پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

یادداشت اختصاصی «علی رهبری» رهبر ارکستر و آهنگساز برای چهلمین روز درگذشت استاد «محمدرضا شجریان»

زمانی که من ایران بودم با آقای شجریان کار مشترکی نداشتیم ولی در ۱۴-۱۵ سال گذشته نزدیکی به خصوصی بین ما ایجاد شد بطوریکه ۱۵ سال پیش وقتی بعد از ۳۰ سال برای اجرا با ارکستر سمفونیک به ایران آمدم آقای شجریان جزو اولین افرادی بودند که به کنسرت آمدند..
زمانی که من ایران بودم با آقای شجریان کار مشترکی نداشتیم ولی در ۱۴-۱۵ سال گذشته نزدیکی به خصوصی بین ما ایجاد شد بطوریکه ۱۵ سال پیش وقتی بعد از ۳۰ سال برای اجرا با ارکستر سمفونیک به ایران آمدم آقای شجریان جزو اولین افرادی بودند که به کنسرت آمدند..

هنرمندنیوززمانی که من ایران بودم با آقای شجریان کار مشترکی نداشتیم ولی در ۱۴-۱۵ سال گذشته نزدیکی به خصوصی بین ما ایجاد شد بطوریکه ۱۵ سال پیش وقتی بعد از ۳۰ سال برای اجرا با ارکستر سمفونیک به ایران آمدم آقای شجریان جزو اولین افرادی بودند که به کنسرت آمدند، دیداری بین ما برقرار شد که برخورد بسیار صمیمانه ای داشتند  از آن روز آشنایی بین ما ایجاد شد. حدود ۷-۸ سال پیش به ایشان نزدیک تر شدم و تصمیم گرفتم بواِم سمفونیک های «مادرم ایران»، در موسیقی ایرانی که در بازار بین المللی در دسترس هستند و توسط ناکسوس پخش شده است، بنویسم. هنگام نوشتن این کار به اولین فردی که فکر کردم قطعه ای از «مادرم ایران» را هدیه کنم آقای شجریان بود. و دلیل این کار علاقه مادرم به صدای ایشان بود و در حدود ۵۵ سال گذشته ایران من، مادرم بود که وجودش پُر از ایران بود. و سپس با شعری از آقای محمد فرید ناصری هماهنگ کردیم. اما طی تماس تلفنی، آقای شجریان گفتند که نمی توانند بخوانند! وقتی به ایشان گفتم که این قطعه را برای صدای شما نوشتم، گفتند که اجازه خواندن ندارم! با شنیدن این موضوع بسیار متأسف و ناراحت شدم زیرا در تمام طول عمر هنری ام اولین بار بود که شنیده بودم خواننده ای اجازه خواندن ندارد؛ اما در نهایت این قطعه را در آنتالیا و در حضور آقای علیزاده توسط آقای محمد معتمدی خوانده شد. ۵ سال پیش که بعد از ۱۰ سال برای رهبری ارکستر سمفونیک به ایران امده بودم، اولین روز کنسرت سمفونی نهم بتهوون، آقای شجریان اولین نفری بودند که بعد از کنسرت نزد من آمدند. به نظرم کم لطفی که به ایشان شده بود به شهرت و محبوبیت ایشان افزود شد و همواره باعث افتخار بودند. بنده با شنیدن دو خبر بسیار شوکه شدم اولین خبر ممنوعیت فعالیت هنری ایشان و دومین شنیدن خبر درگذشت ایشان بود. آقای شجریان هنرمند بی نظیر و بزرگی بودند که اسم شان در تاریخ ماندگار خواهد بود.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..