پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ۷ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی منتشر کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی منتشر کرد.

هنرمندنیوز: به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، محمدمهدی اسماعیلی در آستانه برگزاری این دوره جشنواره موسیقی نواحی پیامی خطاب به مخاطبان و هنرمندان حاضر در این رویداد منتشر کرد. متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است:

«هنر موسیقی جان‌گرفته از جلوه‌های تلاش و کوشش مردمان این دیار کهن با بن‌مایه‌های اعتقادی، معنوی و اخلاقی در طول قرن‌ها و بیانگر بخشی از مجموعه فرهنگ و هنر والای ایران اسلامی است. در این رهگذر موسیقی نواحی ایران به عنوان نگاهدارنده و پاسبان سنت موسیقایی این سرزمین، گوهری است زرین که با گذر از گردش ایام در طول قرن‌ها، راه پیدا و پنهان خود را از میان اقوام و سرزمین‌های مختلف نسل به نسل با صداقت، اصالت و هویت همچون جویباری آرام طی کرده و به امروز رسیده است.

میراثی گرانبها، وحدت‌آفرین و سرشار از معرفت، حکمت و کرامت در بین اقوام کشور عزیزمان ایران که در گستره ملی، همواره در چهارچوب تعاملات فعال دیپلماسی فرهنگی به عنوان یکی از سفیران این مرز و بوم پرگهر با سایر ملل مورد توجه قرار گرفته است.

اکنون و در گام پانزدهم، جشنواره موسیقی نواحی ایران در امتداد دوره‌های پیشین و این‌بار با یک ساز و کار علمی هنری، وحدت گفتمان موسیقایی جهان اسلام را ترسیم خواهد کرد و با نگاهی به سنت‌های قومی و گفتمان‌های موسیقایی جهان اسلام، امید است این رنگین‌کمان فرهنگی نمایانگر وحدت بزرگ اسلامی باشد.

این جشنواره فرصتی برای همنشینی و هم‌افزایی میان اقوام ایران با ایجاد بستری برای قدرشناسی از این گنجینه‌های بی‌بدیل ایرانی است که سال‌ها عمر خود را وقف فرهنگ و هنر اصیل این سرزمین کرده‌اند.

در این راستا صمیمانه زحمات همه دست‌اندرکاران پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران را پاس می‌دارم و از هنرمندان و همکارانم در معاونت امور هنری، انجمن موسیقی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در برگزاری این جشنواره که در راستای راهبرد توسعه فرهنگی هنری دولت سیزدهم قرار دارد، قدردانی می‌کنم و امیدوارم تداوم این جشنواره ارزنده باعث اهتمام بیش از پیش به شناخت و حفظ موسیقی نواحی کشور و تکریم حافظان و پیشکسوتان این گونه ارزشمند موسیقایی شود و برای خادمانفرهنگ و هنر سلامتی و سرفرازی آرزو می‌کنم.»

محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد. در پیام محمود سالاری آمده است:

«ناله سرنا و تهدید دهل، چیزکی ماند بدان ناقور کل

پس حکیمان گفته اند این لحن‌ها، از دوار چرخ بگرفتیم ما

بانگ گردش‌های چرخ است این که خلق، می‌سرایندش به طنبور و به حلق

(مثنوی معنوی، دفتر چهارم)

تنوع و دیرینه‌گی فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان ضمن بیان رهیافت خواسته های یک ملت، همواره حافظ هویت دیرپای ملی و پیشینه‌یپیوند خورده با فرازهای تعالی بخش آیینی است که نشانگر استحکام بنیان های فرهنگی و هنری این مرز و بوم است.

موسیقی نواحی ایران با کلام و نغمه و نوای جان‌بخش خود بعنوان موسیقی اصیل و ریشه دار میعادگاه اندیشه و ذوق، آمیخته با زیستاجتماعی و تفکری این سرزمین و سلوک اقوام است که در لایه‌ها و سطوح مختلف آن می‌توان اصالت، معرفت و معنویت را به گوش جانشنید و از نغمات روح بخش آن بهره‌ای کامل برد.

از این منظر موسیقی نواحی، این میراث ناملموس بعنوان گنجینه ای توانمند و سفیری گویا  در گذر زمان همواره بیانگر وحدت، برادری وبرابری اقوام پیشینه‌دار ایرانی در عرصه ملی و بین المللی  بوده است که حفظ آن و توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی، خطر بحرانهویت را زایل و به پایداری استقلال فرهنگی کمک می‌کند.

برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران، این رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین بیانگر بخش کوچکی از دامنه وسیع موسیقی اقواممختلف ایران اسلامی است که تلاش دارد با پاسداشت و معرفی ابعاد و ظرفیت‌های بکر و وسیع این نوع موسیقی برای مخاطبان امروزنواها و نغمه‌هایی برآمده از نای و نفیری زلال و صمیمی و پنجه‌هایی سحرآفرین و مایه ساز که نسل به نسل و سینه‌به‌سینه، با عشق وپایمردی پیشکسوتان، حفظ و منتقل گردیده را هرساله در این میعادگاه به گوش مشتاقان و مخاطبانش برساند.

همچنین میزبانی استان گلستان از پانزدهمین دوره برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران باتوجه به حضور اقوام مختلف در ساختارجمعیتی و ویژگـی هـای قـومی و مذهبی آن، ضمن بهره مندی از جغرافیـا و اقلیم منحصـر به فرد نیز می تواند نگارگر افقهای روشن وگامی مؤثر و به یادماندنی در راستای ترغیب و تحقق افق های پیش روی این درخت تناور فرهنگ و هنر باشد.

اینجانب تلاش تمامی هنرمندان، دست اندرکاران فعال و زحمتکش و حاضران در صحن این رویداد بزرگ موسیقایی را ارج نهاده و ازخداوند متعال، توفیق دست‌یابی به اهداف والای جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسألت دارم.»

محمد اله‌یاری فومنی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد. در این پیام آمده است:

«پیچش نوای موسیقی نواحی ایران به مرحمت پنجه و حنجره‌ هنرمندان حاضر در صحن این رویداد بزرگ، گنجینه ارزشمند معنوی استکه می‌توانیم چشم بگشاییم و یکی از جلوه‌های گویا و غنی از تنوع و تکثر فرهنگی که قدمتی به بلندای حضور هویت‌بخش اقوام ایرانکهن دارد را ببینیم و به آن ببالیم.

موسیقی اقوام ایران در طی قرون متمادی روایتگر ایران بزرگ فرهنگی بوده و امید است که در ایران امروز که بیش از هر زمان دیگریروایتگر وحدت است، جشنواره موسیقی نواحی در این دوره چراغی فروزان‌تر از همیشه داشته باشد و فرصت و امکان مناسبی برایوحدت گفتمانی را به حضور و ظهور برساند.

حضور هنرمندان و پژوهشگران گرانقدر موسیقی نواحی را در پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران  ارج می‌نهم و با قدردانی ازدبیر ارجمند جشنواره، سلامت و توفیق همکاران پرتلاشم در دفتر موسیقی، انجمن موسیقی ایران، اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامیاستان گرگان و انجمن موسیقی گرگان را از درگاه خداوند بزرگ آرزومندم.»

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت انجمن موسیقی ایران و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان ۲۳ تا ۲۷ آبان در شهر گرگان برگزار می‌شود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..