شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

«سجاد نجفی» در گفتگو با «هنرمند»

سجاد نجفی، متولد چهارده مرداد هزار و سیصد و هفتاد، تهران، فارغ التحصیل رشته نقاشی، سابقه برگزاری پنج نمایشگاه انفرادی و گروهی در زمینه‌های نقاشی و طراحی پوستر تئاتر، شرکت در جشنواره‌های مختلف بین المللی و ...
سجاد نجفی، متولد چهارده مرداد هزار و سیصد و هفتاد، تهران، فارغ التحصیل رشته نقاشی، سابقه برگزاری پنج نمایشگاه انفرادی و گروهی در زمینه‌های نقاشی و طراحی پوستر تئاتر، شرکت در جشنواره‌های مختلف بین المللی و ...

هنرمندنیوزسجاد نجفی، متولد چهارده مرداد هزار و سیصد و هفتاد، تهران، فارغ التحصیل رشته نقاشی، سابقه برگزاری پنج نمایشگاه انفرادی و گروهی در زمینه‌های نقاشی و طراحی پوستر تئاتر، شرکت در جشنواره‌های مختلف بین المللی و داخلی همچون جشنواره بین المللی جوانان در سال نود و دو و جشنواره بین المللی تئاتر دانشجویی در رشته پوستر، تجربه دوبله فیلم، سریال وانیمیشن، با سجاد نجفی در عصر پاییزی یکی از روزهای آبان ماه گفتگویی کوتاه داشته ایم که با هم می‌خوانیم.

از طراحی شروع کنیم، طراحی کجای زندگی شماست؟

می شود گفت در لحظه لحظه زندگی من جای داشته است، این را زمانی متوجه شده ام که جایی پیش آمده به واسطه کارهای دیگری که انجام داده ام مدتی طراحی نکرده ام و زمانی که به سمت این هنر برگشته ام متوجه شده ام نه تنها پسرفت نداشته ام بلکه پیشرفت چشمگیری هم در کار من به وجود آمده است، آنجا بود که متوجه شدم بعد از یک دوره و با نگاه کردن به هر چیزی و نه تنها صرفا با کار کردن این طراحی در من تکامل پیدا کرده است، همان نگاه کردن هم برای من تمرین می‌شد و حس می‌کنم گاهی اوقات این روندی است خارج از من که در یک بعد دیگر خودش را تکامل می‌بخشد، هر روز باعث پیشرفت خودش می‌شود و من در مواقعی تنها آن را به تصویر انتقال می‌هم، با این تعاریف می‌شود گفت طراحی در تمام زندگی من جا دارد.

و یک طراح خوب شدن به چه ویژگی‌هایی نیاز دارد؟

برخلاف دیدگاه عموم که گمان می‌کنند لازمه طراحی کردن و نقاشی کردن استعداد است، به نظر من برای یک طراح خوب شدن نیاز است که در کار استمرار داشته باشید و قبل از آن معنی درست دیدن را درک کرده باشید، یادم می‌آید در جایی متنی را خواندم که خیلی جالب بود، شخصی که بتواند امضا کند قابلیت طراح شدن را دارد.

شما تجربه تصویرسازی در زمینه‌های مختلف را دارید، در تصویرسازی چه نکاتی در اولویت قرار دارد؟

یک موضوع که در هنر وجود دارد بحث سفارش دهنده است، اگر شما بخواهید به صورت حرفه‌ای این موضوع را دنبال کنید در طراحی و نقاشی کمتر است یا حتی می‌تواند نباشد ولی در حوزه گرافیک اساس آن بر این پایه قرار داده شده و شما سفارش دهنده دارید، باز به نظر من در حوزه گرافیک طراحی پوستر و مشخصا طراحی پوستر تئاتر از خیلی لحاظ دست شما را باز می‌گذارد چون با عوامل مختلفی متعددی هستید، اول خود متن و مساله بعدی طراحی صحنه‌ای که وجود دارد، دیدگاه شما نسبت به این جریان‌ها باعث می‌شود یک اتفاق مهم رقم بخورد چون که اساس ذات طراحی پوستر جذب مخاطب در لحظه است، مخاطبی که در حال حرکت است یک لحظه بایستد، پوستر شما را تماشا کند و ترغیب شود که آن تئاتر را برود و ببیند، این وظیفه کار است، طراحی پوستر تئاتر می‌تواند خیلی اتفاق جذاب تری را نسبت به سایر زمینه‌های فعالیت در حوزه گرافیک رقم بزند.

چه شد که یک طراح به سمت دوبله و صداپیشگی رفت؟

به صورت کاملا اتفاقی چون هیچوقت شاید در خودم این اتفاق را نمی‌دیدم جایگاهی را که بخواهم وارد عرصه دوبله شوم، به پیشنهاد یکی از دوستان وارد این حوزه شدم و فکر هم نمی‌کردم شاید آینده‌ای در این کار داشته باشم، به نوعی خود من هم سوپرایز شدم.

چه زمانی متوجه شدید صدای شما قابلیت‌های خوبی دارد؟

مثل خیلی از آدم‌ها، دوستان و نزدیکان حس می‌کردم که صدای من صدای خوبی نیست و حس خوبی به صدای خودم نداشتم، در فیلم‌هایی که از خودم می‌دیدم یا ویس‌هایی که ارسال می‌کردم و... در کل حس خوبی نداشتم اما در کنار همه فعالیت‌هایی که می‌کردم دوست داشتم درست صحبت کنم و این خیلی برای من مهم بود، در مقطعی از زندگی به واسطه دوستان فعالی که در حوزه تئاتر داشتم خیلی توانستم در این موضوع پیشرفت کنم و از جایی به بعد خیلی جدی تر به آن فکر کردم، احساس می‌کردم می‌توانم به این قسمت از توانایی‌هایم تکامل ببخشم.

قصد خوانندگی ندارید؟

قطعا قصد خوانندگی ندارم چرا که فضای آن یک مقدارنسبت به دوبله متفاوت تر است و اگر صدای شما در این حوزه کارایی داشته باشد اساسا در آن حوزه می‌تواند اصلا موفق نباشد، فکر می‌کنم استعداد آن را هم ندارم.

دوبله، طراحی، تصویرسازی، کدام یک در ایران مخاطب و آینده بهتری دارد؟

در حال حاضر دوبله چرا که مردم ما در روزمره خودشان به واسطه رسانه‌هایی که مدام هم در حال زیاد شدن هستند و خیلی از سایت‌های Vod که وجود دارد و صنعت دوبله را گسترش می‌دهند با آن درگیر هستند، در حوزه‌های بصری ما هنوز به شناخت و درک صحیحی نرسیده ایم و دلیل آن هم این که در سنین ابتدایی آموزش صحیحی نداشته ایم، اگر سواد زیبایی شناسانه جامعه یک بستر مناسب برای نشان دادن این توانایی‌ها برای افراد متخصص در این حوزه فراهم کند قطعا اتفاقات درخشانی خواهد افتاد.

 

  • عباسعلی اسکتی
  • عکس: مجتبی محسنی

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..