جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در روز 22 مه، پس از چند بار تغییر تاریخ به دلیل کرونا، سرانجام، ساختمان کهنه بورس بازرگانی پاریس، در مرکز این شهر، که توسط این میلیاردر به موزه کلکسیون وی اختصاص داده شده، درهای خود رابه روی علاقمندان می گشاید.
در روز 22 مه، پس از چند بار تغییر تاریخ به دلیل کرونا، سرانجام، ساختمان کهنه بورس بازرگانی پاریس، در مرکز این شهر، که توسط این میلیاردر به موزه کلکسیون وی اختصاص داده شده، درهای خود رابه روی علاقمندان می گشاید.

هنرمندنیوز: مجموعه آثار هنری متعلق به «فرانسوآ پینو» ، ۱۰٫۰۰۰ اثر از بیش از ۴۰۰ هنرمند را در بر می گیرد که به نسل های گوناگون تعلق دارند و  در همه زمینه های هنری، از جمله نگاره گری، تندیس گری ، عکاسی، آثار صوتی، پر فرومانس و چیده مان فعالیت کرده اند.

در این لینک می توانید دست چین شده ای از آثار به نمایش گذاشته شده را ببینید :

https://lesoeuvres.pinaultcollection.com/nav

"فرانسوآ پینو"، که ۸۴ سال دارد و امپراتوری دنیای کالای لوکس "کرینگ" و شماری دیگر از جمله قلمرو های وی هستند، به مدت شش ماه، همه روزه برای بازبینی کارهای پایانی چیده مان به موزه خود سر زده است. او که با در نظر گرفتن سنش، از خود بی تابی نشان می دهد و کار نوسازی شگفت انگیز درون این ساختمان قدیمی را در سپتامبر سال گذشته به پایان رسانده و درماه دسامبر ۲۰۲۰ آن را گشوده بود، با تاسف می گوید : "دلم می خواست این کار زودتر انجام می گرفت"...

او به اثر پر حجم تندیس گر سویسی، "اورس فیشر" می نگرد که از موم ساخته شده و  کپی دقیق تندیس " ربودن  زنان سابین" است، که در فرن شانزدهم توسط خاندان "مدیسیس" برای میدان "سینیوریا" در فلورانس، سفارش داده شده بود. این موم کم کم در مدت شش ماه آب خواهد شد.

البته "فرانسوآ پینو" در سال ۲۰۰۶ نیز موزه ای را در کاخ "گراسی" ونیز و سپس در  نهاد دیگری به نام "قله گمرک"، در همین شهر گشوده بود.

پس می بینیم میلیاردر هائی که در دوران کرونا بر ثروتشان افزوده شد هم می توانند دست و دلبازی به خرج دهند و هنر دوستان را در لذت بردن از آثاری که توانسته اند با پول بسیار خریداری کنند، سهیم سازند.

آثار هنری فرانسوآ پینو در ساختمان کهنه بورس بازرگانی پاریس

چند کلمه ای هم درباره "بورس بازرگانی" که ساختمانی است با تاریخچه ای چشمگیر. یکی از ویژگی های آن در این است که این بنا در چند مرحله و در چندین دوره ساخته شده است . ستون های اصلی آن از کاخ کوچکی به نام "سوآسون" بر جامانده که به سفارش "کاترین مدیسیس"، همسر ایتالیائی  "هانری دوم"، پادشاه فرانسه،  در قرن شانزدهم،  توسط آرشیتکتی به نام" ژان بروآن " ساخته شد. فضای گرد و روبنای درونی آن  در سالهای ۱۷۶۳ تا ۱۷۶۷ شکل گرفت و گنبد فلزی آن در سالهای بین ۱۸۰۶ و ۱۸۱۳٫

روبنای بیرونی و سازمان دهی درونی آن به هنگام تبدیل بنا به مرکز بورس بازرگانی، در سال ۱۸۸۹، شکل گرفته بود.

این روند به معنای روی هم قرار دادن اجزا به شمار نمی آید، بلکه امتزاجی است از ره آورد های دوران های گوناگون. داربست فلزی آن یکی از دست آورد های فنی  بی نظیرقرن نوزدهم به شمار می آید.

برای بازسازی درون ساختمان، که از ماه ژوئن ۲۰۱۷ آغاز شد و در ماه مارس ۲۰۲۰ پیایان یافت،  آرشتیکت آن، "تادائو آندو"،  همچون در بازسازی بناهای دیگر تاریخی، هم از مهارت های استادان سنتی کار و هم از دست آورد های تکنیک های پیشرو  بهره جسته است. پیش از آغاز کار هم از پهپاد برای بازرسی همه گوشه و کنار های دست نیافتنی ، به منظور پیشگیری از هر گونه رخداد نا خوشایند در آینده وبه ویژه ایستادگی در برابر باد های تند و ناملایمات آب و هوائی استفاده شده است.

این لینک می تواند برای آشنائی بیشتر با این مکان سود مند باشد ولو این که کسی زبان فرانسه را نداند.

https://www.francetvinfo.fr/culture/arts-expos/art-contemporain/art-contemporain-la-collection-pinault-s-installe-dans-l-ancienne-bourse-de-commerce-de-paris_4622753.html

رزرو جا برای بازدید از این مجموعه هم اکنون از راه اینترنت ممکن شده است.

  • شهلا رستمی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..