پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

یادداشت اختصاصی «حمیدرضا نوربخش» رئیس خانه‌‌ی موسیقی برای چهلمین روز درگذشت استاد «محمدرضا شجریان»

جایگاهی که ایشان در آواز ایرانی کسب کرده اند، جایگاه بسیار رفیعی ست. به اعتقاد من وقتی می‌خواهیم نمره ای به یک خواننده بدهیم نمره‌ ی مهم را به آواز او می‌دهیم...
جایگاهی که ایشان در آواز ایرانی کسب کرده اند، جایگاه بسیار رفیعی ست. به اعتقاد من وقتی می‌خواهیم نمره ای به یک خواننده بدهیم نمره‌ ی مهم را به آواز او می‌دهیم...

هنرمندنیوزنوع زیست، نگرش و تعامل هنرمند با جامعه و با مسائل مختلف، تعیین کننده‌ ی تاثیرگذاری آن و حضور مستمرش در جامعه است. در طول تاریخ، هنرمندان معدود و بزرگانِ کمی هستند که توانسته اند پایگاه ثابت و پایداری داشته باشند که همه‌‌ی ما آنها را می‌شناسیم و جزء مفاخر فرهنگی و تاریخی این سرزمین اند. استاد شجریان نیز جزء آن معدود بزرگانی است که نوع زیست و تفکر، تعامل و موضع گیری‌هایشان باعث شد که هم مورد احترام و هم مورد اعتماد جامعه باشند. من فکر می‌کنم در تاریخ معاصر ما هیچ هنرمندی نتوانسته است هم پای استاد شجریان مطرح شده باشد و این مهم است که صاحب نظران، انسان را در چه جایگاهی می‌نشانند و چطور می‌بینند و نه فقط عوام. هر چند ایشان توانست هم مقبولیت در بین عامه مردم داشته باشند و هم در بین خواص و استاد موفق شد در بین همه‌ ی توده‌ها جایگاه خاصی کسب کند و این جایگاه به هیچ عنوان خدشه و خلل پذیر نیست.

جایگاهی که ایشان در آواز ایرانی کسب کرده اند، جایگاه بسیار رفیعی ست. به اعتقاد من وقتی می‌خواهیم نمره ای به یک خواننده بدهیم نمره‌ ی مهم را به آواز او می‌دهیم.  من چون خودم خواننده هستم عرض می‌کنم که آثاری که ما می‌خوانیم ساخته‌ ی خود ما نیستند و ما در واقع مجری قطعات و آثاری هستیم که آهنگسازان ساخته اند، ولی وقتی که خواننده آواز می‌خواند صد در صد تولید خودش است. بنابراین آواز محصول ذهن و ضمیر من خواننده است و آنجاست که عیارِ کار من به عنوان یک خواننده معلوم می‌شود. عظمت و اهمیت استاد شجریان در هنر، مدیون آوازهایی ست که خوانده است. آوازهایی که ایشان به بهترین شکل ممکن ارائه کرده اند و می‌توان گفت آواز ایرانی را چند پله ارتقا داده اند.

من به جز استاد شجریان محضر برخی دیگر از بزرگان را هم درک کرده ام و درباره‌ ی آموزش آواز هم مطالعات گسترده ای داشته ام و البته خوب می‌توانم کار آموزش استاد شجریان را با دیگر اساتید قضاوت و مقایسه بکنم.

ایشان در هر دو وجه، اجرا و آموزشِ آواز بهترین بودند. برای همه‌ ی بخش‌های آموزشی برنامه ریزی کرده و چهارچوب آموزشی درست کرده بودند. باید گفت ما تا پیش از استاد شجریان، دوره‌ ی عالی آواز نداشته ایم و بعد از ردیف آوازی دوره به پایان می‌رسید. ولی ایشان با تدوین دوره‌های ردیف، شیوه‌ ی آواز خواندن و دوره‌ ی عالی آواز، کمک کردند تا شخص بتواند خوانندگی کند و بتواند آواز بخواند. در واقع ایشان آموزش خلاقیت آوازی می‌دادند و این کار بزرگی بود که توسط استاد شجریان به انجام رسید.

من شخصاً ازهمه‌ ی آثار استاد شجریان لذت می‌برم و در بین آثار منتشر شده‌ ی ایشان دو اثر را بیش از بقیه می‌شنوم یکی همایون مثنوی و آن دیگری معمای هستی است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..