یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

منتقد و مدرس سینما در استان قم با اشاره به اهمیت و ضرورت حفظ دستاوردهای تاریخی و فعالیت پنجاه ساله سینماگران در شهر قم خواستار راه اندازی موزه سینما در این شهر شد.
منتقد و مدرس سینما در استان قم با اشاره به اهمیت و ضرورت حفظ دستاوردهای تاریخی و فعالیت پنجاه ساله سینماگران در شهر قم خواستار راه اندازی موزه سینما در این شهر شد.

هنرمندنیوز: حمیدرضا منتظری همزمان با بیست و یکم شهریور ماه «روز ملی سینما» روز دوشنبه اظهار داشت: با توجه به جایگاه مهم حفظ تاریخ فرهنگ و هنر شهر قم و فعالیت‌های سینماگران دلسوز در این شهر که قدمتی بیش از پنجاه سال دارد و همچنین به منظور گردآوری نظام‌مند و قابل استفاده برای فیلمسازان و پژوهشگران از این دستاوردهای تاریخی و فرهنگی که متاسفانه در حال نابودی و فراموشی هستند، نیازمند تأمین یک بستر فیزیکی و مجازی به نام "موزه تاریخ سینمای قم" هستیم که دو بخش ویترین تجهیزات و دستاوردها و همچنین بانک اطلاعات هنرمندان و شناسه نام‌آوران و پیشکسوتان سینمایی شهر قم را شامل شود.

وی بیان کرد: هنرمندان نقش قابل توجهی در ماندگاری تاریخ و ارزش‌های فرهنگی داشته و دارند و توجه به حفظ تاریخ فرهنگی و بهره‌برداری از آن برای هنرجویان و سینماگران نسل جدید، موجب رشد فرهنگی و هنری جامعه می‌شود.

این فیلمساز و فعال سینمایی در قم با تاکید بر لزوم توجه بیش از پیش به وضعیت پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر استان و تکریم خانواده بزرگ سینماگران شهر قم اذعان کرد و اظهار داشت: جایگاه رفیع هنرمندان به عنوان بخش اصلی سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی یک نسل، عامل رشد و توسعه عرصه‌های فرهنگی و هنری و همچنین زمینه‌ساز تولید آثار هنری ارزشمند خواهد بود.

منتظری در ادامه به خطر نابودی تجهیزات فیزیکی متعلق به نسل گذشته و فراموشی چهره‌ها و دستاوردهایشان به عنوان مفاخر ماندگار سینما در قم اشاره کرد و افزود: در شرایط کنونی نیازمند یک ویترین وسیع برای حفظ و حراست از تجهیزات، نگاتیوها، کاست‌ها، عکس‌ها، جراید، تندیس‌ها، شناسه مفاخر و دستاوردهای سینمایی در شهر قم به عنوان سند اصالت و فعالیت پنجاه ساله سینماگران خوش‌ذوق قمی هستیم؛ چراکه حفظ این افتخارات، به تقویت هویت ملی، فرهنگی و تاریخی این شهر کمک خواهد کرد و گسترش این ویترین در پایداری و بقاء فرهنگ بومی تاثیرگذار است.

منتظری در ادامه عنوان کرد: توسعه فرهنگی به ساختاری مستحکم برای معرفی و نشان دادن آثار گذشته نیاز دارد و این اقدام موجب به وجود آمدن تحولی بزرگ در زمینه گسترش زیر ساخت‌های آموزشی، تربیتی و پژوهشی برای نسل جدید هنرآموزان و سینماگران خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی‌ هنری شهرداری قم با توجه به توانایی‌هایی که در این زمینه در اختیار دارند به منظور عملیاتی شدن این طرح اقدام کنند.

وی در ادامه گفت: از جمله برکات این طرح، علاوه بر تقویت زیرساخت‌های تربیتی، آموزشی و پژوهشی عرصه سینما در شهر قم،‌ زمینه تهیه بانک اطلاعات هنرمندان سینماگر و تکریم پیشکسوتان فرهنگی و هنری استان را به همراه خواهد داشت که با عنایت به جایگاه هنرمندان در جامعه، امید آن می‌رود مسئولان استانی و متولیان فرهنگ و هنر در استان از عملیاتی شدن این طرح حمایت کنند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..