یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

پس از نخل طلای افتخاری سال 2021، که به "جودی فاستر"، هنرپیشه و کارگردان آمریکائی داده شد، این بار یکی دیگر از هم میهنان او، "فارست وایته کر" ، این نخل طلای افتخاری را برای پیمودن یک راه هنری درخشان به دست می آورد.
پس از نخل طلای افتخاری سال 2021، که به "جودی فاستر"، هنرپیشه و کارگردان آمریکائی داده شد، این بار یکی دیگر از هم میهنان او، "فارست وایته کر" ، این نخل طلای افتخاری را برای پیمودن یک راه هنری درخشان به دست می آورد.

هنرمندنیوز: بدین مناسبت، فیلم "به نام صلح"، ساخته کریستف کاستانی" و "توما سامتن"، به تهیه کنندگی "فارست وایته کر" در سئانس ویژه روز ۱۸ مه به نمایش در خواهد آمد.

"فارست وایته کر" در پیام ویژه خود نوشت : "۳۴ سال پیش من برای نخستین بار به فستیوال کن آمدم و این حضور زندگی مرا دگرگون کرد و به من فهماند که برفرار کردن پیوند های گونه گون با انسان ها از راه سینما، بهترین راه است. حال این افتخار بزرگی است که دوباره به این فستیوال زیبا  باز می گردم  تا کارم را در آن نشان دهم و از کار هنرمندان بزرگ جهان الهام بگیرم . من بی نهایت از تقدیر فستیوال سپاسگزارم."

"فارست وایته کر"که نقش آفرینی هایش  شگفت انگیز هستند، در سال ۱۹۸۸، همراه با فیلم "برد" ، ساخته "کلینت ایستوود" ، به کن آمد. او در نخستین نقش بزرگ خود، در قالب "چارلی پارکر"، ساکسفون نواز بی همتای موسیقی جاز فرو رفته بود.  البته پیش تر بازی او در فیلم "زنگ پول"، ساخته "مارتین اسکورسیزه" ، در فیلم "پلاتون"، ساخته آلیور استون" و "صبح به خیر ویتنام"، ساخته " یری لوینسون" نظر ها را جلب کرده بود.  او با گرفتن جایزه بهترین هنرپیشه مرد در سال ۱۹۸۸ در فستیوال کن، برای فیلم "برد"، جای ویژه ای پیدا کرد و همه به توانائی و حساسیت بسیارش پی بردند. هنرپیشه ای که می تواند علیرغم جسم سنگینش، همه شکنندگی انسان ها را ورای صدا و نگاهش منتقل کند.

"فارست وایته کر"، در مجموع شش بار در فیلم های بخش اصلی فستیوال کن پدیدار شده  و کار نامه هنری اش با کارگردانی و تهیه چهار فیلم، از جمله نخستین فیلم "رایان کوپر"، که در بخش نوعی نگاه شرکت دارد، پر بار تر شده است.

"تییری فرمو"، مدیر هنری فستیوال کن درباره او می گوید : " کارنامه سینمائی وی خیره کننده  و کامل است . او انسان متعهدی است و به سرنوشت جوانان و ساختن دنیائی بهتر اهمیت می دهد و در این راه فعالانه تلاش می کند. شمار هنرمندانی از این گونه، که توانسته اندیک چنین تعادلی میان زندگی هنری و فعالیت های بشردوستانه به وجود بیاورند، چندان بالا نیست."

"فارست وایته کر" از سال ۲۰۱۲ با  ان جی  او های فعال در شماری از کشورهای جنگ زده آفریقائی همکاری می کند و طی ده سال، با ایجاد شبکه ای به کمک ۲۵۰۰ جوان و ۱۴ مرکز آموزشی ، به بیش از یک میلیون و نیم نفر یاری رسانده است.

"فارست وایته کر"، نماینده یونسکو برای صلح و آشتی و نیز عضو "گروه دفاع از توسعه پایدار" سازمان ملل است.

فستیوال کن از زوز ۱۷ تا ۲۸ مه برگزار خواهد شد.

"شهلا رستمی"

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..