دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

یک تخته فرش ابریشمی که پیشینه آن به بیش از ۴۰۰ سال گذشته در ایران بازمی‌گردد، در حراجی «هنر بهاری جهان‌های اسلامی و هندی» کریستیز لندن در روز ۳۱ مارس چوب حراج می‌خورد.
یک تخته فرش ابریشمی که پیشینه آن به بیش از ۴۰۰ سال گذشته در ایران بازمی‌گردد، در حراجی «هنر بهاری جهان‌های اسلامی و هندی» کریستیز لندن در روز ۳۱ مارس چوب حراج می‌خورد.

هنرمندنیوز: این تخته فرش ابریشمی زربفت پیش‌تر در اختیار خاندان روتشیلد بود که از خانواده‌های بسیار پولدار و پرنفوذ آلمان بودند. این فرش اواخر قرن ۱۶ و اوایل قرن ۱۷ در نواحی مرکزی ایران بافته شد و سال‌ها در گنجینه آثار هنری آدولف کارل فون روتشیلد (۱۸۲۳ تا ۱۹۰۰) نگهداری می‌شد. به گفته مسئولان حراج‌خانه کریستیز، برچسب اصالت این فرش همچنان روی آن باقی مانده و قرار است در حراجی آخرین روز مارس ۲۰۲۲ در لندن با رقم ۱.۳۵ تا دو میلیون دلار فروخته شود.

تخته فرش پارسی پس از آن به موریس دو روتشیلد رسید که سیاستمدار و بانکدار فرانسوی بود و در ۱۹۵۷ از دنیا رفت. در ۱۹۶۸ یک خانواده سرشناس آلمانی این فرش را در پاریس خرید و از آن زمان تا امروز در گنجینه خود نگه داشت. در بافتن این فرش ابریشمی نفیس از تار و پود طلا و نقره هم استفاده شده و در ترکیب آن ۱۲ رنگ بسیار زنده و چشمنواز دیده می‌شود.

لوییس برودهرست، مدیر بخش فرش در کریستیز لندن فرش ابریشمی پارسی را از مهم‌ترین و سالم‌ترین یادگارهای مانده از دوران طلایی هنر ایران در عصر صفویان می‌داند. قرار است این فرش در حراج «هنر بهاری جهان‌های اسلامی و هندی» روز ۳۱ مارس در حراج‌خانه کریستیز لندن به بهای ۱.۳۵ تا دو میلیون دلار کنار ۲۱۰ اثر دیگر چکش بخورد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..