دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ۳ اکتبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور:

خوش‌پوشی چه در اسلام و چه در فرهنگ چند هزارساله ایرانی همیشه مورد توجه بوده است...
خوش‌پوشی چه در اسلام و چه در فرهنگ چند هزارساله ایرانی همیشه مورد توجه بوده است...

از اهمیت و ضرورت توجه به البسه ایرانی و اسلامی و طرحان و تولیدکنندگان این عرصه سخن بسیار رفته است چراکه به گفته کارشناسان این مهم علاوه بر اینکه می‌تواند موجب رونق و زنده نگه داشتن فرهنگ ایرانی- اسلامی شود، اشتغال و درآمد پایدار را برای کشور به همراه دارد، همچنین رونق صنعت نساجی، حمایت از بخش خصوصی، جلوگیری از ورود لباس‌های چینی و ترکی، فرهنگسازی برای استفاده از تولیدات داخلی، افزایش فروشگاه‌های عرضه‌کننده لباس‌های برگرفته از طراح‌های سنتی، توجه به تنوع و پوشش اکثر سلیقه‌ها، و... از جمله مواردی است که باید به آن‌ها توجه داشت، گرچه تلاش همکارانم در این عرصه به نسبت سال‌های قبل بیشتر بوده اما تا نقطه مطلوب راه بسیار است.

خوش‌پوشی چه در اسلام و چه در فرهنگ چند هزارساله ایرانی همیشه مورد توجه بوده است. با کمی پژوهش در منابع ایرانی و البته اسلامی می‌توان به کثرت این تأکیدات پی برد و آن را وجه مشترک بین فرهنگ و دین اطلاق کرد، وجه مشترکی که علاوه بر تأکید به فرزند زمان حال خود بودن، پوشیدگی را به‌عنوان منزلت زن و مرد می‌داند، پوشیدگی‌ای که نه در بایدها و نبایدها و نه در بخش‌نامه‌های دولتی محل جست‌جوی آن هست بلکه باید در طراحی و تولید با توجه به اصول زیبایی‌شناختی به آن رسید و به جوان خوش‌ذوق ایرانی با زبان هنر و ادب ارائه کرد.

نمایشگاه‌های مد و لباس باید محلی برای ذائقه‌سنجی مخاطب و حلقه وصل بین فعالان مد و لباس باشد و حمایت مادی و معنوی از طراحان برای طراحی‌های خلاقانه فارغ از تلقین نگاه دولتی و راه‌اندازی استودیوهای طراحی به‌عنوان محلی برای طراحی خوش‌پوشی و زیباپوشی می‌باشد. تا زمانی که مد و لباس به‌عنوان یک صنعت نگاه نشود و تلاش برای برقراری ارتباط میان طراح، مروج و مدل، بلاگرها و مدپژوهان، مزون‌داران کوچک و تولید کنندگان بزرگ با ذائقه مخاطب ایرانی برقرار نشود به دستاورد محسوس و مدل مطلوبی برای اشاعه مد و طرح ایرانی نخواهیم رسید و لازم است خانه‌ای مستقل‌تر از خانه سینما و موسیقی و... برای مد هم در نظر گرفته شود تا فارغ از تحکم نگاه دولتی محلی برای بحث و گفتگو بین حاضران این عرصه گردد. با تلاش مستمر و هدفمند می‌توان ظرف مدت کوتاهی ذائقه جوان باهویت ایرانی را به خوش‌پوشی بر مبنای اصالت و فرهنگ و مدل‌هایی که برای خودمان هست مطابقت داد.

همچنین باید تشکر کنم از همه جامعه طراحان، تولیدکنندگان، اتحادیه‌ها و انجمن‌هایی همچون انجمن پوشاک مدارس و انجمن ملی طراحان پارچه و لباس که به در نهمین دوره جشنواره مد و لباس فجر به بهترین شکل ممکن در کنار هم قرار گرفتند و تمام تلاش خود را برای رساندن عرصه مد و لباس به نقطه اوج صرف کردند.

در آخر در روزهایی که تب و تاب کرونا، ایران را فراگرفته حرکت خودجوش برخی از طراحان و تولیدکنندگان هنر-صنعت مد و لباس کشور در تهیه و تولید ماسک و دیگر ملزومات پزشکی جای تقدیر و تشکر دارد، باشد تا با همدلی و کمک به هموطنان خود درهای رحمت الهی به روی همه ما گشاده شود.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..