یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگو با «منصور آزادكام» مدیر گروه هنری فرا و مدیر مجموعه هنری و موزه خلیج‌فارس کیش

مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش در سمت جنوب غربی جزیره و روبروی کشتی یونانی در بهمن ماه سال 95 افتتاح شده است، مجموعه‌ای با حدود 4500 متر مربع زیربنا و دارای پنج گالری...
مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش در سمت جنوب غربی جزیره و روبروی کشتی یونانی در بهمن ماه سال 95 افتتاح شده است، مجموعه‌ای با حدود 4500 متر مربع زیربنا و دارای پنج گالری...

مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش در سمت جنوب غربی جزیره و روبروی کشتی یونانی در بهمن ماه سال ۹۵ افتتاح شده است، مجموعه‌ای با حدود ۴۵۰۰ متر مربع زیربنا و دارای پنج گالری – فروشگاه هنری – کارگاه هنری – کافی شاپ و سینماتک با ظرفیت ۱۰۰ نفر است، به همین بهانه گفتگویی داشته‌ایم با مدیرگروه هنری فرا و بهره‌بردار این مجموعه که در ادامه می‌خوانید:

ابتدا کمی از خودتان به عنوان یک فعال هنری بگویید؟

بصورت اجمالی و فشرده متولد ۱۳۳۹ هستم، رشته تحصیلی‌ام معماری است و از سال ۱۳۵۳ که وارد هنرستان معماری شدم واز همان سال‌ها نقاشی و مجسمه‌سازی می‌کردم بعد هم دانشگاه تا امروز تواما معماری و هنرهای تجسمی دلمشغولی من بوده و هست و خواهد بود.

۱۳۶۹ دفتر معماری خودم را با نام موسسه طرح فضا برپا کردم ورزومه قابل اعتنایی در زمینه طراحی معماری و مواردی هم اجرا پروژه‌های عمرانی داشته‌ام که عموما پروزه‌های اماکن عمومی فرهنگی بوده‌اند ازجمله مجموعه۴۰ هکتاری، فرهنگی، هنری و تجاری رازی، کتابخانه پارک دانشجو،خانه فرهنگ آقا شیخ‌هادی و... در کنار آن خوب البته کارهای هنری هم انجام می‌دادم وحاصل آنها شرکت در دو نمایشگاه گروهی و یک نمایشگاه انفرادی بود.

از سال ۱۳۹۰ یک حس درونی مرا وادار کرد با نگاه معمارانه وارد عرصه هنرهای تجسمی شوم که خلاء آنرا در فضای زیستی جامعه بعنوان یک معمار احساس می‌کردم که مصادف شد با شروع نیم قرن دوم زندگیم واین شد مبنای ایجاد یک دپارتمان در موسسه طرح فضا با عنوان گروه تولید هنرهای تجسمی فرا با مانیفست حمایت از هنرمندان جوان، ایجاد بستر مناسب اقتصاد هنر یعنی خرید و فروش آثار هنری و نهایتا حضور هنرهای تجسمی در عرصه‌های زیستی. خوب با پایگاه معماری که داشتم فعالیت اصلی طرح فضا، معماری داخلی و مدیریت هنری پروژه‌های معماری و برگزاری نمایشگاه و خرید و فروش آثار هنری شد و گروه فرا بستری شد برای دعوت از هنرمندان هنرهای تجسمی خصوصا جوانان برای تولید آثار هنری با نگاه تعامل با جامعه و همچنین ارتقاء سواد بصری و سلیقه عام که خود داستان مفصلی دارد.

در این مسیر نمایشگاه‌های مختلفی در فضاهای فرهنگی و نمایشگاهی برگزار کردیم و فرهنگ خرید اثار اصل، شنا سنامه دار و تضمین شده از طرف گروه فرا، خدمات بعد از فروش و خلاصه جا انداختن بحث نگاه سرمایه‌ای به اثار هنرهای تجسمی که در فرهنگ عمومی چندان جایی ندارد مگر در قشر هنردوستی که خوب این بخش کمتر از ۵ % جامعه را بخود اختصاص می‌دهند ودر این مسیر کارنامه قابل قبولی را برای خودمان یعنی موسسه طرح فضا – گروه فرا رقم زدیم.

چند سال در کیش اقامت دارید و چرا فعالیت هنری و آن هم درکیش؟

قبل از همه چیز بگویم دفتر مرکزی طرح فضا – گروه فرا در تهران است و مجموعه موزه نماد یکی از اصلی‌ترین پلتفروم‌هایی است که ما در آن حضور داریم و از آنجایی که فعالیت نهایی ما باید فراکیشی و بین‌المللی باشد حضور در مرگز اصلی تحولات فرهنگی و هنری ایران یعنی تهران از امور ضروری است و شاید دست آوردهایی هم اگر داشتیم به برکت همین ارتباط با مرکزیت تهران است. اما حضورم درکیش از سال ۱۳۷۶ با نیت فراهم کردن درآمد مستمری برای روزهای رکود کاری حرفه‌ایم بوده و بهانه‌ای برای حضور‌های مقطعی در کیش و بقول معرف هم سیاحت هم تجارت. و در سفر نوروزی ۱۳۹۶ با مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش آشنا شدم و این آشنایی رسید به تفاهم نامه‌ای با شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش جهت بهره برداری و هنر گردانی و مدیریت مجموعه که تا امروز ادامه دارد و چرا کیش؟ بخاطر مقصد گردشگری بودن و امکان ارتباط با وقت آزاد گردشگرانی که خارج از کیش هیچ زمانی را برای تجربه بازدید از گالری و موزه‌های هنرهای تجسمی و یا خرید آثار هنری را ندارند، بخاطر زیرساخت‌های شهری زیبا و توریستی که دارد و بخاطر نگاه فرهنگ مدارانه و حمایت و توجه به توسعه فرهنگی که در خط مشی مدیریت کلان سازمان منطقه آزاد کیش وجود دارد.

طرح اولیه برای راه‌اندازی مجموعه فرهنگی و موزه خلیج فارس از کجا آمد و از چه سالی و با چه هدفی تاسیس شد و هدف شما اما حضور پیدا کردید؟

اینکه طرح اولیه راه اندازی از کجا آمده حرف چندانی ندارم جز آنکه باهدف ایجاد یک نماد شهری با ارتفاع ۵۴ متر سازه مجموعه شکل گرفته است و در زیر نماد مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش قراردارد از دهه ۸۰ کار اجرای پروژه با برگزاری یک مسابقه معماری آغاز و تا بهمن ۱۳۹۵ که افتتاح مجموعه بوده زمان برده است این مجموعه با حدود ۴۵۰۰ متر مربع زیر بنا دارای پنج گالری – فروشگاه هنری – کارگاه هنری – کافی شاپ و سینماتک با ظرفیت ۱۰۰ نفر است معماری قابل قبول و خوبی دارد اما در اجرا پروژه کاستی‌هایی موجود است.

اما هدف بنده هم در همین راستا و شاید کمی بزرگتر برای ایجاد یک قطب هنری حامی هنرمندان جوان وکشف استعدادهای جدید و رونق بخشیدن به اقتصاد هنری که صرفا در جهت فضای کسب کار هنرمندان جوان است از یک طرف و از طرف دیگر «ارتقاء سطح تعامل بین هنرمندان هنرهای تجسمی و فضاهای زیستی و جامعه» است، هدفی که پای تک تک پوستر‌های مجموعه درج می‌‎شود.

لطفا یک گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری موزه برای مخاطبان ما بگویید؟

یک مجموعه سه جلدی یعنی سال ۱۳۹۶-۱۳۹۷-۱۳۹۸ که الان در اواخر آن هستیم بصورت مستند کل رویدادها و واقیع فرهنگی و هنری که در مجموعه رقم خورده را باز گو می‌کند تهیه کرده‌ایم، اما خلاصه و چکیده آن تا الان ۱۷ نمایشگاه گروهی ۴ نمایشگاه انفرادی ۷ ورک شاپ ۳ دوره رزیدنسی ۴ تورهنری و میزبانی اکران فیلم‌های جشنواره فیلم کوتاه موج وحدود ۳۴۰ اکران فیلم‌های تاریخ سینما و برترین فیلم‌های روز دنیا در سینماتک مجموعه است وده‌ها مورد بازدید سفرا و رایزنی‌های فرهنگی خارجی و هنرمندان پیشکسوت را داریم.

آیا موزه خلیج فارس توانسته محلی برای جذب گردشگران جزیره کیش باشد؟

جواب این سوال شما کمی دشوار است این به معنی عدم موفقیت نیست اما به معنی ایده‌آل هم نیست، ببینید مجموعه خلیج فارس کیش با فاصله قابل توجهی از حوزه اصلی گردشگری در جزیره کیش در سمت جنوب غربی جزیره ودر روبروی کشتی یونانی مسقر است که این بعد مسافت و دور بودن از هسته اصلی گردشگری و کلا" شهریت کیش بی تاثیر نیست و شاید همین امر در جهت رشد تعامل حتی کیشوندان بی‌تاثیر نیست اما با رشد سریع این سمت شهری و ساخت ساز‌های هتلی که درحال اجرا است در آینده‌ای نه چندان دور وضعیت کاملا متفاوت خواهد شد. اما از نظر جذب مخاطب‌های هنرمند در خارج از کیش و سراسر ایران کارنامه موفقی داریم و دلیل آن برگزاری ده‌ها نمایشگاه با هنرمندانی که خارج از کیش ودر سراسر ایران هستند ویا نمایشگاه‌هایی که با همکاری دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های یزد - اهواز داشتیم و همچنین برگزاری سه دوره رزیدنسی با هنرمندانی از تهران - تبریز - بابل - اصفهان - شیراز - یزد داشتیم و در خاتمه دو جلد کتابچه نظرات بازدیدگنندگان مجموعه را باید شاهد بیاورم که بیش از ۹۵درصد نظرات مثبت بوده و با قدرانی از زحمات کشیده شده عموما حضور در این مجموعه را یکی از نقاط عطف گردشگری خود دانسته اند والبته شکایتهایی هم از اطلاع رسانی و تبلیغات محدود معرفی مجموعه به گردشگران را داشته اند که این مهم با قول حمایتهای جدی تر معاونت گردشگری در معرفی مجموعه و همچنین با اختصاص یک بیلبرد برای معرفی مجموعه ازطرف شرکت عمران،آب و خدمات منطقه آزادکیش در جهت بهتر شدن شرایط اطلاع رسانی مجموعه اقدام شده است اگر چه معتقدم جای کار بسیار بیشتری دارد.

از زمانی که سازمان گردشگری به وزارتخانه تبدیل شد چه فرقی یا اتفاقی برای مجموعه تحت مدیریت شما افتاد؟

در مورد تبدیل سازمان گردشگری به وزارتخانه و تاثیر آن اگر چه معتقدم حتما بی تاثیر نبوده ولی می‌دانم با حضور آقای ملانوروزی با پیشنه و کارنامه اصلی فعالیت ایشان در حوزه هنرهای تجسمی در سمت معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش فرصت‌های خوبی ایجاد شده که مهم ترین ان هدایت و حمایت ایشان از رویداد نمایشگاه «کرنش به حافظ» در بهمن ماه ۹۸ با حضورآقای گونتر اوکر یکی از هنرمندان نامدار و پیشکسوت آلمانی در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش بوده است.

در این چند سال اخیر مسئولین خیلی سعی در ارتباط و جذب کردشگران داشته اند که البته خیلی موفق نبودند، از نظر شما مدیریت کلان گردشگری ایران چه کارهایی را برای جذب اعتماد گردشگران بین‌المللی باید اتخاذ کند؟

ببینید شما نمی‎توانید منکر شرایط سیاسی بین‌المللی که عمده‌ترین آن تحریم اقتصادی از یک طرف و تصویرسازی مخدوش و مخربی که رسانه‌های بیگانه از ایران برای گردشگران خارجی ترسیم می‌کنند باشید و اینها همگی عواملی هستند که در جهت دفع گردشگر بین‌المللی عمل می‌کند اما در همین حال شما می‌بینید آقای اوکر در افتتاحیه نمایشگاهی که برای او برگزارشد، در جزیره کیش حضور پیدا می‌کند و به احترام سرود ملی ایران می‌ایستد و البته ماهم برای سرود ملی المان و پیام دوستی و گفتمان را برایمان دارد خوب این نمونه از جذب است ایدال نیست اما باتوجه به شرایط بسیار قابل توجه است.

این اتفاق ویروس کرونا بر گردشگری ایران خیلی تاثیر منفی داشت، برایند شما برای سال بعد چطور هست؟

شما فکر می‌کنید جزیره‌ای که بیش از ۸۰ درصد فعالیت اقتصادی آن متمرکز بر اقتصاد گردشگری است و ویروس کرونا پیامد در خانه ماندن و پرهیز از مسافرت‌های حتی درون شهری، لغو ۷۰ درصدی پروازها را دارد چه تاثیر منفی می‌گذارد اما این تاثیر نیز با مقاومت و همکاری مردم و دولت، نیز بگذرد ولی متاسفانه تاثیر منفی آن در زندگی مردم وجود دارد و جزیره کیش شاید سهم قابل توجهی را داشته باشد.

کمی از برنامه‌ها و فعالیت‌های هنری موزه در سال ٩٩ بگوید و این که اگه یک خبر خوب به علاقمندان به هنر و دوستداران گالری و موزه داشته باشید چی هست؟

از ۱۳۹۶/۴/۱ که بهره‌برداری و مدیریت مجموعه را بعهده گرفتیم یک برنامه پنج ساله تدوین کردیم شالوده این برنامه در سه سال اول برنامه ریزی برای رقم زدن رویدادهای داخلی برای آشنایی و شناساندن مجموعه به مخاطبان هنرمند و هنردوست و عموم مردم بوده و دوسال بعدی حرکت به سوی رقم زدن رویدادهای بین‌المللی است وسال ۹۹ شروع تعامل با هنرمندان خارجی را در نظر داریم اما شرایط و اوضاع چگونه رقم بخورد و دست آورد ما چه باشد نمی‌دانم.

در پایان اگر موضعی ناگفته دارید بفرمایید؟

سوالات شما جامع و کامل بود و من هم سعی کردم مسائل را شفاف عرض کنم اما نکته‌ای که به نظرم گفتن آن ادای دین خود می‎دانم اینکه آنچه طی ۳۳ ماه فعالیت موسسه طرح فضا –گروه فرا در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش رقم خورده حاصل یک کار گروهی و تعامل و حمایت‌های مدیریت محترم سازمان منطقه آزادکیش با موسسه طرح فضا –گروه فرا بوده و بعنوان یک فعال هنری قدردان عزیزان هستیم و باید اذعان کنم در تمام این ۳۳ ماه با اعتماد عزیزان به بخش خصوصی، از استقلال و آزادی کامل در برنامه‌ریزی و اجرا برخوردار بوده‌ایم.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..