جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ۲ دسامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگوی «هنرمندنیوز» با ایوب آقاخانی به بهانه‌ی اجرای نمایش «شوبیل»

شوبیل با همکاری دوستانم لیلا بلوکات، الهام نامی، وحید نفر، بهرام سروری‌نژاد و محمدرضا قلمبُر در ترکیب بازیگران با افزوده شدن بنده به این پنج نفر ان‌شاالله سعی دارد تا از نخستین روز ماه میانی زمستان به مخاطبان تقدیم شود...
شوبیل با همکاری دوستانم لیلا بلوکات، الهام نامی، وحید نفر، بهرام سروری‌نژاد و محمدرضا قلمبُر در ترکیب بازیگران با افزوده شدن بنده به این پنج نفر ان‌شاالله سعی دارد تا از نخستین روز ماه میانی زمستان به مخاطبان تقدیم شود...

هنرمندنیوزشوبیل با همکاری دوستانم لیلا بلوکات، الهام نامی، وحید نفر، بهرام سروری‌نژاد و محمدرضا قلمبُر در ترکیب بازیگران با افزوده شدن بنده به این پنج نفر ان‌شاالله سعی دارد تا از نخستین روز ماه میانی زمستان به مخاطبان تقدیم شود. ماهی که سالهاست منتصب است به تئاتر. ماهی که همیشه آن را سینما و تئاتر حداقل از سال ۱۳۶۰تاکنون در قلب زمستان گرمتر کرده است...

در ادامه گفتگوی ما را با ایوب آقاخانی به بهانه نمایش «شوبیل» که از اول بهمن ماه در امارت نوفل لوشاتو به صحنه می‌رود می‌خوانید.

جناب آقاخانی چه شد که به پروژه‌ی شوبیل پیوستید، آنهم با سه سمت؟

طبیعتاً مثل خیلی از پیشنهادهای دیگر نمایش شوبیل هم به من پیشنهاد شد؛ ابتدا به عنوان کارگردان که به دلیل اشتغالم به نمایش پرزحمت اخیرم یعنی «شیروانی داغ» و بعد از آن به خاطر خستگی آن کار و لزوم تر و تازه کردن ذهنم، فکر کردم نباید این مسئولیت را بپذیرم اما شوبیل که از ابتدا با مشاوره‌ی من توسط دوستم محمدرضا قلمبر نوشته شده بود در مسیر نگارش به سمتی رفته بود که برای یک بازیگر یا لااقل برای فردی با دغدغه‌های من وسوسه کننده باشد، اما چون از ابتدای متن من مشاوره را به عهده داشتم عملا به عنوان اثری که در حال آماده سازی برای اجرا بود نیز درخواست هم از طرف آقای آذریان تهیه کننده اثر و هم محمدرضا قلمبر به عنوان نویسنده و کارگردان مطرح شد تا مشاور اجرا هم باشم بنابراین سمت مشاوره کمی مسئولیتی فراتر از امر بازیگری بر گردنم انداخت و اینها همه کنار هم شکل گرفت و پیش از آنکه بفهمم کی و چگونه این ظرائف و زوایا کنار هم قرار گرفتند و جور شدند و دیگر وسط پروژه بودم.

به عنوان شخصی صاحب جایگاه در عرصه‌ی تئاتر، نظرتان راجع به این نمایش چیست؟

اعتقاد دارم شوبیل نمایش شریف سالم استاندارد و حتی از جهاتی قابل اعتنا قابل توجه و قابل بحث است. اعتقاد دارم طراوتی که این نمایش در فرم و از زاویه‌ای در محتوا دارد می‌تواند وجه امتیاز این اثر محسوب شود ضمن اینکه به عنوان مشاور کنار هم قرار دادن بازیگران کار و پیشنهاد آنها به کارگردان هم به عهده‌ی من بود که اینهم انگیزه‌ی من را تقویت می‌کرد یعنی جمعی از کسانی را کنار خودم به عنوان بازیگر داشتم که هم دوست داشتم و هم پیشنهاد خودم بودند و هم فکر می‌کنم موفقیت این پروژه را تضمین می‌کنند همه‌ی اینها را اضافه کنید به اینکه شوبیل در مسیر وارد کردن توانش و پتانسیل عرصه‌ها و سازمان‌های دیگر و فضاهای دیگر به تئاتر است به این معنا که ایجاد دغدغه در ذهن فضاهای دیگر موجود در کشور که دارند به پویایی و روند رو به رشد و توسعه کشور کمک می‌کنند بفهمانیم و آنها بپذیرند و تئاتر و آن فضاها در یک مسیر مفاهمه‌ى جدى قرار بگیرند که بتوانند به هم کمک کنند.

از شوبیل به عنوان پروژه‌ی مشترک بین حوزه‌ی هنر و بازارسرمایه بگویید و هدفی که پشت این همکاری است؟

شوبیل آغاز ورود سازمان‌ها و شرکت‌های خاصی ست که دغدغه‌ای جز اقتصاد ندارند یا لااقل دغدغه‌ای جز مدیریت و جهت دهی به اقتصاد ندارند به تئاتر. ورود این حوزه‌ها به تئاتر می‌تواند هم به بضاعت تئاتر کمک کند و هم به بضاعت فرهنگی آن‌ها بدیهی است که من به عنوان یکی از اعضای فعال خانواده تئاتر دغدغه‌ی خانواده خودم و دغدغه خودم را دارم و دوست دارم استعداد و امکان واقعی تئاتر به عنوان بستر اساسی و اصیل گفتگو و گفتگوسازی در جامعه به همه جا و به همه‌ی سازمان‌ها و نهادها معرفی بشود.

پیش بینی‌تان درباره این نمایش و نتیجه‌اش چیست؟

اگر شوبیل موفق شود که البته این اتفاق هم رخ داده و من پیش بینی موفقیت برایش دارم صددرصد در دورانی که میدانم نمی‌شود برای چیزی پیش بینی قاطعانه‌ای کرد قاطعانه فکر میکنم نمایش شوبیل نمایش موفقی خواهد بود بیشتر از نظر کیفیت و استاندارد و انشالله آرزو میکنم از نظر اقبال مخاطب هم همین توفیق را داشته باشد هرچه هست وظیفه‌ی من تلاش حداکثری است با توجه به زمان، امکانات و تمام شرایطی که ما را احاطه کرده برای اینکه شوبیل نمایش خوبی از آب دربیاید.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

خوشحالم که کنار دوست نازنینم محمدرضا قلمبُر هستم و خوشحالم که با فرد صاحب دغدغه و شریفی مثل امین آذریان آشنا شدم و انشاالله شوبیل خواهد توانست اتفاق جدیدی را در جغرافیای تئاتر داشته باشد و مرزهای جدیدی را در جغرافیای اقتصاد وقتی می‌خواهد فرهنگی باشد و فرهنگی شود باز کند. فتح این مرزها و گشایش آنها که باعث توسعه‌ی جغرافیا‌های به هم پیوسته مى شود فکر می‌کنم می‌تواند کمینه ترین رهاورد شوبیل در صورت موفقیتش باشد. بنابراین موسسه فرهنگی هنری من که وابسته به گروه تئاتر من است با نام موسسه پوشه هنر پارس با تمام امکانات و توانایی‌های تعریف شده‌ی خودش به عنوان مجری طرح کنار پروژه هست و ان شاالله این کار به توفیق دست پیدا کند. ضمن اینکه ما در اواخر سالی ملتهب برای تئاتر قرار داریم و شوبیل حتی می‌تواند پاسخی به تمام این التهابات هم باشد به این معنا که در مرزی و روی لبه‌ای که دقیقا مرز ایمن‌تر در عین حال صاحب رسالت جدی هست حرکت کند و نتیجه بگیرد. شوبیل با همکاری دوستانم لیلا بلوکات، الهام نامی، وحید نفر، بهرام سروری‌نژاد و محمدرضا قلمبُر در ترکیب بازیگران با افزوده شدن بنده به این پنج نفر ان‌شاالله سعی دارد تا از نخستین روز ماه میانی زمستان به مخاطبان تقدیم شود. ماهی که سالهاست منتصب است به تئاتر. ماهی که همیشه آن را سینما و تئاتر حداقل از سال ۱۳۶۰تاکنون در قلب زمستان گرمتر کرده است.

امیدوارم «شوبیل» بتواند گرمایی نسبی به امارت نوفل لوشاتو ببخشد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..