جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ ۳۱ مارس ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

فیلم «ستاره‌ای متولد شده است» ساخته بردلی کوپر، این شانس را دارد که با کسب سه جایزه اسکار در شاخه بازیگری به رکورد فیلم‌های «اتوبوسی به نام هوس» و «شبکه» برسد.
فیلم «ستاره‌ای متولد شده است» ساخته بردلی کوپر، این شانس را دارد که با کسب سه جایزه اسکار در شاخه بازیگری به رکورد فیلم‌های «اتوبوسی به نام هوس» و «شبکه» برسد.

به گزارش هنرمندنیوز به نقل از گلددربی، «بردلی کوپر» و «استفانی جوآن انجلینا جرمنوتا» معروف به «لیدی گاگا» شانس این را دارند تا با کسب جایزه اسکار در فیلم «ستاره‌ای متولد شده است» به اولین زوج سینما در ۲۱ سال اخیر که موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن در یک فیلم شده‌اند تبدیل شوند. آخرین بار این اتفاق در سال ۱۹۹۷ با فیلم «بهتر از این نمیشه» رخ داده است که در آن سال زوج جک نیکلسون و هلن هانت جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن را با این فیلم ساخته جیمز ال بروکس با خود به خانه بردند.

جالب است بدانیم در طول تاریخ نود ساله اسکار به جز سال ۱۹۹۷، فقط ۶ بار دیگر زوج اصلی یک فیلم توانسته‌اند جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن را از آن خود کنند؛

کلارک گیبل و کلودت کولبرت در فیلم «در یک شب اتفاق افتاد» (۱۹۳۴)

جک نیکلسون و لوییس فلچر در فیلم «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» (۱۹۷۵)

پیتر فینچ و فی داناوی در فیلم «شبکه» (۱۹۷۶)

جان وویت و جین فوندا در فیلم «بازگشت به وطن» (۱۹۷۸)

هنری فوندا و کاترین هپبورن در فیلم «کنار برکه طلایی» (۱۹۸۱)

آنتونی هاپکینز و جودی فاستر در فیلم «سکوت بره‌ها» (۱۹۹۱)

«ستاره‌ای متولد شده است» داستان خواننده مشهوری به نام جکسون با بازی بردلی کوپر است که از مشکل اعتیاد به الکل و مواد مخدر رنج می‌برد، او در یک کافه با خواننده گمنامی به نام آلی با بازی لیدی گاگا آشنا می‌شود و او را تشویق می‌کند که به عنوان ترانه‌ساز و خواننده با او همراهی کند. آلی ابتدا از این کار سرباز می‌زند اما به مرور تشویق می‌شود و در مدتی کوتاه به خواننده‌ای بسیار معروف مبدل می‌شود.

این فیلم که تا به امروز ۹۷ میلیون دلار در باکس آفیس داخلی ایالات متحده آمریکا فروش داشته است، به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران، با گروه بازیگری شگفت‌انگیزش شانس این را نیز دارد که به رکوردی تاریخی دست یابد این رکورد زمانی اتفاق می‌افتد که سام الیوت بازیگر نقش برادر بزرگ‌تر بردلی کوپر، که اکنون در نظرسنجی‌ها به عنوان شانس سوم اسکار بازیگری نقش مکمل مرد پس از تیموتی شالامی و ماهرشالا علی به حساب می‌آید بتواند به همراه بردلی کوپر و لیدی گاگا که در حال حاضر شانس‌های اصلی کسب جایزه اسکار در بخش خود هستند اسکار را از آن خود کنند.

در صورتی که این ۳ بازیگر، شب جوایز اسکار را با موفقیت پشت سر بگذارند نام فیلم «ستاره‌ای متولد شده است» در تاریخ جوایز اسکار جاودانه می‌شود. دریافت ۳ جایزه اسکار، فیلم «ستاره‌ای متولد شده است» را در کنار فیلم‌های «اتوبوسی به نام هوس» و «شبکه» که پیش از این توانسته بودند در ۳ شاخه از ۴ شاخه بازیگری، موفق به دریافت جایزه اسکار شوند قرار می‌دهد.

در فیلم «اتوبوسی به نام هوس» (۱۹۵۱)، ویوین لی، کیم هانتر و کارل مالدن جوایز اسکار بازیگری را از آن خود کردند و تنها بازنده شاخه بازیگری فیلم، مارلون براندو ایفاگر نقش استنلی کوالسکی بود که جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به همفری بوگارت بازیگر افسانه‌ای سینما در فیلم «ملکه آفریقا» واگذار کرد.

اما در فیلم «شبکه» (۱۹۷۶)، پیتر فینچ (پس از مرگ)، فی داناوی و بیاتریس استرایت جوایز اسکار را از آن خود کردند، در این فیلم ویلیام هولدن در شاخه بهترین بازیگر مرد و ند بیتی در شاخه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نیز از دریافت جایزه اسکار محروم شدند.

هولدن که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به پیتر فینچ بازیگر همین فیلم واگذار کرد و بیتی نیز قافیه را به جیسون روباردز در فیلم «همه مردان رییس جمهور» باخت.

البته باید متذکر شد که تاکنون هیچ فیلمی در تاریخ سینما نتوانسته ۴ جایزه اسکار بازیگری را از آن خود کند، به عقیده اکثر منتقدان فیلم «ستاره‌ای متولد شده است» ساخته بردلی کوپر نیز به هیچ وجه شانس این را ندارد که ۴ جایزه بازیگری را از آن خود کند و البته برخلاف «اتوبوسی به نام هوس» و «شبکه» به نظر می‌رسد حتی شانس نامزدی در ۴ رشته بازیگری را هم نداشته باشد.

با این حال بخت بردن ۲ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد (بردلی کوپر) و نقش اول زن (لیدی گاگا) برای این فیلم در پیش‌بینی‌های ماه‌های اخیر بسیار بالا ارزیابی شده و به نظر می‌رسد فیلم برای رسیدن به رکورد تاریخی فوق تنها نیاز به موفقیت سام الیوت در شاخه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد دارد اتفاقی که با وجود رقبایی چون تیموتی شالامی (پسر زیبا) و ماهرشالا علی (کتاب سبز) سخت اما شدنی به نظر می‌رسد حال باید دید با گرم تر شدن تنور فصل جوایز، شانس‌های کسب جوایز بازیگری چگونه دستخوش تغییرات قرار می‌گیرند.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..