یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ۲۷ نوامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

با اجرای برنامه سینمایی

اولین قسمت از شب سینمایی «شب‌های هنر» امشب با اجرای مسعود فراستی به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.
اولین قسمت از شب سینمایی «شب‌های هنر» امشب با اجرای مسعود فراستی به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

به گزارش هنرمندنیوز به نقل از روابط عمومی شبکه چهار، شبکه چهار سیما از ۱۴ مهر ماه اقدام به پخش مجله زنده تصویری «شب‌های هنر» کرده است که در پنج برگ به تئاتر، موسیقی، شعر، کتاب و سینما می‌پردازد.

بنا بر این گزارش، امشب در اولین قسمت از شب سینمایی این برنامه موضوع «فرم و تکنیک در سینما» مورد بررسی قرار می‌گیرد. مسعود فراستی مجری برنامه امشب میزبان سید ناصر هاشم‌زاده محقق، نویسنده و فیلمنامه نویس و جاناتان رُزنبام منتقد سینما می‌شود.

در توضیح این گفت‌وگو آمده است:

«فرم در تعریف فلاسفه و در شاخه فلسفه هنر مفاهیمی چندگانه و پیچیده را دنبال می‌کند که هنوز می توان بر روی تلقی‌های آن دست گذاشت و به بحث پرداخت اما به الگویی درست و معیارهایی معین نرسید.

همچنان که در بحث فرم هنری و یا فرم سینمایی نیز این مساله وجود دارد. سینما از منظر پیچیدگی در کاربرد ابزار هنری یک هنر سمعی بصری به حساب می‌آید که از سویی می‌تواند ویژگی‌های فرم هنرهای بصری را داشته باشد و از سوی دیگر ویژگی‌های فرمی هنرهای سمعی را. در جایی کوشیده می‌شود تا فرم فیلم به پرسپکتیوی در روایت سینمایی، با ویژگی‌های سمعی و بصری تعریف شود، به مجموعه الگوهایی معین شده که برای مخاطب ادراک حسی ایجاد می کند و در مقابل این نظر نیز فرم تنها یک شکل برای ابزار بیان تعریف می شود و اصل بر محتواست.»

این برنامه ساعت ۲۳ به تهیه‌کنندگی سلمان وکیلی پخش می‌شود.

در آیتم «چهل سالگی» که نام یکی از بخش‌های ثابت هر شب «شب های هنر» است، امشب فرم و تکنیک در سینمای  ایران در چهل سال اخیر بازگو می شود.

«شب‌های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است و شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پهش می شود.

 

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..