پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ۸ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اسامی نامزدهای این نهاد برای جایزه «آسترید لیندگرن» (آلما) را اعلام کرد.
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اسامی نامزدهای این نهاد برای جایزه «آسترید لیندگرن» (آلما) را اعلام کرد.

به گزارش هنرمندنیوز، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان یکی از چهار نهاد ایرانی ادبیات کودک که نامزدهای جایزه آستریدلیندگرن را معرفی می‌کند، اسامی سه نفر کاندیداهای انجمن را برای جایزه ۲۰۲۱ آلما به این شرح اعلام کرد:

حمیدرضا شاه‌آبادی به عنوان نویسنده

عبدالحکیم بهار به عنوان مروج کتاب‌ و کتاب‌خوانی

 نادر موسوی مروج کتاب‌ و کتاب‌خوانی از کشور افغانستان
به عنوان نامزد خارجی انجمن

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای برگزیدن نامزدهای آلما، بر اساس شیوه‌نامه‌های عمل می‌کند که از سوی هیات مدیره تصویب شده است. در این شیوه‌نامه، انتخاب بر عهده کمیته‌ای ۱۱ نفره مرکب از پنج عضو هیات مدیره انجمن و شش عضو از چهره‌های معتبر ادبیات کودک نهاده شده است. این اعضا همگی با رأی مخفی در هیات مدیره برگزیده می‌شوند.

اعضای کمیته، طی چند مرحله بررسی، بر اساس شاخص‌های ۱۶ گانه‌ای چون تعداد آثار چاپ شده، سابقه فعالیت مستمر در ادبیات کودک، دریافت جوایز ادبی وهنری، سوابق تدریس در کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی ادبیات کودک و پرورش نویسندگان و هنرجویان جوان، جریانسازی در ادبیات کودک، توجه به فرهنگ بومی و ارزش‌های جهان‌شمول و... داوری می‌کنند و نویسندگان و مروجانی که حائز بالاترین امتیاز از این شاخص‌ها باشند، به مرحله نهایی راه می‌یابند. نامزدهای آلما از میان راه یافتگان مرحله نهایی، بعد از بحث کافی در کمیته، با رای مخفی۱۱ عضو انتخاب می‌شوند.

بر اساس همین ساز و کار، امسال حمیدرضا شاه‌آبادی، عبدالحکیم بهار و نادر موسوی با رای قاطع اکثریت مطلق اعضای این کمیته برگزیده شدند.

حمیدرضا شاه‌آبادی به خاطر رمان‌هایی تاثیرگذار، ساختن جهان‌های داستانی متنوع، شخصیت سازی و زبان موثر در روایت و جایزه‌های متعدد، عبدالحکیم بهار به خاطر کوشش خستگی‌ناپذیر در ترویج کتابخوانی به ویژه در مناطق محروم و روستاهای دور، و نادر موسوی به خاطر ترویج کتابخوانی و آموزش و نمودار ساختن عمق رنج پایان‌ناپذیر بچه‌های افغانستان، شایسته نامزدی از سوی کمیته انتخاب جایزه آلما تشخیص داده شدند.

انجمن امیدوار است این انتخاب با موفقیت نامزدهای معرفی شده، برای آنان و ادبیات کودک ایران فرجامی خوش داشته باشد.

اعضای ۱۱ نفره کمیته انتخاب نامزدهای جایزه آلما ۲۰۲۱ عبارتند از:

ریحانه جعفری (دبیر کمیته)، محمود برآبادی،  جعفرتوزندهجانی، شیدا رنجبر و فریدون عموزاده خلیلی از اعضای هیات مدیره انجمنب بههمراه شکوه حاجینصرالله، حسین فتاحی، مرجان فولادوند، مریم محمدخانی، محسن هجری و مهدی یوسفی.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..