سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ۳ اکتبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

تور رسانه‌ای اوآنا در موزه فرش ایران

مدیران خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) در چارچوب تور آشناسازی، از موزه فرش ایران در تهران بازدید کردند.
مدیران خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) در چارچوب تور آشناسازی، از موزه فرش ایران در تهران بازدید کردند.

هنرمندنیوز: مدیران اتحادیه خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) که برای حضور در هجدهمین اجلاسیه این اتحادیه به میزبانی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به تهران سفر کرده‌اند، صبح روز چهارشنبه - چهارم آبان ماه - در قالب تور آشناسازی از موزه  فرش ایران بازدید کردند.

در این تور که حدود ۲ ساعت طول کشید، اعضای اوآنا با فرش‌های نفیس ایرانی، تاریخچه و قدمت فرش‌های دست‌باف، تنوع طرح‌ و نقش‌ فرش‌ها با تقسیم‌بندی مناطق ایران، نحوه و مواد بافت (از ابریشم، پشم و کرک)، قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین دستبافته‌های ایرانی آشنا شدند.

در تالار اصلی (هم‌کف) موزه فرش ایران ۱۵۶ فرش نفیس ایرانی با طرح و نقش‌هایی از تبریز، اصفهان، کاشان، خراسان، کرمان، کردستان و غرب کشور و مناطق عشایری که از قرن نهم هجری قمری تا دوران معاصر بافته شده‌اند، در معرض نمایش است که مورد توجه بازدیدکنندگان خارجی قرار گرفت و در مواردی درباره این آثار برجسته سوال می کردند و عموما تقاضا می‌کردند با این آثار فاخر، عکس بگیرند.

بازدیدکنندگان در بدو ورود با نمونه قالی پازیریک آشنا شدند، اصل این قالی حدود ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. حدود ۷۲ سال پیش در منطقه پازیریک نزدیک سیبری یافت شد و اکنون در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ روسیه نگهداری می‌شود.

قالیچه‌ میرزا کوچک‌خان جنگلی، قالیچه‌های دوره بایسنقری و  فرش ترنج‌دار از نفیس‌ترین فرش‌های این موزه بود که مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت.

فلسفه و طرح و نقش هر فرش، نمادها، تمثیل‌ها و داستان‌هایی که در لابه‌لای تار و پود هر کدام از قالی‌ها و قالیچه‌ها نهفته بود وقتی از زبان کارشناس و مترجم روایت میشد، شگفتی و اعجاب بازدیدکنندگان را بر می‌انگیخت، نقش‌های رنگارنگ از پرندگان و حیوانات و درختان، داستان‌های اساطیری از شاهنامه و تاریخ کهن ایران، نمادهای رویایی از بهشت، تصویری از شعرای ایرانی، یا فرشی با حاشیه‌ای از نمادها و مناطق مختلف جهان از آسیا تا آمریکا، شکوه هنر ایرانی را در منظر اصحاب رسانه‌های قاره کهن و اقیانوسیه عیان کرد.

در پایان این تور رسانه‌ای هدایایی به رسم یادبود از طرف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مدیران و خبرنگاران خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) اهدا شد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..