جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ۱۲ اوت ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

عکس‌های صبا سرور باعنوان «بی‌سر و بی‌صدا» روز جمعه ۱۰ تیرماه در گالری «پاییز» خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آیند.
عکس‌های صبا سرور باعنوان «بی‌سر و بی‌صدا» روز جمعه ۱۰ تیرماه در گالری «پاییز» خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آیند.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه عکس صبا سرور با عنوان «بی‌سر و بی‌صدا» به کوشش هوفر حقیقی در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

این نمایشگاه شامل ۲۶ قطعه عکس اجتماعی است که سرور طی دو سال عکاسی کرده است.

هوفر حقیقی کیوریتور این نمایشگاه درباره عکس‌های «بی‌سر و بی‌صدا» توضیح داد: آثار این نمایشگاه در فرم، شکلی از مستند اجتماعی دارد اما در محتوا، شخصی شده است. تلاش مستند اجتماعی در آشکارسازی اتفاقات و رخدادهای فرهنگی و اجتماعی است اما در محتوای آثار این نمایشگاه این آشکارسازی وجود ندارد و اتفاقاً شاهد شکلی از به غیاب راندن سوژه‌ها هستیم.

وی افزود: این آثار هم ارجاعی به بی‌صدا بودن مدیوم «عکس» دارد و هم عکاس در ثبت آن‌ها به‌گونه‌ای عمل کرده است که سر آدم‌ها حذف شود. البته این حذف هم از طریق فتوشاپ و ابزارهای دیگر نبوده، بلکه محصول زاویه و لحظه‌ای است که عکاس انتخاب کرده است تا سرها در قاب دیده نشوند. این سرها به نوعی به غیاب فرستاده شده‌اند.

حقیقی در ادامه توضیح داد: سرهای انسان‌ها بیشترین اطلاعات را در یک عکس به ما می‌دهند، در این آثار اما اتفاقاً زاویه‌ای انتخاب شده است که سرها دیده نشوند. به معنای دیگر حذف سرها به‌واسطه تغییر در عکس ایجاد نشده، بلکه از طریق انتخاب زاویه از سوی عکاس شکلی از پاییدن را ایجاد کرده؛ گویی عکاس در حال پاییدن سوژه‌های خود است، بدون آنکه آن‌ها متوجه باشند.

نمایشگاه «بی‌سر و بی‌صدا» از ۱۰ تا ۲۰ تیرماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ (به جز روزهای شنبه) در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران به نشانی تهران، خیابان طالقانی خیابان موسوی شمالی (فرصت) ضلع جنوبی باغ هنر برگزار می‌شود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..