یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

به مناسبت ۲۰ مهرماه و گرامیداشت روز حافظ، مراسمی با عنوان «شبی با حافظ» با حضور فارسی‌آموزان و علاقه‌مندان به شعر و ادب فارسی در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد برگزار شد.
به مناسبت ۲۰ مهرماه و گرامیداشت روز حافظ، مراسمی با عنوان «شبی با حافظ» با حضور فارسی‌آموزان و علاقه‌مندان به شعر و ادب فارسی در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد برگزار شد.

 به گزارشهنرمندنیوز، در  این مراسم مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به دوره‌های مختلف زندگی حافظ، بعد عرفانی زندگی خواجه شیراز و تاثیر آن بر غنای شعر او اظهار کرد: درونمایه اصلی غنای شعر حافظ، تأسی و توجه او به آموزه‌های دینی و در صدر آن، قرآن کریم است که خود در جای جای دیوان، به صراحت و با افتخار به آن اشاره می‌کند.

 او در بخش دیگری از سخنان خود، به علاقه مردم ایران به حافظ اشاره کرد و گفت: در زندگی فرهنگی مردم ایران، حافظ و غزلیاتش نقش پررنگی دارند و دیوان او در منزل بسیاری از ایرانیان یافت می‌شود، این بدان معنی است که حافظ در طول تاریخ، در زندگی فرهنگی مردم ایران نفوذ کرده و ماندگار مانده است.

در ادامه این برنامه، مارکو داکوفسکی- از دانشجویان دانشگاه بلگراد -  مقاله‌ای با عنوان «حافظ و گوته» خواند و  تاثیر حافظ بر اندیشه‌ها و آثار گوته را تشریح کرد.

سپس  نبویشا جورجوویچ - دانشجوی رشته زبان و ادبیات صربی دانشگاه بلگراد - مقاله‌ای با عنوان «تاثیر حافظ بر شعر یوانوویچ ازمای» شاعر مطرح صرب، ارائه کرد: ازمای، شاعر مشهور  قرن بیستم صربستان، در بخشی از آثار خود به تاثیری که از ادبیات شرق و خصوصا حافظ گرفته اشاره کرده و قطعه‌ای نیز برای حافظ سروده است.

همچنین در ادامه  نشست مایا اسلاوکوویچ غزلی از حافظ خواند.

سعید صفری - مدرس زبان فارسی در دانشگاه بلگراد - هم به موضوع «جایگاه شعر حافظ در ادب فارسی و فرهنگ ایران» پرداخت.

او با طرح این پرسش که چرا شعر حافظ در ادب فارسی جایگاه بی‌نظیر و بی‌‏بدیلی دارد، اظهار  کرد: از یک سو، حافظ در سرایش غزلیات خود با دقت و صنعتگری واژه‌ها، معانی و صور خیال را در منتهای زیبایی، رسایی و بلاغت به کار گرفته است و از سوی دیگر، شعر او مملو از نمادهای پررمز و رازی است که خوانش‏‌های گوناگون و متکثری را به‌وجود می‌آورد و  این خوانش‌ها و تفسیرها در طول تاریخ، ادامه داشته و دارد و ایستگاهی برای آن متصور نیست.

صفری همچنین به تاثیر شعر حافظ بر فرهنگ و  هنر ایران اشاره کرد و افزود: گنجینه‏‌ای که حافظ در اختیار ادب فارسی و فرهنگ ایران قرار داد، همانند چشمه‏‌ای جوشان، موجب خلق آثاری هنری فاخری در حوزه‌های مختلف از جمله نقاشی، مینیاتور، خوشنویسی و موسیقی شده است و از این رو، حافظ نه تنها شاعر و غزل‌سرای نامدار است، بلکه سرچشمه‌ای برای  زایایی  و پویایی هنر ایرانی نیز  محسوب می‌شود.

نمایش کلیپ‌هایی از حافظیه از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. همچنین در این نشست نکات فرهنگی و آداب مرتبط با تفال به دیوان حافظ برای حاضران تشریح شد. این نشست با غزل‌خوانی از حافظ به پایان رسید.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..