یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ۱ اکتبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگوی هنرمند با نقاش و مجسمه ساز

فائزه حق نژاد، متولد هشت آذر هزار و سیصد و هفتاد و پنج، تهران، لیسانس گرافیک و نقاش که در در بیست و چهار نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از ایران شرکت کرده است، با فائزه حق نژاد گفتگویی کوتاه داشته ایم که با هم می خوانیم.
فائزه حق نژاد، متولد هشت آذر هزار و سیصد و هفتاد و پنج، تهران، لیسانس گرافیک و نقاش که در در بیست و چهار نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از ایران شرکت کرده است، با فائزه حق نژاد گفتگویی کوتاه داشته ایم که با هم می خوانیم.

در رابطه با سبک کاری خودتان صحبت کنید از کجا حس کردید که می توانید نقاش خوبی باشید؟

من در خانواده ای که همگی هنرمند هستند به دنیا آمده ام و از کودکی هم شروع به نقاشی و ساخت مجسمه با وسایل اطرافم کردم، در سن بیست سالگی پس از چند ماه تمرکز روی طراحی متوجه استعدادم در خلق تصاویر شدم که به نظر من مهمترین ویژگی یک هنرمند خوب هم ایده پردازی و خلاقیت است، در حال حاضر سبک کار من رئال و سورئال است و در کل لذت می برم که از اصول طراحی پیروی کنم، مثل آناتومی، پرسپکتیو و نورپردازی درست و گاهی تغییر آگاهانه در آنها ایجاد کنم.

زیبایی شناسی چقدر در کار یک هنرمند و مخصوصا حرفه شما اهمیت دارد؟

زیبایی برای هر فرد تعریفی متفاوت دارد به خصوص برای هنرمند که زیبایی ها را همراه با تجربیات، اصول و دانش بررسی می کند، ممکن است هنرمندی زیبایی را در طبیعت، انسان و زندگی ببیند و دیگری زیبایی را پایان این جهان! نکته مهم این است که هنرمند خود را خوب بشناسد و تصویری در اوج زیبایی با دانسته های خود خلق کند.

ارتباط مخاطب با کارهایتان چقدر برای شما مهم است و آیا اثرتان را به سمتی می برید که مخاطب آن را بیشتر دوست داشته باشد؟

معمولا هدف از خلق هنر رساندن پیامی از طریق تصویر و چشم ها بدون استفاده از کلمات است، قطعا من هم با کارهایم صحبت می کنم و دوست دارم شنیده شوم، اما به نظر من اشتباه است که هنرمند برای بیشتر دیده شدن مسیر کار و سبکش را تغییر دهد، چرا که مسیر هنر یک ماجراجویی است و با صبوری و ادامه دادن قطعا مخاطب خود را پیدا می کند.

آیا طراحی جزو رشته های گران هنری است و این تاثیری در قیمت بالای آثار طراحان دارد؟

با اینکه امروزه وسایل مورد نیاز برای تحصیل در رشته های هنری قیمت بالایی دارند و استفاده مواد با کیفیت، ماندگاری و کیفیت نهایی اثر را ارتقا می دهند اما ملاک برای تأیین ارزش کار هنرمند نیستند، قیمت کار هنرمندان با در نظر گرفتن مهارت و خلاقیتشان سنجیده می شود.

فضا برای رشد جوانهایی که ابتدای این راه هستند چقدر فراهم است و آیا مافیا و باندبازی در حوزه تجسمی هم وجود دارد؟

برای هنرمند بودن و هنرمند ماندن در اینجا باید خیلی عاشق باشید چون تا مدت ها فقط خودتان خواهید بود که به خودتان باور دارید، فکر می کنم که در همه جای جهان این مساله مافیا وجود دارد و در کشور ما چندین برابر است، اینجا معیار دیده شدن قدرت و خلاقیت اثر نیست و مافیا تصمیم گیرنده نهایی است که چه کسی دیده و چه کسی انکار شود، ولی زمان در گذر است و به همراهش تغییر می آید و همیشه امیدی است.

از شما نمایشگاه های خوبی را شاهد بوده ایم، آیا به زودی شاهد نمایشگاه تازه ای از شما خواهیم بود؟

بله، مدتی می شود که روی ایده ها و آثار نمایشگاه شخصی ام کار می کنم و امیدارم که امسال میزبان شما در نمایشگاهی با ارائه بیش از بیست اثر باشم.

معمولا هنرمندان طراح در آثار خودشان امضایی برای سبک خودشان دارند، امضای کارهای فائزه حق نژاد چیست؟

فکر می کنم امضای من قلم من و ایده های متفاوت من است چون بارها اتفاق افتاده که شخصی کاری از من دیده و بدون دیدن اسم و امضای من بلافاصله صاحب اثر را شناسایی کرده است.

 

گفتگو: عباسعلی اسکتی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..