سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳ آوریل ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

موسیقی قوالی با عبادت آمیخته شده است

متین رضوانی‌پور معتقد است که آثار نصرت فاتح‌علی‌خان باعث شده تا قوالی در تمام دنیا مورد توجه قرار بگیرد؛ به گونه‌ای که آثار این هنرمند گاهی تا ۵۰ میلیون بار به فروش می‌رسید.
متین رضوانی‌پور معتقد است که آثار نصرت فاتح‌علی‌خان باعث شده تا قوالی در تمام دنیا مورد توجه قرار بگیرد؛ به گونه‌ای که آثار این هنرمند گاهی تا ۵۰ میلیون بار به فروش می‌رسید.

هنرمندنیوز: متین رضوانی‌پور خواننده آواز ایرانی و پژوهشگر موسیقی با حضور در برنامه «ارغنون» از شبکه رادیویی گفت‌وگو به بیان دیدگاه‌هایش درباره موسیقی آیینی پرداخت.

رضوانی‌پور گفت: با ورود دین اسلام به محدوده‌ی جغرافیایی ایران، موسیقی با این دین پیوند خورده است. در بدو ورود اسلام به ایران هر منطقه‌ای از کشور با موسیقی منحصر به خود، دعاها و آیین‌ها و هر عمل در ارتباط با دین را به واسطه‌ی موسیقی به مردم منتقل می‌کردند. ما برای پژوهش دقیق درباره موسیقی آیینی باید به طور میدانی و مستقیم با مجریان این نوع از موسیقی در ارتباط باشیم.

وی با اشاره به این که قوالی نوعی از موسیقی آیینی است، تصریح کرد: اکثر آثار نصرت فاتح‌علی‌خان پیرو موضوع خداوند و مذهب شکل گرفته‌اند. نوحی‌‌خوانی و مدیحه‌سرایی به طور مشخص در دسته‌ی موسیقی قوالی جای نمی‌گیرند، چرا که نوحه و مدیحه بدون ساز اجرا می‌شوند و فقط آوازی هستند، اما قوالی حتماً با حضور ساز تولید می‌شود.

این خواننده ادامه داد: نصرت فاتح‌علی‌خان از بزرگان موسیقی پاکستان است. این هنرمندِ بومی به اندازه‌ای شیرین و جذاب اجرا می‌کرد که بسیاری از نوارهای وی در کشورهای اروپایی بیش از ۵۰ میلیون نسخه به فروش می‌رسیدند.
نصرت فاتح‌علی‌خان توانایی شگرفی در بداهه نوازی و بداهه‌خوانی داشت. آثار نصرت فاتح‌علی‌خان باعث شده تا قوالی در تمام دنیا مورد توجه قرار بگیرد.

این پژوهشگر تأکید کرد: قوالی از شاخه‌های موسیقی عرفانی است. موسیقی قوالی امروزه در مناطق بلوچستان و هند و افغانستان و به ویژه پاکستان رایج است. موسیقی قوالی با عبادت آمیخته شده است. این موسیقی از سده‌ی هفتم هجری شروع شده است.

نوادگان تیمور لنگ بر اساس وصیت‌نامه‌ای از او موظف می‌شوند تا در هندوستان میان هنرمندان و اهل ادب گردهمایی ترتیب دهند. موسیقی قوالی در گردهمایی نوادگان تیمور لنگ شکل می‌گیرد و تا به امروز زنده می‌ماند.

رضوانی‌پور تأکید کرد: در موسیقی قوالی، اجراگران نوحه نمی‌خوانند، بلکه همانند اشعار بزرگانی مانند مولانا و حافظ زیبایی‌ها – حضرت علی (ع) – را ستایش می‌کنند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..