یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مستند «تکم» به کارگردانی احمد شادی به زندگی یک تکم‌گردان سالخورده می‌پردازد.
مستند «تکم» به کارگردانی احمد شادی به زندگی یک تکم‌گردان سالخورده می‌پردازد.

هنرمندنیوز: به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، احمد شادی کارگردان مستند «تکم» گفت: عسگر تنها تکم گردان (پیام آور نوروز) در دامنه کوه سبلان است، او هر سال با برپایی آیین تکم گردانی آمدن بهار را به خانواده ها در روستاهای دور افتاده خبر می‌دهد. عسگر بعد از چند سال وقتی تصمیم می‌گیرد برای تکم گردانی به زادگاهش در کنار رود ارس برود، در طول مسیر ادامه کار برای او دشوار می‌شود.

شادی ادامه داد: نکته‌ای که من را علاقه مند کرد تا به سراغ این شخصیت بروم؛ اهمیت تکم گردانی در منطقه آذربایجان است. در منطقه آذربایجان به خصوص شهر اردبیل، تکم گردانی یک آیین فولکور است. عسگر تنها تکم گردانی است که این آیین را هر سال در روستاها برپا می‌کند، من هشت سال پیش برای ساخت مستندی دنبال زندگی شخصیت هایی رفتم که به نوعی با میراث فرهنگی در ارتباط بودند و تا به حال، کسی درباره آنها فیلمی نساخته بود. عسگر یکی از این شخصیت ها بود که ۶ سال پیش با او آشنا شدم. در حقیقت روایت مستند من از آنجا و در آن زمان شکل گرفت.

مستند «تکم» در مرحله تدوین و صداگذاری است و عوامل تولید آن عبارتند از تهیه‌کننده، پژوهشگر و کارگردان: احمد شادی، تصویربردار: محبوب شکرزاده، دستیار تصویر: مهرداد میکائیل زاده، صدابردار: مجید بشکل، مدیر تولید: محمد محمدزاده، تدوین و صداگذاری: محسن جعفری، موسیقی: گروه عاشیق حسین، پوستر: فریبرز اسماعیلی، طراحی و ترکیب صدا: امین رسولی، اصلاح نور و رنگ: عبدالله شکری، عکاس: پرنیاز پارسا، تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..