شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در حالی که گمانه‌زنی‌ها برای مدیرعامل جدید خانه سینما قوت گرفته است، اسم‌های سینمایی و غیرسینمایی مختلفی به گوش می‌رسد و بسیاری هم در تلاشند که گزینه متبوع خودشان در این کسوت قرار گیرد.
در حالی که گمانه‌زنی‌ها برای مدیرعامل جدید خانه سینما قوت گرفته است، اسم‌های سینمایی و غیرسینمایی مختلفی به گوش می‌رسد و بسیاری هم در تلاشند که گزینه متبوع خودشان در این کسوت قرار گیرد.

هنرمندنیوز: با انتخاب هیات مدیره جدید خانه سینما سوژه‌ای که بیش از هر چیز دیگری برای اهالی سینما و رسانه داغ بوده، انتخاب مدیرعامل خانه سینما است. از هفته گذشته تا کنون که انتخابات پانزدهمین دوره هیات مدیره خانه سینما برگزار شد، اسم‌های مختلفی به عنوان گزینه‌های هیات مدیره برای مدیر عاملی شنیده می‌شوند و حتی انگار یارکشی است؛ یک گروه تلاش می‌کند گزینه مورد نظر خود را مدیرعامل کند و گروهی دیگر هم یک گزینه متفاوت. در این میان برخی هم بر این باورند منوچهر شاهسواری باید همچنان مدیر عامل بماند؛ چرا که اولا چند ماه بیشتر به پایان دولت نمانده و دوما بهتر است خودش بماند و بعضی کارهای ناتمام را به سرانجام برساند.

به همین بهانه و در آستانه جلسه‌ای که به زودی اعضای هیات مدیره خانه سینما برگزار  می‌کنند و گویا قرار است درباره مدیرعاملی این خانه هم صحبت کنند، اسامی ۱۲ مدیرعامل دوره‌های مختلف در خانه سینما را مرور خواهیم کرد.

۱) ۱۳۶۸-۱۳۷۱

براساس تاریخچه تشکیل خانه سینما که در سایت این نهاد صنفی منتشر شده، از سال ۱۳۶۸ که ضرورت ایجاد چنین نهاد نصفی مورد تاکید قرار گرفت، گروهی از هنرمندان مسئول تهیه و تدوین اساسنامه شدند که تا موقع راه‌اندازی رسمی خانه سینما  که مهر سال ۱۳۷۱ اتفاق افتاد، حدود ۲۰ انجمن و کانون عضو شدند.

در این مدت منوچهر عسگری نسب دارای مدرک کارشناسی سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای زیبا و کارشناسی ارشد از آمریکا در مقام مدیریت خانه سینما قرار داشت.

۲) ۱۳۷۲-۱۳۷۳

در این دوره که اولین هیات مدیره انتخابی بر مسند کار می‌نشیند، خانه سینما صاحب مکان ثابتی می‌شود و  محمد آقاجانی هم مدیریت خانه سینما را برعهده داشته است. او که فارغ التحصیل فلسفه از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران است سابقه فعالیت در فارابی، تلویزیون و شهرداری را هم داشته و در سایت خانه سینما از او به عنوان اولین مدیر عامل انتخابی توسط هیات مدیره منتخب خانه سینما یاد شده است که اتمام ساختمان‌های خانه سینما، شروع نقش فعال خانه سینما در جایگاه صنفی و حقوقی، اصلاحات اساسنامه و ثبت آن در شورای فرهنگ عمومی و موسسه ثبت شرکت‌ها را به انجام رسانده است.

۳) ۱۳۷۳-۱۳۷۵

این دوره که با ترکیب متفاوتی از هیات مدیره همراه است، تورج منصوری دانش اموخته سینما از امریکا و مدیرفیلمبرداری و کارگردان مدیر عامل خانه سینما می‌شود.

پیگیری جدی برای بیمه شدن اعضای خانه سینما یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در دوره ثبت شده است.

۴) ۱۳۷۵-۱۳۷۷

در دوره چهارم که سیف‌الله داد، ابوالحسن داودی، داود رشیدی، یونس صباحی، محمدرضا موئینی، حسن قلی‌زاده و حمید رضا آشتیانی‌پور اعضای هیات مدیره بودند، احمدرضا درویش مدیرعامل خانه سینما شد. او دانش آموخته گرافیک و معماری از دانشگاه هنر است که فیلم‌های سینمایی متعددی را کارگردانی کرده است.

از اتفاق‌های مهم ثبت شده در این دوره راه‌اندازی جشن خانه سینما است.

۵) ۱۳۷۷-۱۳۸۰

بعد از انتخابات این دوره، یدالله صمدی که به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره انتخاب شده بود، به سمت مدیرعاملی هم برگزیده شد.

مرحوم صمدی کار خود را  با دستیاری کارگردان در سینما و تلویزیون آغاز کرده بود و بعد فیلم‌های سینمایی متعدد و نیز سریال ساخت.

۶) ۱۳۸۰-۱۳۸۱

در این دوره از فعالیت هیات مدیره که شامل تورج منصوری، فرشته طائرپور، کمال تبریزی، نورالدین زرین کلک، جهانگیر الماسی، بهرام دهقانی، فواد نور و علی معلم بود، منوچهر محمدی مدیرعامل خانه سینما شد.

او دانش آموخته جامعه شناسی از دانشگاه تهران است که در سال‌های اول انقلاب کار خود را با تهیه‌کنندگی مجموعه‌های تلویزیونی آغاز کرد وبعد فیلم‌های زیادی را در سینما تهیه‌ کرد و هم اکنون علاوه بر تهیه‌کنندگی، مدیریت دو پردیس سینمایی را نیز برعهده دارد.

۷) ۱۳۸۱-۱۳۸۳ 

در این دوره بعد از برگزاری انتخابات هیات مدیره، ابوالحسن داودی به عنوان مدیرعامل انتخاب شد. او دانش آموخته کارگردانی از مدرسه عالی سینما و تلویزیون است و فیلم‌های مختلفی در این سال‌ها ساخته است.

پیگیری تشکیل شورای صنفی نمایش در خانه سینما از اقدامات ثبت شده مرتبط با این دوره است.

۸) ۱۳۸۳-۱۳۸۵

در این دوره سید ضیاء هاشمی که بیشتر سابقه تهیه‌کنندگی و پخش داشته مدیرعامل خانه سینما می‌شود. او تقریبا یک دهه بعد به یکی از موافقان انحلال این خانه سینما تبدیل شد و خواستار تشکیل دم و دستگاهی دیگر برای اصناف سینمایی بود.

۹) ۱۳۸۵-۱۳۸۷

نهمین مدیرعامل خانه سینما رضا میرکریمی بود. او دانش آموخته گرافیک از دانشگاه هنر است که فیلم‌های زیادی را کارگرانی کرده است.

۱۰) ۱۳۸۷-۱۳۹۳

این دوره از فعالیت خانه سینما، با توجه به شرایط سیاسی خاص آن سال‌ها آغازگر یکسری اختلاف‌ها با مدیریت دولتی سینما بود که در نهایت به تعلیق فعالیت خانه سینما و تعطیلی آن منجر شد و البته با تغییر دولت و بازگشایی خانه سینما شرایط تغییر کرد تا برحاشیه‌ترین دوره فعالیت خانه سینما به روزهای جدید ختم شود.

محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل این دوره خانه سینما بود که او علاوه بر کارگردانی، سابقه مدیریت در بنیاد سینمایی فارابی، تلویزیون و دبیری جشنواره‌های فیلم فجر و کودک و نوجوان اصفهان را هم در پرونده کاری خود دارد.

۱۱) ۱۳۹۴

در این دوره سیدرضا میرکریمی دوباره مدیر عامل خانه سینما شد اما او پس از مدتی استعفا کرد. طبق گفته این فیلساز تمرکز بر جشنواره جهانی فیلم فجر که دبیر آن بود و و صرف وقت برای نگارش یک فیلمنامه دلایل این استعفا عنوان شدند.

۱۲) ۱۳۹۵-۱۳۹۹

و در نهایت قرعه دوازدهمین مدیر عامل خانه سینما به نام منوچهر شاهسواری خورد که فارغ التحصیل سینما از مدرسه عالی تلویزیون و سینما است و سابقه  دستیاری کارگردان، تهیه‌کنندگی زیادی دارد.

شاهسواری که هنوز هم مدیرعامل خانه سینماست در این چند سال با حاشیه‌های زیادی مواجه بود. برخی او را اهل مدارا و سازشگر با دولت می‌دانستند و برخی معتقدند در دوران او کارهای زیاد و خوبی برای سینما انجام شده که بهتر است خودش بماند و همه را تکمیل کند. او البته در این سال‌ها تمایلی به مصاحبه یا اعلام پر سر و صدای آنچه انجام داده نداشته و خیلی از انتقادهای مطرح شده را هم به سکوت پاسخ داده است.

حال باید دید هیات مدیره جدید خانه سینما که پیش از هر چیز ثبت قانونی هیات مدیره و خانه سینما را برعهده دارند، برای ادامه فعالیت خانه سینما و پیشبرد اهدافش بویژه در شرایطی که هنوز مخالفان پرو پاقرص این نهاد صنفی گوش به‌زنگِ کوچکترین خطا و تفرقه هستند، چه کسی را به عنوان سیزدهمین مدیرعامل معرفی می‌کنند؟

*پی‌نوشت: بخش اصلی اطلاعات درج شده در این گزارش براساس سایت خانه سینما بوده و مطالب دقیق‌تری درباره هر دوره که درستی آن ثبت شده باشد چندان در دسترس نبود.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..