پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ ۲۳ مارس ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گزارش «‌هنرمندنیوز» از نشست‌خبری چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر؛

کوروش‌زارعی دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در پاسخ‌به پرسش خبرنگار حوزه‌تئاتر هنرمندنیوز مبنی بر اینکه چنانچه ویژه‌ی هم‌وطنان عرب‌زبانمان پرداخت‌بشود به مقوله‌اجرای صحنه‌ای آثار عربی جشنواره در اهواز که موجب تقویت و بیشتر دیده‌شدن تئاتر‌های اتحادیه‌جهان‌اسلام که‌حقیقتا خبر خوشی بود، می‌گردد آیا همچنان تصمیم قبلی‌تان مبنی بر روی صحنه‌بردن تئاتر کشورهای‌عرب‌زبان حاضر در جشنواره برقرار است یا خیر، پاسخ داد: به دلیل مسائل حول‌محور بودجه اختصاص‌یافته به جشنواره و اتفاقات‌وشرایطی‌که چند ماه‌اخیر در کشور ایجاد شده ما متاسفانه نتوانستیم‌که این مهم را در خوزستان و شهر اهواز تحقق ببخشیم و به برگزاری سمینار و هم‌اندیشی مدیران کمپانی‌های تئاتر کشورهای‌اسلامی پرداخت‌شده‌است.
کوروش‌زارعی دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در پاسخ‌به پرسش خبرنگار حوزه‌تئاتر هنرمندنیوز مبنی بر اینکه چنانچه ویژه‌ی هم‌وطنان عرب‌زبانمان پرداخت‌بشود به مقوله‌اجرای صحنه‌ای آثار عربی جشنواره در اهواز که موجب تقویت و بیشتر دیده‌شدن تئاتر‌های اتحادیه‌جهان‌اسلام که‌حقیقتا خبر خوشی بود، می‌گردد آیا همچنان تصمیم قبلی‌تان مبنی بر روی صحنه‌بردن تئاتر کشورهای‌عرب‌زبان حاضر در جشنواره برقرار است یا خیر، پاسخ داد: به دلیل مسائل حول‌محور بودجه اختصاص‌یافته به جشنواره و اتفاقات‌وشرایطی‌که چند ماه‌اخیر در کشور ایجاد شده ما متاسفانه نتوانستیم‌که این مهم را در خوزستان و شهر اهواز تحقق ببخشیم و به برگزاری سمینار و هم‌اندیشی مدیران کمپانی‌های تئاتر کشورهای‌اسلامی پرداخت‌شده‌است.

هنرمندنیوز: علیرضا احمدی-خبرنگار | نشست خبری چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر صبح امروز سه‌شنبه ۲۷ دی ماه با حضور کوروش زارعی دبیر جشنواره؛ کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نصرالله قادری مشاور عالی جشنواره؛ مصطفی موتورچی دستیار ارشد دبیر جشنواره؛ امین رهبر مدیر بخش رادیو تئاتر؛ صادق رشیدی مدیر بخش پژوهش؛ ایوب آقاخانی دبیر بخش نمایشنامه‌نویسی؛ داریوش نصیری دبیر بخش تئاتر خیابانی؛ حسن رونده دبیر بخش استان‌ها و مرتضی منصوری مدیر بخش بین‌الملل در تالار رودکی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم هوشنگ توکلی هنرمند با سابقه تئاتر گفت: گزارشی را قبل از کرونا خدمت مقام معظم رهبری ارائه دادیم و اعلام کردیم سالانه یک میلیون فارغ‌التحصیل در عرصه تئاتر داریم که شگفت‌انگیز است. این گزارش پنهان مانده و علیرغم تأکید رهبری در این باره صحبت نشده است.

این بازیگر پیشکسوت در ادامه با بیان اینکه در دوره ریاست جمهوری آقای رئیسی هم هنرمندان حضور چشمگیری داشتند در مورد کوروش زارعی دبیر جشنواره تئاتر فجر هم گفت: در این دوره تعامل با جوانان عرصه نمایش بالا رفت. وی در ادامه گفت: امسال جشنواره تئاتر پر بار است و جای خوشحالی دارد.

توکلی در ادامه با اشاره به اعدام علیرضا اکبری به‌عنوان یک جاسوس گفت: این اقدام گشایشی در حوزه دیدگاه‌های نظام ایجاد کرد. تا دلتان بخواهد از این جاسوس‌ها در ۴۰ سال داشته‌ایم. در عرصه فرهنگ و هنر هم از این جاسوس‌ها داریم که مورد رصد نیروهای امنیتی هستند. اتفاقات اخیر الفت و همراهی مردم را به خطر انداخته است.

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در ادامه این مراسم گفت: آقای کوروش زارعی و دبیرخانه جشنواره و همچنین هنرمندان تلاش کردند تا این جشنواره پر بار برگزار و در توسعه تئاتر تأثیرگذار باشد.

وی تأکید کرد: نیاز به حمایت از تئاتر هست و اگر این حمایت نشود اتفاقی رخ نخواهد داد.

سپس ۲ پوستر جشنواره تئاتر فجر چهل و یکم با طراحی محمد اسفندیاری و حسن موسی‌زاده رونمایی شد.

بعد از مراسم رونمایی پوسترهای جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر، نشست رسانه‌ای جشنواره با حضور کوروش زارعی و مدیران بخش‌های مختلف برگزار شد.

در ابتدا کوروش زارعی دبیر جشنواره گفت: روز شنبه همراه با افتتاحیه جشنواره مراسم اختتامیه رادیوتئاتر و نمایشنامه نویسی و پژوهش جشنواره برگزار و از علی سلیمانی و سعید تشکری تجلیل به عمل می‌آید.

وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره اتحادیه تئاتر جهان اسلام را تشکیل داده‌ایم. امسال می‌خواستیم سمینار را در خوزستان برگزار کنیم به همراه چند اجرا به زبان عربی، به دلیل شرایط مالی این امر میسر نشد و در تهران برگزار می‌شود.

دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام کرد؛ ۳۷ اثر در بخش مسابقه بزرگ ایران، ۲۳ اثر در بخش مسابقه بین‌الملل، ۳۱ اثر در بخش خیابانی و ۲ اثر در بخش ویژه حضور دارند.

زارعی اعلام کرد: امسال شاهد حضور جوان‌های مستعد هستیم و امسال سال درخشش استان‌ها است و ۸۰ درصد آثار جشنواره از استان‌ها در جشنواره حضور دارند.

سپس داریوش نصیری مدیر بخش خیابانی، حسن رونده مدیر بخش استان‌ها، ایوب آقاخانی مدیر بخش نمایشنامه‌نویسی، امین رهبر مدیر بخش رادیوتئاتر، مرتضی منصوری مدیر بخش بین‌الملل، صادق رشیدی مدیر بخش پژوهش، سید مصطفی موتورچی معاون دبیر جشنواره، افشین ناظری دبیر اجرایی جشنواره، نصراله قادری مشاور عالی دبیر، مهدی یوسفی‌کیا مدیر روابط عمومی جشنواره به ارائه توضیحاتی درباره بخش‌های مختلف جشنواره چهل و یکم پرداختند.

سپس زارعی نیز تصریح کرد: خالصانه از تمام کسانی که علیرغم تخریب، تهدید و ناسزاها آثارشان را در جشنواره‌های استانی و فجر ارائه دادند. اینها عاشقانه ایستادند و چراغ تئاتر را روشن نگه داشتند. مردم ما تئاتر را دوست دارند و ما نباید مردم را محروم از تئاتر کنیم. برخی دوستان تئاتر را تحریم کردند ولی تئاتر هیچگاه متوقف نمی‌شود، این دوستان هم خودشان را از مردم و هم مردم را از آثارشان محروم می‌کنند. مگر باقی مشاغل تعطیل هستند که تئاتر تعطیل شود. چرا افرادی که علاوه بر فعالیت در تئاتر در ادارات دولتی و حکومتی فعالیت می‌کنند تئاتر را تحریم می‌کنند ولی سر کار خود می‌روند؟ به تئاتر، خودمان و مردمی که علاقه‌مند به تئاتر ظلم نکنیم.

در ادامه این نشست ‌یوسفی‌کیا مدیر روابط عمومی جشنواره درباره برنامه تبلیغات محیطی جشنواره چهل و یکم گفت: با سازمان زیباسازی شهرداری تهران هماهنگ شده تا پوستر جشنواره در سطح شهر نصب شود. همچنین بنرهای جشنواره نیز در ایستگاه‌های مترو نصب می‌شوند.

زارعی در این باره افزود: از ۷ دی «رادیو جشنواره» در رادیو نمایش به پخش برنامه درباره جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای تئاتر فجر پرداخته و تا انتهای جشنواره نیز این برنامه ادامه دارد. همچنین شبکه‌های پنج، یک، دو، چهار و شبکه خبر برنامه‌های تلویزیونی در ارتباط با جشنواره تدارک می‌بینند. قرار است از تئاتر شهر نیز با استان‌ها ارتباط زنده و پخش زنده تلویزیونی داشته باشیم. رادیو جوان، نمایش و فرهنگ هم برنامه در ایام جشنواره و در مجموعه تئاتر شهر پوشش زنده را خواهند داشت.

دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر درباره اتحادیه تئاتر جهان اسلام، یادآور شد: مشکلاتی که بین جهان اسلام هست بیشتر از مشکلات میان جهان مسیحیت و غیره است. به همین دلیل همیشه دغدغه اتحاد و همدلی میان جهان اسلام توسط تئاتر را داشته و دارم. با تئاتر می‌توانیم با هم دیالوگ برقرار کنیم و به تمدن اسلامی مدنظر و مورد تأکید مقام معظم رهبری برسیم. تئاتر می‌تواند حلقه اتصال میان نه تنها جهان اسلام بلکه با ادیان و باورهای دیگر باشد. تئاتر نیاز امروز و جهان بشریت است.

وی درباره بودجه این دوره از جشنواره، متذکر شد: هنوز وضعیت بودجه‌مان معلوم نیست و ۲۲ میلیارد تومان برآورد بودجه‌مان بوده است. پنج شبانه‌روز بچه‌های گروه‌های شهرهای مختلف و همچنین مهمان‌های خارجی در جشنواره حضور خواهند داشت و کلا هر شب ۳ هزار و ۵۰۰ نفر استقرار در هتل استقرار خواهند داشت که ۱۰ میلیارد هزینه اسکان آن‌ها است. به ما می‌گویند بروید جلو ما پشت‌تان هستیم ولی هنوز وضعیت بودجه‌مان معلوم نیست.

نصراله قادری نیز درباره بخش بین‌الملل جشنواره چهل و یکم، تأکید کرد: ما در این جشنواره چرخ را از ابتدا اختراع نکردیم و سعی کردیم کاری ضعیف‌تر از کارهای داخلی خودمان نداشته باشیم. برخی از دولت‌های خارجی علیرغم موافقت گروه‌ها از حضور گروه‌ها در جشنواره ممانعت کردند.

در بخش بین‌الملل چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر گروه‌هایی از کشورهای تونس، عراق، روسیه، برزیل، اسپانیا، ارمنستان، اردن حضور دارند و چند ورک‌شاپ بین‌المللی نیز توسط مدرسانی از کشورهای الجزایر، روسیه، صربستان و ایرلند جنوبی برگزار می‌شود.

چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری کوروش زارعی از اول تا ۱۲ بهمن ماه با حضور ۱۰۴ گروه نمایش داخلی و بین‌الملل در تهران برگزار خواهد شد.

عکاس: منصوره‌ عظیمی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..