سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مجموعه مستند «تهران ۱۴»، در هشتمین قسمت خود به کاخ نیاوران، قصه نام گذاری این کاخ از دوره قاجار و داستان حزب رستاخیز، می پردازد.
مجموعه مستند «تهران ۱۴»، در هشتمین قسمت خود به کاخ نیاوران، قصه نام گذاری این کاخ از دوره قاجار و داستان حزب رستاخیز، می پردازد.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی مستند، مجموعه مستند «تهران ۱۴» که تاکنون هفت قسمت از آن، جمعه ها ساعت ۲۰ روی آنتن رفته، به تهیه کنندگی سمیه عظیمی ستوده و کارگردانی داوود مرادیان ساخته شده است.

مستند «تهران ۱۴» که محصول گروه اجتماعی شبکه ۵ سیماست، تلاش می کند هر بار با داستانی شیرین و جذاب، تاریخ اتفاقات، افراد و بناهای مهم شهر تهران را روایت کند و در هشتمین قسمت به کاخ نیاوران، قصه نام گذاری این کاخ از دوره قاجار و داستان حزب رستاخیز، می پردازد.

در بخشی از این مستند، درباره نام گذاری کاخ نیاوران آمده است: «وقتی قجرها حاکم ایران بودند، تهران این‌همه بزرگ نبود، روستایی بود خوش آب‌وهوا، پر از باغ، با آبی گوارا. اصلاً همین باغ و بستان‌های زیاد هم باعث شده بود، شاهان قاجار اینجا را به‌عنوان دارالخلافه خودشان انتخاب کنند. اما پایتخت شدن دردسرهای خودش را داشت، جمعیتی که روز به روز زیاد می‌شد و سروصدایی که هرروز بیشتر می‌شد. طبیعی هم بود که شاه حاکم بخواهد از شلوغی و جمعیت فرار کند و برود جایی خوش آب‌ و هوا، قدری استراحت کند. ملازمان دربار گشتند و جایی نزدیک به روستای گرده را پیدا کردند، جایی که می‌شد روی نیزارها، باغی ساخت در شأن ساحت ملوکانه همایونی. اسم باغ را هم به خاطر همین نیزارها، گذاشتند نی آوران.»

به گفته تهیه کننده مستند «تهران ۱۴»، همزمان با پخش این مستند، هر هفته سوالی پیامکی نیز مطرح می شود که بینندگان می توانند با پاسخ به سوال، در قرعه کشی این مستند، شرکت کنند و جوایزی نیز برای برندگان در مسابقه، در نظر گرفته شده است.

مجموعه مستند «تهران ۱۴»، قرار است در ۵۲ قسمت تولید و پخش شود. داستان کاخ نیاوران، هشتمین قسمت از این مجموعه مستند است که جمعه ۲۲ مرداد، ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..