دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ۲۹ مه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

«عرفان خان» بازیگر سرشناس بالیوود و سینمای بین الملل در سن ۵۳ سالگی و به دلیل عفونت روده در بیمارستانی در شهر بمبئی درگذشت.
«عرفان خان» بازیگر سرشناس بالیوود و سینمای بین الملل در سن ۵۳ سالگی و به دلیل عفونت روده در بیمارستانی در شهر بمبئی درگذشت.

به گزارش هنرمندنیوز, به نقل از گاردین، «عرفان خان» که در فیلم برنده اسکار «میلیونز زاغه نشین» و در چندین فیلم موفق خارجی از جمله «زندگی پی» و «دنیای ژوراسیک» نقش آفرینی کرده است، پیش از این و در ماه مارس ۲۰۱۸ مبتلا به تومور نوروآندوکرین شد اما پس از اقدامات درمانی گسترده بهبود یافت و در فیلم هندی «مدیوم انگلیسی» به عنوان آخرین فیلم مهم خود بازی کرد اما اکران این فیلم، در ماه مارس به سب شیوع ویروس کرونا متوقف شد.

او در سینمای بین الملل بیشتر برای بازی در نقش بازپرس پلیس در فیلم برنده اسکار «میلیونر زاغه نشین» به کارگردانی «دنی بویل» شناخته میشود.

«عرفان خان» در سال ۱۹۶۶ و در شهر جیپور هند متولد شد و پس از شکست در تبدیل شدن به یک بازیکن «کریکت» به مدرسه تئاتر رفت و رفته رفته تلاش کرد جایگاهی برای خود در صنعت سینما ایجاد کند، گرچه ابتدا تنها نقش کوچکی در فیلم «سلام بمبئی» ساخته «میرا نیر» در سال ۱۹۸۸ داشت. او در ادامه تنها توانست در سریال های تلویزیونی نه چندان مهمی نقش آفرینی کند اما اولین حضور مهم سینمایی او در سال ۲۰۰۲ و در فیلم «جنگجو» نخستین فیلم بلند «آسیف کاپادیا» کارگردان انگلیسی ناشناس آن سال ها رقم خورد.

فیلم «جنگجو» در جشنواره معتبر سن سباستین اسپانیا پذیرفته شد و توانست جایزه بهترین فیلم انگلیسی را در جوایز بفتا از آن خود کند. «عرفان خان» پس از این فیلم به جریان اصلی سینمای هند راه یافت و در نقشهای پلیس و شرور زیادی بازی کرد.

او همزمان در بالیوود در سینمای انگلیسی زبان نیز حضور موفقی داشت و در فیلم «قلب قدرتمند» ساخته «مایکل وینترباتم» در نقش رئیس پلیس بازی کرد و در فیلم موفق «میلیونز زاغه نشین» از «دنی بویل» نیز دوباره در نقش کاراگاه بازی کرد و این فیلم در نهایت موفق به کسب هشت جایزه اسکار شد.

«عرفان خان» در فیلمهایی پرهزینه هالیوودی چون «مرد عنکبوتی شگفت انگیز» (۲۰۱۲)، «دنیای ژوراسیک» (۲۰۱۵) و «دوزخ» (۲۰۱۶) بازی کرد. او در سال ۲۰۱۲ در فیلم برنده اسکار «زندگی پی» ساخته «آنگ لی» در نقش بزرگسالی شخصیت اصلی داستان مقابل دوربین رفت.

این بازیگر هندی در فیلم هنری «ظرف نهار» (۲۰۱۳) در نقش یک حسابدار بازی کرد که این فیلم به موفقیت بزرگی در گیشه دست یافت و همچنین در فیلمهای کمدی «پیکو» و «مدیوم هندی» در نقش یک تاجر ثروتمند در کنار «آمیتاباچان» مقابل دوربین رفت.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..