شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدیر و هنرگردان موزه خلیج فارس کیش از راهیابی 3 اثر این موزه به سایت بین المللی ایکوم و سایت اینستاگرام ایکوم دفتر تهران خبر داد.
مدیر و هنرگردان موزه خلیج فارس کیش از راهیابی 3 اثر این موزه به سایت بین المللی ایکوم و سایت اینستاگرام ایکوم دفتر تهران خبر داد.

هنرمندنیوزمنصور آزادکام ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه از ابتدای همه گیری ویروس کرونا  تمامی موزه‌ها تعطیل هستند، دفتر شورای بین المللی موزه‌ها  (ایکوم  و کمیته ملی موزه های ایران  که ریاست آن با استاد سید احمد محیط طباطبایی است، تصمیم به برگزاری گالری همراه گرفتند که خوشبختانه ۳ اثر از موزه خلیج فارس کیش به این گالری راه پیدا کردند.

مدیر موسسه طرح فضا گروه فرا خاطر نشان ساخت: این ۳ اثر با عنایت به موتیف‌های ایرانی یا همان نقش مایه‌های ماندگار ایرانی انتخاب شده و در خصوص چرایی انتخاب آثار گفت:

آثار پبش روی با رویکرد ارائه و نمایش، باز آفرینی موتیف‌ها و نقش‌های ماندگار انتخاب شده است.

موتیف‌ها یا نقش مایه‌های ماندگار چکیده و عصاره زیست فرهنگ‌ها و تمدن‌های بشری است که بسته به قدمت تاریخ ملت و فرهنگ‌ها متفاوت و گوناگون است ودر این میان تمدن و فرهنگ ایران زمین با قدمت چند هزاره ساله از جایگاه ویژه ای در این حوزه از فرهنگ و نمدن جهانی برخوردار است.

فرهنگ ایرانی و اسلامی در طول تاریخ در عرصه‌های معماری، هنرهای تجسمی، صنایع دستی و ادبیات دست در ساخت موتیف‌ها و نقش مایه‌های ماندگار با تنوع بسیار داشته و دارد.

ضرورت حفظ این میراث از یک طرف و از طرف دیگر روزآمد کردن آنها برای پیوستگی و انسجام فرهنگی همواره دغدغه گروهی از هنرمندان است تا موتیف‌ها و نقش‌های ماندگار را، مایه خلق آثاری بکنند که ضمن حفظ اصالت آنها با نگاهی امروزی با چینش‌ها، رنگ بندی و مصالح مختلف، بیانی امروزی در راستا ی زیست و پویایی نقش‌های ماندگار و ادامه حیات موتیف‌ها در عرصه‌های هنری را فراهم سازند.

ایشان در پایان ادامه داد: این ۳ اثر به همراه معرفی مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش و چرایی انتخاب آثار با ترجمه انگلیسی برای انعکاس در سایت‌های جهانی ایکوم به نمایش در خواهد آمد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..