چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

تجلیل از رسول صدرعاملی

سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «فیلم ۱۰۰» با معرفی برگزیدگان در بخش‌های مختلف و تجلیل از رسول صدرعاملی تهیه کننده و کارگردان سینما به کار خود پایان داد.
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «فیلم ۱۰۰» با معرفی برگزیدگان در بخش‌های مختلف و تجلیل از رسول صدرعاملی تهیه کننده و کارگردان سینما به کار خود پایان داد.

هنرمندنیوز: به نقل از سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «فیلم ۱۰۰» با معرفی برگزیدگان در بخش‌های مختلف و تجلیل از رسول صدرعاملی تهیه کننده و کارگردان سینما به کار خود پایان داد.

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی، محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری، حمیدرضا جعفریان رییس سازمان سینمایی سوره، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوان، حبیب والی‌نژاد و رسول صدرعاملی از تهیه‌کنندگان سینما، علی‌اصغر پورمحمدی از مدیران تلویزیون، نازنین پیرکاری مدیرعامل تصویرشهر، محمدرضا رضاپور مدیر شبکه نمایش، محسن یزدی مدیر شبکه مستند، محمدرضا خوشرو مدیر شبکه نسیم، محمدجواد موحد مدیر باشگاه فیلم سوره، خوزه آنتونیو رودریگز دلا سیرا وزیر مختار کشور ونزوئلا، کاظم دانشی فیلمساز، محدثه پیرهادی، علی قربانی، و اعضای هیات انتخاب و داوری و شورای سیاست‌گذاری سیزدهمین جشنواره فیلم ۱۰۰ از جمله کمال تبریزی، محمدحسین لطیفی، هادی مقدم‌دوست، محمدرضا شهیدی‌فر، آزاده آل‌ایوب، محمد خیراندیش، علی جانباز، هادی محمدیان، امیررضا مافی، جواد قارایی، محمدرضا خردمندان، ویلیام استرلینگر، الکساندروس گاستاپولوس، هادی اسماعیلی، سجاد نوروزی، الهه طه‌ئی و همچنینمحمد روح‌الامین، یزدان عشیری علی فروزانفر، عبدالحمید قره داغی، در این مراسم حضور داشتند.

در این مراسم کلیپ‌های طنزی پخش شد که با این ایده ساخته شده‌اند که اگر کارگردان‌های بزرگ سینما فیلم ۱۰۰ثانیه‌ای می‌ساختند چگونه فیلمی بود. کلیپ اول «رهایی» نام داشت و به عنوان فیلم ۱۰۰ثانیه‌ای که مسعود کیمیایی احتمالا می‌ساخت پخش شد و در سکانس‌های متعددی باعث خنده حضار شد. سپس گروه «آکاپلا نیاوران» روی صحنه آمد و به اجرا پرداخت. پس از آن کلیپ آثار بخش بین‌الملل جشنواره ۱۰۰، موشن هیات انتخاب و تیزر معرفی اعضای هیات داوران این بخش برای مخاطبان به نمایش درآمد. در ادامه کلیپ دوم ۱۰۰ثانیه‌ای با نام «تولد» به عنوان اثری که اگر ابراهیم حاتمی‌کیا می‌ساخت، احتمالا پخش می‌شد، برای مخاطبان به نمایش درآمد.

اسامی برندگان بخش بین‌الملل

پیشنهادهای کاغذی ساخته نینگ زوآن تان، ونسا مینگ یان نگ، وینونا ماریه لابارینتو رتبه اول پویانمایی را کسب کرد.

دیپلم افتخار مستند به اثر هیس‌طوری ساخته اسماعیل عظیمی رسید.

تندیس بهترین فیلم مستند به آخرین شعر یرموک اثر کیومرث محمد چناری اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین فیلم داستانی به اثر بارسا ساخته شیوا پراسا رسید.

تندیس بهترین فیلم داستانی مشترکا به فیلم های ابر ساخته آندریا فابیانو استلا و بالای سر ساخته کارلز آندرس ریس رسید که وزیر مختار کشور ونزوئلا به نیابت از برندگان این جایزه را دریافت کرد.

اعلام جوایز بخش کودک و نوجوان

تندیس به درخت ترش ساخته اکبر تراب‌پور

تندیس به پدرم ساخته احسان عابدنیا

تندیس مشترکا به ۲ فیلم کیک تولد ساخته وحید انصاری و قاب دلتنگی به کارگردانی محسن عقیلی

رسول صدرعاملی: ما هستیم و می‌مانیم و باهم می‌سازیم

تجلیل از رسول صدرعاملی بخش دیگری از اختتامیه سیزدهمین جشنواره فیلم ۱۰۰ بود. پس از پخش ویدیویی، کمال تبریزی و پوران درخشنده برای تجلیل از این کارگردان پیشکسوت روی صحنه آمدند.

رسول صدرعاملی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: سینما هنوز زنده است. با همه مسایل و مشکلات اینجا سرزمین ماست و بچه‌ها و سینماگرانی که دارند مثل ما می‌شوند، سینما را متعالی نگه خواهند کرد. آنها هرگز این کشور را ترک نمی‌کنند، می‌مانند، می سازند و با سینما و ادبیات حرف خود را به همه جهان می‌گویند. ما هستیم و می‌مانیم و با هم می‌سازیم.

جوایز بخش حامیان جشنواره

جایزه بهترین فیلم از نگاه شبکه مستند به اثر قاچ ساخته فاطمه مرزبان

جایزه بهترین فیلم از نگاه شبکه نسیم به اثر تاسمانی ساخته میثم مهدوی

جایزه حمایت و بهترین فیلم انجمن سینمای جوانان به ۲ اثر سینما بی پول ساخته علی عارف نسب و نشانه اثری از سعید ولی‌زاده

جوایز بخش ملی جشنواره ۱۰۰

دیپلم افتخار بهترین اثر پویانمایی ملی به فیلم چشم‌هایشساخته محمدرضا چاکرالحسینی

تندیس سوم بخش پویانمایی ملی اثر خورشید آسمان، خورشید کاشی به زیبا ارژنگ

تندیس دوم بخش پویانمایی ملی به وارونه ساخته فهیمه قائدی

تندیس اول بخش پویانمایی ملی به پیچ تاریخی اثر میلاد محمدی

میلاد محمدی هم پس از دریافت جایزه اش گفت: از بچه‌های باشگاه فیلم سوره و اعتمادشان تشکر می‌کنم. وقتی می‌خواستیم فیلم را بسازیم کمی اوضاع کشور خوب نبود آن زمان فقط به یک واژه فکر می‌کردم و آن چیزی نبود جز ایران. به نظرم رسید حالا که فصل گفتن دلایل و «برای ها» است ما هنرمندان وظیفه داریم برای استقلال، برای بودن و برای جمهوری اسلامی کار کنیم. نمی‌دانم ما هنرمندان در این معادله مهم هستیم یا نه اما می‌خواهم بگویم روزی که می‌خواستیم این فیلم را بسازیم دلار سی و چند تومان بود اما الان نمی‌دانم دلار چند است! امیدوارم روزی همه کنار هم باشیم و از همه چیز لذت ببریم.

کمال تبریزی گفت: دلم میخواهد از جشنواره بگویم که در سال‌های قبلی یک الی دو دوره داور آن بودم و با امسال که مقایسه می‌کنیم قابل باور است که خیلی از بچه‌ها رشد کردند. امیدوارم روز به روز بچه‌ها رشد کنند، فیلم‌هایی که انتخاب شدند درجه یک بودند. فیلم‌هایی که در واقع نامزد شدند هم برنده شدند و فکر نکنیم کسانی که دیپلم افتخار گرفتند، تنها برنده این جشنواره هستند.

تبریزی بیان کرد: مجموعه‌ فیلم‌هایی که با دوستان تماشا کردیم اینطور بود که جنبه نقدشان بیشتر بود و اجازه دهیم در این حوزه جوانان هر جور تجربه‌ای را داشته باشند. در سینمای بلند ممکن است فیلمی حس ناامیدی به وجود بیاورد. اما سعی کنیم هیچ چیزی را ممیزی نکنیم تا آنچه را در ذهنشان است، باور کنند و به جامعه انتقال دهند. امیدوار هستم فیلم‌های زیبا، شکوفا و پُرباری در آینده از این جوانان در سینمای ایران ببینیم‌.

جایزه بهترین مستند ملی از نگاه هیات داوران

دیپلم افتخار بهترین مستند ملی به اثر دونده ساخته محمد نجفی

تندیس سوم بخش مستند ملی به سیلاب اثر سید حمید موسوی

تندیس دوم بخش مستند ملی به روستای من اثر محمدرضا دهستانی

تندیس اول بخش مستند ملی به مادر ساخته نعمت الله سرگزایی

در ادامه کلیپ دوم ۱۰۰ثانیه‌ای با نام «فرزانه» به عنوان اثری که اگر داریوش مهرجویی می‌ساخت، احتمالا پخش می‌شد، برای مخاطبان به نمایش درآمد.

جوایز بخش داستانی ملی
دیپلم افتخار بخش داستانی ملی به اثر ماموریت ساخته حسن حبیب‌زاده

تندیس سوم بخش داستانی ملی به اثر ده ساخته فریاد خسرویانی

تندیس دوم بخش داستانی ملی به اثر تولد ساخته سید امیر سجاد حسینی

تندیس اولین بخش داستانی ملی به اثر ردپا ساخته مصطفی اعلمی

جواد قارایی: فیلمسازان جوان سرو ایرانی را سرلوحه کار خود قرار دهند

جواد قارایی در سخنانی با اشاره به تصاویر سرو ایرانی در دکور صحنه گفت: سرو ایرانی را در پشت سر من می بینید، سرو ایرانی نماد ایران و ایرانی است از این رو که ایرانی ها انسان‌های مقاومی هستند. روستایی در خراسان رضوی به نام «ریش خار» وجود دارد که نام، عمق و فرهنگ بسیار زیادی دارد و در زمان حمله مغول‌ها، نتوانستند این روستا را بگیرند. مردم ریشه خوردند ولی تسلیم مغول‌ها نشدند و در نهایت مغول‌ها عقب‌نشینی کردند. می‌خواهم به فیلمسازان جوان بگویم که سرو ایرانی را سرلوحه خود قرار دهید، تسلیم و خسته نشوید و مانند سرو ایرانی به راه خود ادامه دهید.

جوایز نوآوری و دست‌آورد فنی هنری

تندیس به فیلم درامپس ساخته امیرحسین راستی

عطیه سادات حجتی که به همراه همسرش مهدی شهسواری و فرزندش روی سن آمده بود، پس از پخش فیلمش در اختتامیه گفت: خیلی خوشحالم که فیلممان تنها فیلمی بود که اینجا پخش شد. ما ۴ فیلم در بخش مسابقه داشتیم و دوست دارم بقیه فیلم‌هایمان را ببینید به ویژه فیلم همسرم که فوق‌العاده‌ترین اثر بود. خوشحالم که این تندیس را گرفتیم که دیگر فیلم ۱۰۰ثانیه‌ای نسازیم و وارد فیلم بلند شویم.

مهدی شاهسواری هم گفت: تا الان سی تا فیلم صد ثانیه‌ای ساخته‌ام ولی جایزه نگرفتم اما وقتی پسرم به دنیا آمد اولین تندیس را گرفتیم.

محمد خزاعی: فضا برای آمدن جوانان آماده است

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی گفت:‌ خوشحالم از اینکه در این رویداد استعدادهای خوبی کشف شد. هیات داوران آثار فیلمسازان را دیدند و انتخابشان کردند. این موضوع آینده خوبی را برای سینمای ایران رقم می‌زند. روزهای خوب و پر تلاشی را پیش رو داریم، فضا آماده است برای اینکه جوانان بیایند و سینما پوست‌اندازی کند البته در کنار پیشکسوتان منتظر همه شما هستیم.

رییس حوزه هنری: جشنواره ۱۰۰ نویدبخش استعدادهای نوست

محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری گفت: من تنها به تشکر اکتفا می‌کنم از عزیزانی که کمک کردند این جشنواره برقرار باشد، از هیات اجرایی تا دبیر و دوستانی که از ماه‌ها قبل رنجی را که تحمل کردند، به استان‌ها سفر کردند و کمک کردند فیلم‌سازان جرات حضور در صحنه را پیدا کنند. از کسانی که کمک کردند جشنواره ۱۰۰ یک بار دیگر پرچمش به اهتزاز دربیاید تشکر می‌کنم این موضوع نویدبخش استعدادها و نگاه‌های نو در سراسر کشور است تا قصه‌ها و روایت‌هایی جدید داشته باشیم.

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..