جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ۲۶ فوریه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

به بهانه انتقادات به سریال طنز «021» شبکه سه سیما

نوک پیکان انتقادات شدید این روزها به سریال «021» بیشتر به سمت جواد رضویان و سیامک انصاری نشانه رفته و همه آن ها را مقصر بی کیفیتی این سریال می دانند؛ درحالیکه نباید به این سادگی حضور شخصی به نام مهدی فرجی در جایگاه تهیه کننده را فراموش کرد. داستان پرحاشیه حضوری که برای سریال «پایتخت6» هم تکرار شد.
نوک پیکان انتقادات شدید این روزها به سریال «021» بیشتر به سمت جواد رضویان و سیامک انصاری نشانه رفته و همه آن ها را مقصر بی کیفیتی این سریال می دانند؛ درحالیکه نباید به این سادگی حضور شخصی به نام مهدی فرجی در جایگاه تهیه کننده را فراموش کرد. داستان پرحاشیه حضوری که برای سریال «پایتخت6» هم تکرار شد.

هنرمندنیوزاین شب ها سریال مثلا طنز «۰۲۱» از شبکه سوم سیما به تهیه کنندگی مهدی فرجی و کارگردانی مشترک جواد رضویان و سیامک انصاری در حال پخش است؛ سریالی که صدای اکثر کارشناسان، منتقدان و مردم را درآورده و عملاً هیچ آورده مثبتی برای تولید کنندگان آن به همراه نداشته است.

مهدی فرجی در مقام تهیه کننده سریال «۰۲۱» علی رغم تمام انتقادات موجود به این سریال، پیشاپیش تفاهم نامه ساخت دو فصل دیگر این مجموعه برای شبکه سه را به انجام رسانده تا خیال تولیدکنندگان این سریال را راحت کرده باشد. حالا تیم مدیریتی شبکه سه از حضور فرجی در میان خود خوشحال اند و بابت نفوذی که آقای تهیه کننده سال هاست در رده های بالای سازمان صدا و سیما به دست آورده، روزهای خوشی را پیش روی خود متصور شده اند.

شاید این روزها دوستان شبکه سه از حضور فرجی در بین خود مشعوف و او را به عنوان پدر معنوی خود به شمار آورند؛ ولی هنوز از خاطر بسیاری، مخالفت های شدید فرجی از حضور مدیر جوان این شبکه در روزهای نخست صدارتش، از یادها نرفته است.

نوک پیکان انتقادات شدید این روزها به سریال «۰۲۱» بیشتر به سمت جواد رضویان و سیامک انصاری نشانه رفته و همه آن ها را مقصر بی کیفیتی این سریال می دانند؛ درحالیکه نباید به این سادگی حضور شخصی به نام مهدی فرجی در جایگاه تهیه کننده را فراموش کرد. داستان پرحاشیه حضوری که برای سریال «پایتخت۶» هم تکرار شد.

در سریال «پایتخت۶» نیز با وجود همه حاشیه هایی که در زمان پخش این مجموعه بوجود آمد و کار را به نامه معروف رئیس سازمان مبنی بر پیدا کردن شخص «نفوذی» رساند؛ ناگهان همه چیز با پادرمیانی فرجی (این بار در جایگاه نماینده سازمان در پروژه) ختم به خیر می شود تاجاییکه این روزها خبر تفاهم گروه «پایتخت» با صدا وسیما برای ساخت سری هفتم این مجموعه به گوش می رسد و این بار نیز تلاش های فرجی در به سرانجام رساندن این اتفاق ستودنی است.

در همان روزهایی که همه انتقادات به سیروس مقدم و محسن تنابنده برای حاشیه سازی های «پایتخت۶» نقل محافل بود؛ کسی بابت همه سکانس ها و تیکه های فراوان سیاسی این مجموعه به کل نظام که با مراقبت ناظران پخش حذف می شد و یا صحنه معروف و حاشیه ساز قسمت های آخر این سریال که به فیلم «همسفر» اشارات مستقیمی داشت، نماینده سازمان در پروژه را بازخواست نکردند که چطور شما با این همه تجربه حضور در جایگاه مدیریت این سازمان، از چهارچوب ها و استانداردهای سازمان بی اطلاع بودید و یا شاید منبع همه شیطنت ها و داستان «نفوذی» های آقای رئیس را در همین حوالی باید جست و جو کرد.

شاید به بهانه همه انتقادات این روزها به سریال «۰۲۱» و حاشیه های فرجی برای سری ششم مجموعه «پایتخت» جا دارد نگاهی گذرا به کارنامه حضور مهدی فرجی در این سال های فعالیتش در سازمان صدا و سیما داشته باشیم.

مرد پشت پرده سریال های صدا و سیما را بشناسید!

مهدی فرجی که به عنوان «محقق» گزینش، کارش را در سازمان صدا و سیما شروع می کند، به واسطه آشنایی با «علیرضا رضا داد» به سمت تولید می رود و پس از چندین سال به عنوان مسئول بسیج سازمان صدا و سیما فعالیتش را ادامه می دهد و پس از آن سر از مدیریت شبکه اول سیما درمی آورد. مدیریت شبکه دو را تجربه می کند و پس از سال ها مدیریت، این روزها در مقام تهیه کننده و مشاور سریال های صدا وسیما فعال است.

فرجی به واسطه حضور فعال خود در سازمان صدا و سیما و نفوذی که در این سال ها در بین بدنه مدیران ارشد سازمان پیدا کرده، با وجود اختلافات شدیدی که با «علی دارابی» معاون وقت سیما داشت، این روزها با رفاقتی که بین وی و دارابی در جایگاه معاون استان های صدا و سیما بوجود آمده، پروژه برگزاری جشنواره استانی سالیانه این سازمان به او واگذار می شود.

آقای تهیه کننده و مدیر اسبق شبکه یک صدا و سیما این روزها در حال مشاوره دادن به اپلیکیشن های «روبیکا» و «لنز» ایرانسل است و پروژه های زیادی را در این مسیر به اجرا رسانده است.

نکته قابل تامل آنکه وی در جایگاه مشاور اپلیکیشن های مختلف، اقدام به انجام برخی رایزنی ها برای فروش و پخش سریال های مختلف می کند.

در همین راستا سریال خواب زده ها که برای پخش در صدا و سیما مجوز نگرفته بود، با واسطه گری فرجی ابتدا به قیمت ۸ میلیارد تومان به روبیکا فروخته و سپس به سجاد علیجانی واگذار شد که در نوع خود اتفاق عجیبی است.

اما این تنها اقدام قابل تامل فرجی نیست؛ بسیاری از بازیگران و تهیه کنندگان سیما با ویلای دماوند فرجی قرابتی ویژه دارند؛ زیرا بر اساس شنیده ها بسیاری از پروژه های سازمان در آنجا بسته می شود و پاتوقی برای هنرمندانی شده که با این ساز وکار آشنایی دارند.

بر اساس تجربه، بسیاری از مدیران صدا و سیما در این سال ها از شبکه ای به شبکه دیگر جابجا شدند و پس از بازنشستگی به دلیل نفوذی که در طی سال ها حضورشان در رده های بالای مدیریتی داشته اند، به سمت تولید و تهیه کنندگی رفته تا دستشان از این سفره بی نصیب نماند و در پایین ترین جایگاه نهایتا سمت مشاور پروژه و امین سازمان به آن ها اعطا شده است.

نکته دیگر اینکه مجتی فرجی فرزند مهدی فرجی نیز از نفوذ پدر خود بی نصیب نماینده و به جایگاه ویژه در میان تهیه کنندگان و بازیگران دست پیدا کرده است.

آقازاده فرجی در سن ۱۸ سالگی به همراه کاروان پرحاشیه بازیگران به بازی های جام جهانی برزیل اعزام شد که همین حضور ابهامات فراوانی را درباره شیوه حضور وی در این کاروان ایجاد کرده است؛ البته نکته جالب درباره این آقازاده این است که او مدیر شبکه های اجتماعی یکی از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است که از این طریق فرجی می‌خواهد خود را با سیاست هم گره بزند.

شاید دلیل رخوت و بی کیفیتی اغلب برنامه ها و سریال های صدا وسیما را بتوان در مدیریتی جست و جو کرد که در این سال های طولانی نصیب عده ای خاص شده که این جایگاه خود می دانند و معمولا در زمان مدیریتشان پای نزدیکان خود را به سازمان باز کرده و با دادن پست های ساختگی، این نفوذ را بیشتر و بیشتر می کنند و این وسط جای ناظرانی که باید کار خود را بدون نام ها و اسامی جلو ببرند، سال هاست که احساس می شود.

قطعاً نیاز است که دستگاه های نظارتی درون صدا وسیما و همچنین مجموعه هایی نظیر سیما فیلم که پروژه های مختلف را به چنین افرادی هبه می کنند دقت و بررسی بیشتر درباره سوابق و عملکرد امثال فرجی داشته باشند تا شاهد ایجاد رانت های گسترده در سازمان صدا و سیما نباشیم.

در گزارش های بعدی ابعاد دیگری از نفوذ و عملکرد افرادی نظیر فرجی در سازمان صدا و سیما منتشر خواهد شد.

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..