته ای بودند که به عنوان پاداش خدمت آنها را عضو صندوق اعتباری هنر کرده بودند تا از خدمات آن بهره مند شوند که آنها را لغو عضویت کردیم.

سالاری اعلام کرد: باتوجه به چنین مشکلاتی، این رویکرد را در پیش گرفتیم که ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها هرکسی را به عنوان هنرمند تائید و به ما معرفی کنند، آنها را عضو صندوق اعتباری هنر کنیم.

وی با بیان اینکه صندوق اعتباری هنر تلاش می کند که در حد توان خود از هنرمندان حمایت کند، گفت: تنها در سال گذشته بجز وام های پرداختی، ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض را به اعضای این صندوق پرداخت کردیم.

سالانه ۴۰۳ جشنواره ملی در کشور برگزار می شود

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به گلایه هایی که در خصوص کمبود بودجه انجمن های نمایشی بویژه در استان ها وجود دارد هم اشاره کرد و گفت: کل بودجه ای که طی سال گذشته معاونت هنری وزارت ارشاد دریافت کرده حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که تنها به اندازه سه فیلم سینمایی است.

وی افزود: از این رقم حدود ۴۰ میلیارد تومان آن را به هنرهای نمایشی دادیم که این بودجه علاوه بر جشنواره هایی که در سطح کلان برگزار می شود، باید بین استان‌ها هم توزیع می شد، لذا عملا اعتبار بسیار اندکی به استان‌ها می‌رسید.

سالاری خاطرنشان کرد: امسال در تلاشیم و از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری می کنیم تا بودجه خوبی را برای هنرهای نمایشی بگیریم.

وی تاکید کرد: سالانه حدود ۴۰۳ جشنواره ملی زیرمجموعه معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار می‌شود که اگر بخواهیم به هرکدام از آنها ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار بدهیم، عملا دیگر بودجه چندانی در اختیار نداریم.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: بنابراین درخواست می شود که استان ها هم سهم خود را در بحث حمایت از هنر داشته باشند و از طرفی کارخانجات و صاحبان سرمایه هم از نظر مسئولیت اجتماعی از هنر و هنرمندان حمایت کنند.

وی یادآورشد: البته در برخی از استان های کشور همچون اصفهان، همدان و یزد هم در حال حاضر جشنواره ها با حمایت خود استان ها برگزار می‌شود و ما هم پشتیبانی لازم را از آنها خواهیم داشت.

هنرستان‌های هنرهای زیبا ساماندهی می شود

سالاری در ادامه به بلاتکلیفی هنرستان های هنرهای زیبا هم اشاره کرد و افزود: سابقا در اینکه هنرستان‌ها زیرمجموعه وزارت ارشاد هستند یا وزارت آموزش و پرورش نوعی بلاتکلیفی وجود داشت، لذا با جلسات متعددی که برگزار کردیم مقرر شد تمام هنرستان‌ها زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند تا از این حالت خارج شوند.

وی تاکید کرد: به منظور ساماندهی فعالیت هنرستان‌ها سال گذشته مجوز استخدام ۲۰۰ نفر را برای آنها گرفتیم، اما از آنجایی که تابحال ساختاری برای هنرستان ها در وزارت ارشاد نداشته ایم، کماکان اکثر هنرستان‌ها و نیروهایی که در آنها مشغول به فعالیت هستند از آموزش و پرورش هستند، لذا ما در مرحله گذار از این وضعیت هستیم.

بدنبال حمایت از عکاسان و نقاشان هستیم
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به دغدغه های هنرمندان رشته های عکاسی و نقاشی هم برای گران بودن تجهیزاتشان اشاره داشت و گفت: برای عکاسان از طریق صندوق اعتباری هنر در تلاشیم تا بتوانیم تسهیلاتی کم بهره را به آنها اعطا کنیم. برای نقاشان هم از طریق وزارت صمت پیگیر هستیم تا بتوانیم راهی برای ارزان وارد کردن تجهیزاتشان داشته باشیم.
 وی به گلایه هایی که در خصوص مالیات هایی که از آموزشگاه های هنری گرفته می شود هم پرداخت و افزود: در این راستا جلسات متعدد و نامه نگاری هایی را با سازمان امور مالیاتی داشتیم و مقرر شد که در بحث مالیات از آموزشگاه های هنری در کل کشور یک رویه واحد در پیش گرفته شود، نه اینکه هر استانی به دلخواه خود و گاها مالیات های بسیار زیادی را بگیرند.
این مسئول در ادامه در پاسخ به گلایه یکی از هنرمندان موسیقی کرمانشاه در مورد بی توجهی به ثبت جهانی تنبور و تلاش ترکیه برای ثبت آن به نام خودش هم گفت: این مسئله به وزارت میراث فرهنگی واگذار شده است.
وی در بخش پایانی سخنانش گفت: معاونت هنری وزارت ارشاد تلاش کرده تا از هر جایی که می تواند اعتباراتی را برای این حوزه جذب کرده و آن را برای هنرمندان کشور هزینه کند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..