پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ۷ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

جدیدترین «لوبیا» اثر آنیش کاپور در خیابان‌های نیویورک نصب شد.
جدیدترین «لوبیا» اثر آنیش کاپور در خیابان‌های نیویورک نصب شد.

هنرمندنیوز: کار نصب اولین اثر عمومی دائمی آنیش کاپور در نیویورک به پایان رسید، مجسمه بی‌شکل و بازتابنده که معمولاً به عنوان Bean شناخته می‌شود. این اثر که در زیر یک ساختمان جا گرفته و به نظر می‌رسد که فشرده شده، اکنون به عنوان یک افزوده قابل توجه به خط افق شهر اضافه شده است.

لوبیای جدید کاپور شباهت زیادی به اثر دیگری از این هنرمند با عنوان «دروازه ابر» دارد که در شیکاگو نصب شده و به خاطر شکل آن توسط مردم به عنوان «لوبیا» نیز خوانده می‌شود.

ساکنان محله ترایبکا در نیویورک از مدت‌ها پیش درگیر مناظر و صدا‌های نصب Bean بودند، که برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ آغاز شد. با این حال جای تعجب نیست که ساخت این اثر هنری عظیم چالش برانگیز باشد و شاید پیچیده‌تر از حد انتظار بود. ابزار‌هایی که برای ساخت آن استفاده شد نیز اختصاصی و جدید بود. به طور کلی، این کار شامل سی و هشت پانل فولادی ضد زنگ است که به طور دقیق روی یک چارچوب حمایتی به هم جوش داده شده‌اند. در مجموع، طول آن چهل و هشت فوت، ارتفاع آن ۱۹ فوت و وزن آن چهل تن است.

پس از توقفی که به دلیل همه‌گیری کووید در کار ایجاد شده بود، در سپتامبر ۲۰۲۱ کار‌ها از سر گرفته شد. ظاهراً یک بار پوسته بازتابنده اثر به دلیل اختلاف حرارت بین بخش‌هایی که در سایه و آفتاب قرار می‌گیرند، پاره شد، با این حال لوبیا در نهایت به شکل یکپارچه خود رسید تا نمادی از مجسمه‌سازی جدید در نیویورک باشد.

لوبیا به صورت یک فرم واحد شکل می‌گیرد، سطح گسترده و منحنی آن منعکس‌کننده آسمان و منظره شهری اطراف است. سطح انعکاسی ساخته شده با فولاد ضد زنگ، تجربه‌ای در حال تغییر را برای بیننده ایجاد کرده و او را به کاوش تشویق می‌کند.

آنیش کاپور این مجسمه را به‌عنوان یک افزودنی فریبنده در پیاده‌رو‌های پرجنب‌وجوش ترایبکا معرفی می‌کند. سطح بازتابنده‌اش باعث می‌شود رهگذران برای مکث و کاوش در منظره شهری تشویق شوند، بنابراین اثر می‌تواند ارتباط صمیمی با بیننده ایجاد کند.

آنیش کاپور، مجسمه‌ساز هندی‌تبار انگلیسی و یکی از پیشگامان هنر مفهومی معاصر بریتانیاست. او جوایز متعددی از جمله جایزه دوسالانه ونیز در سال ۱۹۹۰ و جایزه ترنر در سال ۱۹۹۱ را به دست آورده است. آنیش کاپور در آثار خود تأکید ویژه بر فرم منحنی دارد و تحدب و تقعر از نشانه‌های مهم آثار او هستند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..