جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ ۳۱ مارس ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

توسط انتشارات کتابخانه ملی؛

شصت و ششمین جلد از کتاب «فهرست نسخ خطّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران» توسط معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.
شصت و ششمین جلد از کتاب «فهرست نسخ خطّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران» توسط معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

هنرمندنیوز: جلد شصت و ششم کتاب «فهرست نسخ خطّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران» با تحقیق و تألیف فرزانه آب‌پرور و سفانه زمان‌زاده در ۶۱۸ صفحه منتشر شد. در این فهرست ۳۰۰ نسخه خطی (از شماره ۲۲۳۰۱ تا ۲۲۶۰۰) از گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه ملّی ایران معرفی شده است. این کتاب همچنین شامل نسخه‌هایی به زبان‌های فارسی، عربی و تعداد محدودی ترکی با موضوعات مختلف می‌شود که در ایران، هند و افغانستان تبدیل به کتاب شده‌اند.

در این فهرست نسخه‌های کهنی از قرن نهم و دهم هجری قمری و چندین نسخه خطّی با یادداشت و مقابله خود شاعر و مؤلف، نخست وزیر ایران در دوره قاجار و شخصیت‌های ممتاز سیاسی، علمی و فرهنگی نیز معرفی شده است.

مؤلفان این کتاب، در تهیه این فهرست، از قواعد استاندارد فهرست‌نویسی برای یکدست‌سازی اطلاعات نسخه‌های خطّی استفاده کرده و این اطلاعات را در دو بخش کتابشناسی و نسخه‌شناسی ارائه داده‌اند.

نمایه‌های هفت‌گانه پدیدآورندگان، آثار معرفی شده، موضوع، کاتبان، محل کتابت، سالشمار کتابت و نقش مهرها، و همچنین تصاویری برگزیده از نسخه‌های نفیس بر اعتبار و غنای علمی و هنری این فهرست افزوده است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..