یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگوی هنرمند نیوز با بازیگر تلویزیون و تئاتر

مهسا غفوری، متولد سیزده اردیبهشت هزار و سیصد و هفتاد و سه، بازیگر تئاتر و تلویزیون، دانش ‌آموخته زبان و ادبیات روسی و کارشناسی ارشد فرهنگ و زبان های باستانی، در کارنامه هنری او می توان به سریال «پدرپسری» و فیلم های کوتاه «کفش‌های دیگری»، «آبی کمرنگ»، «دستی برای رسیدن» و «در جستجوی تنهاییِ من» اشاره کرد.
مهسا غفوری، متولد سیزده اردیبهشت هزار و سیصد و هفتاد و سه، بازیگر تئاتر و تلویزیون، دانش ‌آموخته زبان و ادبیات روسی و کارشناسی ارشد فرهنگ و زبان های باستانی، در کارنامه هنری او می توان به سریال «پدرپسری» و فیلم های کوتاه «کفش‌های دیگری»، «آبی کمرنگ»، «دستی برای رسیدن» و «در جستجوی تنهاییِ من» اشاره کرد.

هنرمندنیوز: با مهسا غفوری که نوازندگی می کند، گاهی می نویسد، نقاشی می ‌کشد و زبان روسی نمایشنامه ترجمه می کند به بهانه بازی در سریال روزهای آبی که  این شبها روی آنتن است گفتگو داشته ایم.

سریال روزهای آبی چه حرفی برای گفتن دارد و چرا بازی در آن را پذیرفتید؟

از ابتدای ورودم به این عرصه به خودم قول دادم که چه در تئاتر و چه تصویر، نقش‌هایی را زندگی کنم و نه بازی، که مهسای غفوری و زندگی روزمره ‌اش را به چالش بکشد و حتی اگر کوتاه باشد، متفاوت باشم و خوب و خب ماسو، دختری کم شنوا با داستان رازآلود و سبک زندگیِ خاص خودش چالشی بزرگ‌، هیجان انگیز و متفاوت از بقیه کاراکترها برای من بود، انگار که هم من ماسو را انتخاب کردم و هم او من را و درباره سریال هم فکر می کنم داستان به شکلی پیش می رود که هرکدام از مخاطبین برداشت خودشان را در راستای حرف کارگردان و نویسندگان دارند.

چرا از اینهمه فعالیت هنری بازیگری را انتخاب کرده اید؟

برای منی که تقریبا می شود گفت به هر شاخه هنری سرکی کشیده‌ام بازیگری تماما زندگی ام است، به ‌نظر من همه‌ ما در زندگی روزمره، براساس شرایطی که داریم با یک نقاب ساختگی بر صورتهایمان درحال بازی هستیم  و خب بازیگری برای من لحظه‌ای ا‌ست که به ‌واقع زندگی می‌کنم، بدون هیچ نقاب و بازی کردنی. لحظه به لحظه ‌ا‌ش برای من همراه با یادگیری، لذت، هیجان و رنج است، رنجی که برای من بسیار لذت دارد.

دوست دارید در کنار کدام بازیگران و برای کدام کارگردان بازی کنید؟

درحال حاضر برای من زمان کار کردن با کارگردان‌های مختلف و کسب تجربه استت اما قطعا من هم دوست دارم فرصت و افتخار کار کردن با آقای اصغر فرهادی، آقای داریوش مهرجویی، آقای بهروز شعیبی و... را داشته باشم، در میان بازیگران هم خدا را شکر فرصت تجربه بازی با آقای اکبر عبدی را هرچند کوتاه در همین سریال کسب کرده ام و قطعا دوست دارم در کنار خانم ترانه علیدوستی، پانته‌ آ پناهی‌ها که استاد من هم بودند، مریلا زارعی و آقای نصیریان عزیز باشم و بیاموزم.

دوستان صمیمی شما در دنیای هنر چه کسانی هستند؟

خب من در دنیای هنر دوستان بسیاری دارم، از بازیگر تا طراح لباس، نقاش، نویسنده، عکاس و... در هر رشته هنری و بهتر است بگویم دوستان صمیمی من در هر رشته‌ای، انسان‌های بزرگ، خردمند، یک ‌رو، با اخلاق و حرفه ‌ای هستند.

باندبازی چقدر در دنیای نمایش و تصویر وجود دارد؟

خیلی! مثل هر کار و فعالیت دیگری، نمایش و تصویر و... هم ندارد و خب من از ابتدای مسیرم سعی کرده‌ام راه خودم را بروم و درگیر چنین مسائلی نشوم

سختی ها و شیرینی های دنیای بازیگری؟

سختی‌ این است که با ذوق و امید تدریس می  ‌کنید، در کافه کار می ‌کنید، ترجمه می ‌کنید و... تا بتوانید از پس هزینه‌‌ کلاس‌ های بازیگری و اجاره پلاتو بربیایید و شیرینی ‌اش وقتی ا‌ست که هرشب قبل از اجرا آماده می‌شوید، روی صحنه زندگی می کنید و تماما لذت می برید و بعد از آن از شوق اشک می ریزید حتی اگر یک درصد هزینه‌هایی که صرف کرده‌اید هم جبران نشود و حمایتتان نکنند، اگر عاشق هرچه و هرکه باشید، خواه ناخواه رنج رسیدن به آن و مسیرش، رنج لذت ‌آور و شیرینی می‌شود.

مهسا غفوری بازیگر

فضا چقدر برای رشد جوانها در دنیای نمایش و تصویر وجود دارد؟

بستگی به آدمش دارد! نه فقط جوان‌ها، اگر با نداشتن تخصص و سواد لازم و به‌ راحتی با پارتی وارد شده باشید به‌ همان راحتی هم کنار گذاشته می‌شوید ولی اگر از بازیگران و کارگردانان بزرگ و عوامل پشت صحنه در هر پروژه‌ای اخلاق حرفه‌ ای بیاموزیم، محبوبیت را پیش از معروفیت هدف قرار دهیم و مدام مطالعه کنیم، بیاموزیم، مطالعه کنیم و بیاموزیم قطعا خودمان فضا را برای رشدمان فراهم کرده‌ایم.

یک نقش عجیب که دوست دارید آن را بازی کنید

زینب پاشا، مبارزی اهل تبریز  یا یک هیولا با ویژگی‌های خاص در انیمه‌ های میازاکی، یا آنا کارنینا، اوفیلیا و... و از همه مهم‌تر دختر کم توان ذهنی.

فکر می کنید ده سال بعد کجا باشید؟

با این وضعیت سعی می ‌کنم از زمان حالم لذت ببرم، هرجا و هر زمانی بهترین خودم باشم، از دیروزم جلوتر و از خودم راضی باشم و حتی به یک سال آینده هم فکر نکنم.

صحبتی برای همسن و سالهای خودتان دارید؟

جمله‌ای از کتاب "جنگ چهره‌ی زنانه ندارد" است که می ‌گوید: رنج از انسان کوچک، انسان بزرگ می‌سازد. از رنج‌ها، غصه‌ها و مشکلاتتان نترسید، برای هرآنچه که با تمام وجودتان خواهانش هستید، بجنگید. مطمئن باشید در زمان مناسبش به آن رسیده و لذت می‌برید.

از فعالیت های پیش رو صحبت کنید.

در زمینه تئاتر و تصویر پیشنهاد و صحبت‌هایی شده که قطعی نیستند اما برای یک فیلم کوتاه با کاراکتری متفاوت به توافق رسیده‌ایم.

 

عباسعلی  اسکتی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..