چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

برای ساخت آثار جدید؛

با الهام از فیلم‌های ساتیاجیت رای فیلمساز برجسته هندی، فیلم‌های جدید ساخته می‌شود.
با الهام از فیلم‌های ساتیاجیت رای فیلمساز برجسته هندی، فیلم‌های جدید ساخته می‌شود.

هنرمندنیوز: به نقل از ورایتی، با الهام از نسخه بازسازی شده «مخالف» ساخته ساتیاجیت رای استاد برجسته سینما که در بخش کلاسیک‌های کن ۲۰۲۲ به نمایش درآمد، و دیگر فیلم‌های وی، فیلم‌های جدیدی ساخته می‌شود.

با همکاری آریترا سِن تهیه کننده و کارگردان هندی مستقر در کلکته و آلکس هاروی نویسنده و کارگردان بریتانیایی ساکن لس‌انجلس، ۳ فیلم امسال با الهام از فیلم‌ها و زندگی ساتیاجیت رای ساخته می‌شود.

نخستین فیلم مستند بلند «جنگل انسان‌ها» است که به رابطه خلاقانه «رای» با کلکته – شهری که وی همه عمرش در آن زیست و کار کرد- نگاه دارد. این فیلم را هاروی کارگردانی کرده و توسط آریترا سِن تهیه شده و درباره راه‌های مختلفی است که «رای» از انسانیت متنوع موجود در کلکته برای خلق یک دنیای سینمایی استفاده کرده است. فیلمبرداری این فیلم تقریباً تمامی در لوکیشن‌های کلکته انجام شده و هدف آن این است که نشان دهد چگونه دنیای شاعرانه «رای» هنوز در شهر امروز کلکته زنده و اسرارآمیز است.

به گفته «سِن» کلکته به شکلی بی‌پایان و بی‌انقطاع تخیل «رای» را تغدیه کرد و به جای آن «رای» حس خود را به این شهر وام داد.

هاروی می‌گوید: فیلم‌های این کارگردان هرگز با این هدف ساخته نشده‌اند که کلکته را به عنوان شهری ایده‌آل نشان دهند بلکه همواره نحوه درک آن را تغییر می‌دهند. ضدقهرمان ناراضی «مخالف» وقتی جدا از شهرش است نمی‌تواند از لذت‌های معمولش احساس آرامش داشته باشد.

«مخالف» همچنین تا حدی الهام‌بخش ساخته شدن فیلم «پرانتیک» است که در قالب یک درام معاصر که در کلکته و لندن اتفاق می‌افتد شکل می‌گیرد و نقطه شروعش مشابه «مخالف» است. داستان درباره مرد جوانی است که وقتی پدرش می‌میرد مجبور می‌شود راه خود را در شهر باز کند. «پرانتیک» توسط سِن کارگردانی می‌شود و هاروی به عنوان تهیه‌کننده آن در این پروژه حضور دارد. فیلمبرداری این فیلم پاییز امسال شروع می‌شود.

همچنین یک فیلم تاریخی با عنوان «نیرو» که داستانش در کلکته دهه ۱۸۸۰ و در زمانی اتفاق می‌افتد که این شهر به نام «نیرو» خوانده می‌شد نیز در دست ساخت است. این فیلم که به دوران اوج سلطه انگلیسی‌ها در هند مربوط می‌شود با اقتباس از نمایشنامه مشهور ایبسن یعنی «خانه عروسک» ساخته می‌شود. این پروژه با الهام از فیلم فوق‌العاده «رای» یعنی «شارولاتا» محصول ۱۹۶۴ شکل می‌گیرد.

سِن قبلاً سریال «فلودا» را با اقتباس از داستان‌های نوشته «رای» تهیه کرده است. جدیدترین فیلم هاروی ترکیبی از مستند و هنرهای رزمی با نام «ورود به جنگل» بود.

ساتیاجیت رای سال ۱۹۲۱ در کلکته متولد شد و در خانواده‌ای سرشناس و هنرشناس پرورش یافت. او فعالیت‌های سینمایی‌اش را از سال ۱۹۴۶ شروع کرد و در نهایت به عنوان یکی از مهم‌ترین چهره‌های سینمای هند نامش را در تاریخ ثبت کرد. «پاترپانچالی»، «اتاق موسیقی»، «دشمن مردم»، «باغ وحش»، «مرد مقدس»، «مخالف» و «رستگاری» از جمله فیلم‌های وی هستند.

وی که نخستین چهره سینمای هند است که اسکار یک عمر فعالیت هنری را دریافت کرده، آوریل ۱۹۹۲ در ۷۰ سالگی درگذشت.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..