یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

جاذبه‌های گردشگری ایران

قزوین یکی از 31 استان شهر ایران است و در شمال غربی کشور واقع شده است و با استانهای گیلان، مازندران، مرکزی، البرز، همدان و زنجان همجوار است.
قزوین یکی از 31 استان شهر ایران است و در شمال غربی کشور واقع شده است و با استانهای گیلان، مازندران، مرکزی، البرز، همدان و زنجان همجوار است.

هنرمندنیوزقزوین یکی از ۳۱ استان شهر ایران است و در شمال غربی کشور واقع شده است و با استانهای گیلان، مازندران، مرکزی، البرز، همدان و زنجان همجوار است.

شهر قزوین مرکز استان قزوین است.

یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و ۱۱درصد از آثار تاریخی ملی ثبت شده در این استان و شهر واقع شده است و از این نظر رتبه نخست را در کشور دارد.

قزوین در زمان صفویان ۵۷ سال پایتخت ایران بوده است که بسیاری از آثار تاریخی بعد از اسلام به این دوره باز می گردد.

این استان به دلیل قرار گرفتن روی ۸ گسل فعال یکی از استانهای لرزه خیز کشور است و متاسفانه ۴۰۰ هکتار از این استان را بافت فرسوده تشکیل داده است.

قزوین یکی از مناطق عمده تولید فندق، پسته، ذغال اخته (درخت)، انگور و کشمش در ایران است.

پیشینه نام قزوین:

نوشته‌های باستانی یونان قزوین را با نام «راژیا » معرفی می کند و پس از آن در نوشته‌های اروپایی این شهر را با نام شهر باستانیه «آرساس» یا «آرساسیا» شناخته می شده است.اشکانیان قزوین را به نام مؤسس آن «اردپا» می خواندند؛ و ساسانیان نام این شهر را «کشوین»(یعنی سرزمینی که نباید از آن غافل شد ) نهاده بودند.در برخی متون نام این شهر«قسوین»(یعنی شهری که مردمی پر صلابت و استوار دارد) ذکر شده است. به هر روی مورخان و باستان شناسان عصر حاضر قزوین را عربی شده «کاسپین» می دانند؛ و بر این باورند که قوم کاسپی‌ها که در سواحل دریای کاسپین  می زیستند و به مرور کوچ کرده اند و شهر قزوین را بنا نهادند. و به همین دلیل است که در متون کهن عثمانی و عربی نام دریای خزر «بحرالقزوین» ذکر شده است.

مسجد النبی

مسجد جامع قزوین

حمام قجر

پیشینه تاریخی شهر قزوین: 

پیشینه این شهربه  دو بخش تقسیم می شود:

۱٫دوره ی پیش از اسلام     ۲٫دوره ی پس از اسلام

دوره پیش از اسلام به دو بخش اقوام کاسپین و دوره ساسانی تقسیم می شود.

دوره پس از اسلام نیز به دو بخش دوره اسماعیلیه و دوره صفویه تقسیم می شود.

آشنایی با لباس محلی قزوین:

پوشاک مردان:

استفاده از کلاه در گذشته بین مردان متداول بوده است و هر شخص با توجه به شغل و جایگاه اجتماعی و شرایط اقتصادی از نوعی کلاه استفاده می کردند.

پیراهن‌ها معمولا به رنگ سفید و ساده سپس پیراهن‌هایی با یقه‌هایی بلند به نام یقه قزاقی متداول شد و سپس یقه ملایی جای آن را گرفت.

اغلب مردان در گذشته گیوه به پا داشتند به نامهای جوراب و آجیده که در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گرفت.اشخاص اعیان گیوه‌های بسیار ظریف و مرغوب تری می پوشیدند که به گیوه ملکی معروف بود.

پوشاک زنان:

در گذشته زنان قزوینی زیر پیراهن خود شلیته به پا می کردند.جنس پارچه آن اغلب ململ، چیت کرباس و در انواع ساده و متنوع گلدار و یا مشکی انتخاب می شد.جوانان اغلب روی شلیته با نخهای رنگی گلدوزی می کردند.

ریل یا نیم تنه قزوینی که حدوداً صد سال پیش در بین اعیان متداول است پاپوش زنان نیز به فراخور وضع مالی خانواده دارای انواع مختلف بوده که در تابستان گیوه‌های ظریف می پوشیدند.زنان اعیان از کفشهای چرمی با مدلهای متداول در زمان خویش استفاده می کردند.

به جز انواع پوششی که ذکر آنها رفت، انواع دیگر نیز در منطقه استفاده می شده است.از جمله: کوئینگ، جومه، کراس، شگ، کول چوغا، قرقره تمبون، اوزون تنبون و...

آشنایی با بازیهای محلی قزوین:

تمامی شهرها از قدیم الایام با توجه به فرهنگ و شرایط زندگیشان بازیهای خاص خود را داشته اند و متاسفانه امروزه خیلی از این بازیها رو به فراموشی است.

در قزوین هم دو بازی محلی معروف وجود دارد:

۱- جِرَنگ جِرَنگ   ۲- سنگ کَرِنو

آشنایی با غذاهای سنتی شهر قزوین:

قیمه نثار، دیماج قزوین، کوکوی شیرین، مرصع پلو

قیمه نثار

دیماج قزوین

مرصع پلو

کوکوی شیرین

جاذبه‌های گردشگری داخل شهر قزوین به حدی است که اگر بخواهید به همه آنها سر بزنید سه روز یا شاید هم بیشتر نیاز است اما با یک برنامه فشرده می توانید به ده مکان دیدنیه برتر شهر سر بزنید.

کاخ چهلستون، مسجد النبی، موزه ی شهر، حمام قجر، بازار قزوین، سرای سعد السلطنه، مسجد جامع قزوین، حسینه امینی‌ها.

 

  • حامد توسلی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..