دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد؛

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه عدالت فرهنگی امسال در جشنواره‌های فجر محقق شد، گفت: مردمی بودن مهمترین ویژگی جشنواره‌ها بود، این رویدادها پیش از اینکه متعلق به دولت یا هنرمندان باشد، متعلق به مردم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه عدالت فرهنگی امسال در جشنواره‌های فجر محقق شد، گفت: مردمی بودن مهمترین ویژگی جشنواره‌ها بود، این رویدادها پیش از اینکه متعلق به دولت یا هنرمندان باشد، متعلق به مردم است.

هنرمندنیوز: محمدمهدی اسماعیلی شامگاه جمعه(پنجم اسفند) در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهارداشت: خوشحالم که آخرین جشنواره فجر امسال با حضور گرم هنرمندان تجسمی برگزار شد، امسال جشنواره‌های فرهنگی و هنری متعددی همچون جایزه‌های ادبی جلال آل احمد، کتاب سال، فیلم، تئاتر و موسیقی فجر را برگزار کردیم و امشب نیز آخرین جشنواره با نام هنرمندان بزرگ تجسمی برگزار شد.

وی افزود: جشنواره‌ها امسال چند ویژگی مهم داشت که مردمی بودن مهمترین ویژگی آنها بود، این جشنواره‌ها پیش از اینکه متعلق به دولت یا هنرمندان باشد، متعلق به خود مردم است.

اسماعیلی، جشنواره‌های فجر امسال را مردمی‌ترین جشنواره‌های هنری در تمامی دنیا دانست و گفت: در هیچ کشوری، مجموعه‌ای از جشنواره‌های هنری در یک مدت مشخص و با یک عنوان پرافتخار به نام فجر انقلاب اسلامی در رشته‌های مختلف وجود ندارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: جشنواره‌های امسال به وضوح نشان داد که مردمی هستند، چون با حضور مردم شکل عینی به خود گرفت، این حضور همه را تحت تاثیر قرار داد و همه را مجبور به تحسین کرد. سپاس اول خودم را نثار مردم هنردوست کشورم می‌کنم که با همه وجود از جامعه هنری و هنرمندان حمایت کردند.

وی ضمن قدردانی از اهالی فرهنگ و هنر و هنرمندان اظهارداشت: از هنرمندان در رشته‌های مختلف، خاضعانه و فروتنانه تقدیر و تشکر می‌کنم که در این جشنواره‌های بزرگ به مطالبه مردم پاسخ دادند و حضور پیدا کردند و چراغ جشنواره‌ها را نسبت به سال‌های گذشته، روشن‌تر کردند.

اسماعیلی با اشاره به تحقق عدالت فرهنگی در جشنواره‌های فجر امسال گفت: عدالت فرهنگی به این معنا که همه نقاط کشور به اندازه استعدادها و ظرفیت‌هایی که دارند، بتوانند در حوزه فرهنگی و هنری کشور نقش‌آفرینی کنند، امسال سینما، با سینماسیار تا شهرهای کویری، مرزی، شهر زلزله‌زده خوی پیش رفت، جشنواره تئاتر، در نواحی مختلف و هر کجا که برگزار می‌شد، شور و هیجان را برای مخاطبان را به همراه داشت و همه نقاط کشور در برگزاری این جشنواره‌ها مشارکت داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور درخشان جوانان هنرمند را از دیگر ویژگی‌های جشنواره‌های فجر امسال عنوان کرد و افزود: جوانان حضوری قوی و پررنگ، امیدآفرین در این رویدادها داشتند که یک امتیاز ویژه بود، ایران همیشه مهد هنرمندان بوده و جشنواره‌ها امسال زمینه را برای ظهور نسل جدید هنرمندان در رشته‌های مختلف فراهم کردند.

وی بیان کرد: از هنرمندان نجیب تجسمی تشکر ویژه می‌کنم که همه‌ جانبه در ۳۱ استان کشور حضور پیدا کردند و این میزان از حضور بی‌سابقه بود، در هر استان آثار کم‌نظیری به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود. مدیون هنرمندان تجسمی در رشته‌های مختلف هستیم. در بعضی از این رشته‌ها هنرمندانی ناشناخته هستند که موظف هستیم این گوهرهای گرانبها را به جامعه معرفی کنیم.

اسماعیلی با اشاره به اهمیت اقتصاد هنر اظهارداشت: اقتصاد فرهنگ و هنر از کلان برنامه‌هایم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و هر روز که می‌گذرد به تحقق آن امیدوارتر می‌شوم. اخیرا که سفری با هنرمندان به ترکمنستان و تاجیکستان داشتیم، استقبال از آثار هنری بی‌نظیر بود و همگی آنها را تحسین می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این موضوع نشان از نفوذ فرهنگی ما در منطقه است، هنرمند ما هر کجا می‌رود، در صدر می‌نشیند. این اقتضای هنر و هنرمند ایرانی است، ما در حوزه هنرهای تجسمی جمع فرهیخته‌ای داریم که گنجینه این کشور هستند.

وی با گرامیداشت یاد مرحوم حبیب‌الله صادقی و هنرمندان تجسمی درگذشته در سال جاری افزود: استاد صادقی همراه با همسرش کار بزرگی کرد که آن به تصویر کشیدن تابلوی ۱۱۰ متری است که از بنیانگذاری ایران زمین، داستان‌های اساطیری آغاز و به حاج قاسم سلیمانی به پایان می‌رسید و آخرین اثر زنده یاد صادقی بود.

اسماعیلی با تقدیر از هنرمندان و اختصاص جایزه ویژه جهاد تبیین بیان کرد: این وظیفه اهالی فرهنگ و هنر است که با زبان بی‌نظیر هنر، دستاوردها و پیشرفت‌های بزرگ ملت ایران را بتوانند به خوبی روایت کنند و به تصویر بکشند و جاودانه کنند.

آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامگاه جمعه(پنجم اسفند) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر، محمود سالاری معاون امور هنری، عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس میرهاشمی دبیرکل، اعضای شورای سیاستگذاری، داوران این جشنواره و جمعی از مسئولان و هنرمندان با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف در تالار وحدت برگزار شد که این رویداد حسن ختام جشنواره‌های فجر امسال بود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..