چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در نشست خبری بیست‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی مطرح شد؛

مدیرعامل کانون پرورش فکری گفت: اگر چه در تقویم کشور روز ملی قصه‌گویی به تصویب رسیده، اما باید به فکر ثبت جهانی آن به نام ایران در دنیا باشیم.
مدیرعامل کانون پرورش فکری گفت: اگر چه در تقویم کشور روز ملی قصه‌گویی به تصویب رسیده، اما باید به فکر ثبت جهانی آن به نام ایران در دنیا باشیم.

هنرمندنیوز: حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در نشست خبری بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی مطرح‌کرد: خدا را شکر می‌کنیم که این دوره از جشنواره با میلاد حضرت فاطمه زهرا، دختر پیامبر اسلام (ص) همزمان و مزین شده است، این یک اتفاق ساده نیست، آن را به فال نیک گرفته چرا که طلیعه یک رخداد خوب با ابعاد پربرکت است.

یزد؛ شاهد به بار نشستن شکوفه‌های قصه گویی است

به گفته علامتی، ماحصل یک سال تلاش کودکان و نوجوانان این کشور امروز به بار نشسته و به زودی از ۲۵ دی ماه شاهد شروع اختتامیه این جشنواره خواهیم بود و شکوفه‌های درخت تناور قصه گویی به بار می‌نشیند، آنچه شاهد خواهیم بود از سوی دلسوزان تعلیم و تربیت است که در روز‌های آینده در قالب کاروان فرهنگی هنری در شهر یزد آن‌ها را دور هم جمع می‌کند.

دوره بیست و چهارم قصه گویی؛ به معنای جریان ادبی و فرهنگی

مدیر عامل کانون گفت: بیست و چهارمین دوره جشنواره به معنای یک جریان ادبی، فرهنگی، هنری است که تجربیات زیادی دارد و از بزرگترین سرمایه‌های ایران اسلامی محسوب می‌شود و به گواه کارشناسان هنر قصه گویی، در ایران از شاخص‌ترین جریانات قصه گویی جهان است که سایر کشور‌ها با فاصله زیاد تلاش می‌کنند به این خط عمیق فرهنگی برسند.

وی افزود: اکنون این جشنواره تنها یک حرکت فرهنگی داخلی برای سرگرم کردن و آموختن به فرزندان ایران نیست بلکه به یک شاخص بزرگ فرهنگی در عرصه بین الملل تبدیل شده است.

لزوم تثبیت جهانی قصه گویی

علامتی گفت: اگر چه در تقویم کشور روز ملی قصه گویی به تصویب رسیده، اما از هم اکنون باید به فکر ثبت جهانی آن به نام ایران در دنیا باشیم، قصه گویی سرمایه‌ای عظیم برای ایران اسلامی است که باید برای پاسداشت، تعمیق و توسعه آن تلاش کرد تا از این آثار در عرصه جهانی بهره برد، همه ما باید با شیوه درست از این ظرفیت فرهنگی برای کاشت بذر ایمان در دل کودک و نوجوان استفاده کنیم.

علامتی گفت: قطعا هر حرکتی در دل خود اهدافی دارد و ما در این جریان در کانون به دنبال نشاندن بذر ایمان در دل کودک و نوجوان باشیم، چون این هدف گذاری از سوی رهبر انقلاب حساب شده، نقشه راه قرار ما گرفته است.

در جریان برگزاری جشنواره از رقابت‌های کاذب باید دوری کرد

به گفته علامتی، برگزاری این جشنواره نباید ما را از توجه به کیفیت در محتوا و اجرا غافل کند. هرچند هدف این جریان تقویت جریان قصه گویی است، اما مراقبت از شاخص‌ها ضریب اطمینان به کیفیت می‌دهد، ترویج ظرفیت هنر قصه گویی برای کاربست در عرصه تعلیم و تربیت و فرهنگ سازی و ترویج آن بین خانواده‌ها به ویژه مادران از اهداف این جشنواره است و در عین حال باید مراقب باشیم این جریان به تشریفات و زوائد و آفات رقابت‌های هیجانی و کاذب دچار نشود.

مدیر عامل کانون گفت: از اصحاب رسانه هم همیاری می‌طلبیم بدون اینکه نگاه تبلیغاتی داشته باشیم و به فکر ترویج فرهنگ در سطح دنیا باشیم، در نهایت من هنر قصه گویی را یکی از بهترین ابزار برای جهاد تبیین می‌دانم و از همه دستگاه‌ها برای تحقق این واجب دعوت به همکاری می‌کنم. تلاشمان بر این است که امسال فعالیت‌های جشنواره را به سمت استان‌ها سوق دهیم و امسال استان یزد خلاقانه وارد کار شد و امیدواریم یک اتفاق مبارک فرهنگی را شاهد باشیم.

جشنواره؛ یک راه توجه به قصه گویی است

محمود مروج رییس این جشنواره گفت: قصه چه از آن استفاده شود و یا نشود یک سرمایه است، ما در کشور قصه گویان خوبی داریم، قصه گویی یک هنر ناب است و این سه نکته ایجاب می‌کند بدانیم که جشنواره یک راه توجه به قصه گویی است.

ایجاد ایمان به واسطه قصه‌های خوب؛ تاکید رهبری است

به گفته مروج، رهبر انقلاب در دیداری قصه را مقوله مهمی دانستند، اما قصه‌های خوب و آنچه باید در کودکان ایجاد کرد، ایمان است و تاکید زیادی به ظرفیت هنری می‌کنند.

تجمیع شش هزار قصه در کانون

مروج گفت: جهاد تبیین نیز بر هنر قصه گویی اثرگذار است. فرهنگ ایران اسلامی را با محتوای خوب می‌توان به مخاطبان رساند، که در حال حاضر کانون نزدیک به ۶ هزار قصه را جمع آوری کرده و ما این سرمایه را خوشبختانه در اختیار داریم و در نهایت این جشنواره یکی از اجتماعی و فرهنگی‌ترین رویداد‌های کشور به شمار می‌آید.

او می‌گوید: این جشنواره از تابستان فعالیت خود را آغاز کرده و تا به الان به اجرا رسیده که از منطقه و استان به بخش ملی و بین المللی رسیده است، امیدواریم در این فرآیند به هدف اصلی که نشانه‌ها می‌گوید که قصه گویی به رسمیت رسیده است برسیم.

حضور ۳۳۵ قصه گو در بخش آیینی سنتی

رییس جشنواره بین المللی قصه گویی گفت: در بخش ملی این جشنواره ۵۴۱۳ نفر شرکت کننده قصه گو حضور داشتند که ۴۰ قصه گوی برگزیده به مرحله آخر می‌رسند، در بخش بین الملل ۲۳ نفر  و در بخش آیینی سنتی ۳۳۵ قصه گو در مرحله استانی و در نهایت ۳۱ قصه گو نهایی خواهند شد، در قصه گویی به زبان اشاره ۸۷ قصه گو شرکت کردند و ۶ قصه گو غیررقابتی نهایی خواهند شد.

حضور قصه گویان برتر دوره‌های گذشته

به گفته مروج، در بخش صوتی ۱۴۵۴ قصه در مرحله اول و ۶۴ قصه به مرحله نهایی رسیده اند، در قصه گویی نوسانی ۱۲۲ قصه نهایی رقابت می‌کنند، قصه گویی برگزیدگان هم همان قصه گویان هستند که سال‌ها در جشنواره‌ها موفق بودند، آن‌ها هم در استان یزد حضور دارند تا از تجربیاتشان استفاده شود و در بخش‌های آموزشی و نششت‌ها حضور می‌یابند.

مروج گفت: بخش علمی قصه گویی شامل یک جستارنویسی است که ۱۰ اثر، نامزد دریافت جایزه هستند،   مقاله علمی ۱۱ اثر در مرحله نهایی و در بخش رساله و پایان نامه نیز ۸ اثر به مرحله نهایی رسیده و یک بخش هم کتاب است که ۵ کتاب به مرحله نهایی رسیده است.

وی افزود: ۱۲۳۷۷ نفر در جشنواره امسال ثبت نام کردند، تعداد قابل توجهی هم موفق به ثبت نام نشدند که امیدواریم با بررسی‌های این دوره بتوانیم زمینه‌ای ایجاد کنیم که ظرفیت‌ها بیش از گذشته خود را نشان دهد.

عالیه قوامی دبیر اجرایی جشنواره نیز در تماس تصویری با جشنواره عنوان کرد: از صبح ۲۵ دی ماه ساعت ۹ صبح افتتاحیه جشنواره را با حضور قصه گویان در سالن جمعیت هلال احمر یزد آغاز می‌کنیم و تا ظهر ۲۸ ام برنامه‌ها در دو سالن وزارت فرهنگ و ارشاد و سالن برق منطقه‌ای شهید عباسپور قصه گویی‌ها ادامه دارد.

فرآیند طولانی ثبت جهانی قصه گویی

علامتی در پاسخ به سوالی درباره ثبت جهانی قصه گویی گفت: من از همان ابتدای گرفتن مسئولیت برای ارتقای کیفی جشنواره و ثبت جهانی آن تلاش کردم، من افتخار داشتم مدتی در وزارت میراث باشم حتما یکی از ایده‌های اصلی ام ثبت جهانی است منتهی این مسئله فرآیند طولانی را می‌طلبد ما اخیرا با همکاران در میراث ارتباط گرفتیم، آن‌ها هم مشتاق بودند و امیدواریم اتفاق مبارکی بیافتد، اما فعلا در مرحله ایده و اماده کردن مقدمات بین دو دستگاه آموزش و پرورش و وزارت میراث فرهنگی است.

راه یابی ۵۶ اثر در بخش بین الملل به دوره بیست و چهارم

مدیرعامل کانون درباره بخش بین الملل جشنواره گفت: از ابتدا ۴۳۶ اثر در بخش بین الملل رسید که از این میزان ۵۶ اثر در بخش بین الملل وجود داشت که از میان کشور‌های هند، مالزی، کلمبیا، لبنان و ترکیه به مرحله پایانی رسیدند.

علامتی درباره تفاوت این دوره و دوره‌های قبل توضیح داد: به مدت دو سال بود که جشنواره را بخاطر شیوع کرونا به حضوری نداشته ایم و حتما آسیب شناسی کرده ایم و بخش‌هایی به این دوره مثل بخش کودکان با نیاز‌های ویژه و جستارنویسی و ارایه‌های علمی، کرسی‌های علمی که در دانشگاه یزد انجام می‌شود به دوره اضافه شد، همچنین یک بخش غیررقابتی به جشنواره اضافه شده که با حضور پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برپا می‌شود و اینکه جشنواره در استان دیگری غیر از تهران برپا می‌شود.

حضور مادران و فرزندان در این دوره از جشنواره قصه گویی

وی درباره استقبال از جشنواره گفت: طبق آمار کانون استقبال خوب بوده و خوشبختانه قصه گویی بین مردم جذاب است، آمار‌های ما نسبت به سال‌های قبل خیلی بالا است، بیش از نیمی از فعالیت‌های کانون در قالب کارگاه‌ها برپا می‌شود و ما هم کارگاه‌ها را به خوبی فعال کرده ایم و آنچه جذاب است اینکه مادران کنار فرزندانشان در کارگا‌ها حضور می‌یابند. در نهایت ۳۱ قصه گو نهایی خواهند شد، در قصه گویی به زبان اشاره ۸۷ قصه گو شرکت کردند و ۶ قصه گو غیررقابتی نهایی خواهند شد.

علیرضا احمدی/خبرنگار

 

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..