پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگوی هنرمندنیوز با نقاش و تصویرگر

نغمه عذارییان، متولد هزار و سیصد و شصت و هفت، تهران، فارغ التحصیل رشته حقوق انسانی از دانشگاه برجسته نراق، از دوران راهنمایی تمایل زیادی به نگاشتن سرودن و نقاشی داشته و در تمام رشته های فرهنگی دوران مدرسه شرکت می کرده است، چاپ کتاب «‌آذر و باده ی خیال» و تصویرگری مجموعه کتاب‌های «ماجراهای نیکی و نیکان» را انجام داده که در هفته آتی رونمایی می‌ شود.
نغمه عذارییان، متولد هزار و سیصد و شصت و هفت، تهران، فارغ التحصیل رشته حقوق انسانی از دانشگاه برجسته نراق، از دوران راهنمایی تمایل زیادی به نگاشتن سرودن و نقاشی داشته و در تمام رشته های فرهنگی دوران مدرسه شرکت می کرده است، چاپ کتاب «‌آذر و باده ی خیال» و تصویرگری مجموعه کتاب‌های «ماجراهای نیکی و نیکان» را انجام داده که در هفته آتی رونمایی می‌ شود.

هنرمندنیوز: با نغمه عذارییان که در زمینه تصویرگری کتاب کودک فعالیت و تدریس می کند گفتگویی کوتاه داشته ایم که با هم می خوانیم.

چرا از اینهمه فعالیت هنری سراغ نقاشی رفته اید و در مورد سبک کاری خودتان صحبت کنید؟

وقتی حرفهای دلم را نتوانم بیان کنم ، نقاشی و ترانه سرایی را بهترین راه بیان  افکار، ترسها و عقایدم می دانم، گاهی واقعا به آن نیاز دارم، به اینکه تمام افکارم را روی کاغذ یا صفحه مانیتورم رسم کنم تا آرام بگیرم.

کدام سبک و کدام نقاش مورد علاقه شما هستند و آیا الگویی در این زمینه دارید؟

رنگ روغن را بسیار دوست دارم، من از استاد نیکان پور در زمینه تصویرسازی و استاد بزرگ آقای فرشچیان و کاتوزیان در سبک رنگ روغن الهام می گیرم، الگوی من طبیعت و تمام زیبایی های خداوند مهربان است، مگر الگویی بالاتر از دستهای هنرمند خداوند داریم؟

در رابطه با نمایشگاه پیش رو صحبت کنید.

فعلا روز مشخصی برای برگزاری نمایشگاه ندارم اما نمایشگاه جزو برنامه های سال هزار و چهارصد من است که به زودی محقق خواهد شد.

چقدر از موفقیت و خلاقیت در این رشته شامل یادگیری و تئوری و چه مقدار از آن از احساس و ذوق ذاتی شخص سرچشمه می گیرد؟

وقتی که ذوق وشوق هنری را داشته باشید و یا حتی هرچیز دیگری جز هنر، آمادگی لازم را برای یادگیری پیدا خواهید کرد اما به شرط پشتکار، من احساس می کنم آدمی تمام استعدادها و توانایی ها را برای آفرینش و خلق اثری دارا است و کافیست هوشیاری و خودآگاهی لازم را در این زمینه را پیدا کند.

برای علاقه مندان این رشته و این هنر چه پیامی دارید؟

من کوچکتر از آن هستم که بخواهم پیامی به هنرمندان عزیز داشته باشم اما همین قدر بگویم که شجاعت و ذوق و عشق شما را می ‌ستایم.

آینده شغلی و هنری در این رشته چگونه است؟

متاسفانه برای هنر در کشور ما ارزش زیادی قائل نیستند، مثلا همین که بعضی ها با گستاخی درباره هنر و حتی نویسندگی صحبت می ‌کنند و آن را گاها بی ارزش و بی فایده می ‌دانند یا برای خرید اثری یا سفارش تصویری مبلغ ناچیزی را پیشنهاد می‌دهند، نشان‌ دهنده تفکر غلط عوام نسبت به هنر و هنرمندان است، اما ما هنرمندان به امید روزی بهتر و آینده ای روشن تر قوی تر و پر قدرت به راهمان ادامه می دهیم.

حرف پایانی برای مخاطبان هنرمند؟

نسبت به تمامی آنان ارادت قلبی دارم، به نظر من هنرمند در جوامع نادیده یا مظلوم واقع شده، ظرافت و دقت هنرمند ستودنی است، من یک مادر هستم و عاشق خانواده ام، همین باعث شده تمام عشق و علاقه ام را در دستهایم بیاورم و وقتی که تصویری را ترسیم می کنم عشق دوباره و دوباره متولد می ‌شود، فکر می کنم رسالت من همین است، تولد عشق! ضمنا این را بگویم من هنر تصویرگری را مدیون داستانهای کوتاه و اشعار غریب دفتر چرک نویسم می دانم زیرا ابتدا در ذهنم تمام داستان‌هایم را ترسیم می کنم و بعد روی صفحه می آورم، در آخر از همسر و مادر عزیزم به خاطر حمایتهای بی دریغشان تشکر و قدردانی می کنم.

 

عباسعلی اسکتی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..