چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ۸ فوریه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

روایت بیابانکی از مزایای دوره‌های کارورزی در حوزه‌ هنر

حمیدرضا بیابانکی، طراح و مدل‌ساز جواهر می‌گوید حتی اگر یکی از مراحل کار از ایده تا اجرا درست انجام نشود، محصول نهایی نمره قابل قبولی از مشتریان دریافت نخواهد کرد.
حمیدرضا بیابانکی، طراح و مدل‌ساز جواهر می‌گوید حتی اگر یکی از مراحل کار از ایده تا اجرا درست انجام نشود، محصول نهایی نمره قابل قبولی از مشتریان دریافت نخواهد کرد.

هنرمندنیوز: حمیدرضا بیابانکی، طراح و مدل‌ساز جواهر درباره اهمیت و جایگاه مدل‌سازی در فرایند طراحی اثر یا ساخت محصول نهایی گفت: به‌صورت خانوادگی در صنف ساخت طلا و جواهر فعالیت داشتیم اما من حدود ۱۲ سال پیش با مقوله مدل‌سازی آشنا شدم و تمرکز خود را روی این بخش گذاشتم.

او با اشاره به اینکه پرداخت حرفه‌ای و توجه به نکات بسیار ریز و هنری در زمان اجرای مدل یکی از نکات حائز اهمیت در این زمینه است، بیان کرد: نرم‌افزارها طراحی شده‌اند تا در شرایطی که بازار رقابتی جدی میان فعالان عرصه‌های مختلف ازجمله رشته‌های هنری در جهان وجود دارد، افزایش سرعت و قدرت را به یکی از شروط موفقیت برندها مبدل سازند.

بیابانکی با تأکید بر اهمیت تربیت نیروی متخصص در تمام مراحل خلق یک اثر هنری اذعان داشت: حتی اگر یکی از مراحل کار از ایده تا اجرا به‌درستی انجام نشود، محصول نهایی نمره قابل قبولی از مشتریان دریافت نخواهد کرد.

این طراح و مدل‌ساز جواهر افزود: امروز یکی از آفت‌های جدی در صنعت جواهرسازی، گرایش سلیقه مشتریان به سمت محصولات خارجی است و به نظر می‌رسد اگر مردم هرکدام به جواهر به‌عنوان یک محصول هنری و سرمایه فرهنگی نگاه کنند، در کنار خرید از بازار، هنرمندان را به طراحی ایده‌های نو تشویق می‌کنند و در مسیر خریداری این محصولات تلاش می‌کنند پول خود را به خریدی اختصاص دهند که دارای شناسنامه است و در شناسنامه درباره جزئیات ساخت از طراحی، مدل‌سازی، ساخت قالب، تأمین مواد مورد نیاز برای ساخت و در نهایت تولید محصول توضیح داده شده است.

او اظهار داشت: نکته حائز اهمیت دیگر در این زمینه به مسئله کاروزی هنرجویان مرتبط می‌شود که متأسفانه گاهی صاحبان کارگاه‌های سنتی و کارخانه‌داران با این مسئله مواجهه خوبی ندارد اما در اغلب موارد این هنرجویان هستند که گذراندن دوره کارورزی را اتلاف وقت می‌دانند و خیلی زود پس از گذراندن دوره آموزش به دنبال گرفتن نتیجه از کار خود هستند.

بیابانکی تأکید کرد: کارورزی فرصت آشنایی با تمام ابعاد کار را فراهم می‌آورد، هنرجویان با ایرادهای فنی و هنری حین انجام کار آشنا می‌شوند، بخش مهمی از آزمون‌وخطاها را در دوره کاروزی تجربه می‌کنند، با سبک‌های مختلف کاری چه در قالب سنتی و چه مدرن آشنا می‌شوند، متریال متنوع را از نزدیک می‌بینند و از همه مهم‌تر اینکه شاید بهتر بتوانند حوزه علاقه‌مندی خود را کشف کنند و در بحث آموزش، تمرکز خود را روی همان بخش بگذارند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..