چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ ۱۴ آوریل ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

هیات داوران این فستیوال حایزه بزرگ خود را ( که همراه است با مبلغ 5000 یورو از سوی کتابخانه و 3000 یوروی دیگر که توسط شرکت تهیه کنندگان سینما و تلویزیون داده می شود) به فیلم "میراث" نخستین فیلم "افرائیم اصیلی"، کارگردان آمریکائی، داد.
هیات داوران این فستیوال حایزه بزرگ خود را ( که همراه است با مبلغ 5000 یورو از سوی کتابخانه و 3000 یوروی دیگر که توسط شرکت تهیه کنندگان سینما و تلویزیون داده می شود) به فیلم "میراث" نخستین فیلم "افرائیم اصیلی"، کارگردان آمریکائی، داد.
هنرمندنیوز: هیات دواران در توجیه جایزه خود گفتند که آن را به دلیل توانائی خلافیت سینمائی، دقت در پرورش موضوع که دوران سیاه آمریکای دیروز و امروز را نشان می دهدو با تکیه بر فشار سفید پوستان بر جامعه سیاهپوست این کشور، همچون بمبی منفجر می گردد، به این فیلم داده اند.. این فیلم با بازسازی، طنز و انتقال درد و رنج، داستان سرخوردگانی را به تصویر می کشد که خود را قربانی نمی دانند . او، از این رو و با برخورد سینمای اش، امید را نمی کشد و جرقه ای را برای دوباره ساختن دنیای فردا می زند.
در کنار شماری جایزه دیگر، جایزه بهترین فیلم کوتاه به مبلغ ۲۵۰۰ یورو به فیلم "گشت سرزده" ، ساخته "یوهان گینیار" از فرانسه داده شد.
گفتنی است که این فستیوال بدین شکل به وجود آمد که در سال ۱۹۷۸ ، سومین دیدارهای بین المللی سینمای مستقیم زیر نام " انسان به انسان نگاه می کند، در مرکز پمپیدوی پاریس برگذار شد.
اما از  سال ۱۹۷۹، کتابخانه عمومی این مرکز ، فستیوال فیلم های مردم شناسانه و جامعه شناسانه را، به کمک مرکز ملی پژوهش های فرانسه و کمیته مردم شناسی، راه اندازی نمود.
این رخداد در سال ۱۹۸۴، به کمک "انجمن دوستداران سینمای واقعی"  نام فستیوال "سینمای واقعیت" را به خود گرفت که در آن فیلم های گوناگون مستند، تجربی و ژانرهای بیان کننده گویش های سینمائی جهان به نمایش در می آمدند.
 فستیوال "سینما دورئل"، در ۴۳ امین برگزاری خود، توانست با آمیختن سینمای مستندی که بر هویت ملت ها تکیه می کند و گویش و آفرینش مدرن، جای ویژه ای در میان فستیوال ها بیابدو خود را به مطرح ترین فستیوال فیلم های مستند در فرانسه تبدیل کند. ازاین رو این فستیوال میعاد گاه آن کسانی شده که به سبک ها، اشکال و بیان های مختلف در سینمای مستند علاقمند هستند.
فستیوال سینمای واقعیت گر چه به استعدادهای نو توجه ویژه ای دارد، اما کارگردانان مهم را نیز فراموش نمی کند.
امسال نیز این فستیوال به سبک همیشگی، اما از راه اینترنت به دلیل اپیدمی کرونا، ۲۱ فیلم، از جمله ۱۱ فیلم بلند و ۱۰ فیلم کوتاه  را از روز ۱۲ تا ۲۱ مارس، به شکل مجازی به نمایش گذاشت.
"شهلا رستمی"

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..