دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

همزمان با روز جهانی شعر و روزهای پیرامون آن، فستیوال بین‌المللی شعر و موسیقی بابلیون برگزار شد.
همزمان با روز جهانی شعر و روزهای پیرامون آن، فستیوال بین‌المللی شعر و موسیقی بابلیون برگزار شد.

هنرمندنیوز: در جریان این دوره از فستیوال که در منطقه باستانی باغ‌های معلق و دروازه ایشتار بابل برپا شد، حمیدرضا شکارسری و علیرضا بهرامی از ایران به شعرخوانی به زبان فارسی پرداختند که ترجمه عربی آن‌ها توسط مترجمان عراقی به مخاطبان ارائه شد.

همچنین شاعرانی از دیگر قاره‌ها و کشورها همچون کوبا، مصر، آمریکا، فرانسه، سوریه، اتریش، سوییس، سودان، مراکش، کانادا، اردن، موریتانی، ترکیه، الجزایر و عراق نیز به ارائه شعرهای خود در جلسه‌های مختلف شعرخوانی به مناسبت روز جهانی شعر پرداختند.

در این رویداد یک‌هفته‌ای، گروه موسیقی ایرانی «نیما جوان»(شامل فاطمه دهقانی (عود) و فریده سرسنگی (داربوکا)) نیز در دو نوبت به اجرای قطعه‌های موسیقی ایرانی و عربی پرداختند.

همچنین برگزاری نمایشگاه کتاب، اجرای ارکستر سمفونی عراق و اجرای گروه‌های سرشناس موسیقی عراقی، از دیگر بخش‌های این فستیوال فرهنگی هنری بود.

فستیوال بابلیون عراق که پس از حمله آمریکا به این کشور و سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ متوقف شده بود، از سال میلادی پیش با مدیریت دکتر علی شلاه(شاعر و نویسنده عراقی) پس از ۱۸ سال وقفه، از سر گرفته شد، که در این دوره علیرضا بهرامی و حمیدرضا شکارسری به عنوان نمایندگان شعر فارسی، با حضور و شعرخوانی در این فستیوال، تندیس بابلیون را نیز دریافت کردند.

بر اساس این گزارش، پیش‌تر مجموعه‌ای از شعرهای علیرضا بهرامی با ترجمه عربی محمد حمادی و جوزف دعبول، در مصر منتشر و در نمایشگاه کتاب قاهره رونمایی شده بود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..