چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

آیین رونمایی از کتاب نمایشنامه «تن‌ها» به نویسندگی علیرضا معروفی روز سه شنبه چهاردهم دی در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.
آیین رونمایی از کتاب نمایشنامه «تن‌ها» به نویسندگی علیرضا معروفی روز سه شنبه چهاردهم دی در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، کتاب نمایشنامه «تن‌ها» به نویسندگی علیرضا معروفی که چندی پیش در تالار سایه تئاتر شهر به صحنه رفت، ساعت ۱۷ روز سه شنبه چهاردهم دی در تالار مشاهیر این مجموعه با حضور نویسنده و تعدادی دیگر از هنرمندان میزبان علاقه مندان است.

نسخه چاپی این نمایشنامه که مهر و آبان ۱۴۰۰ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت در قالب یک هزار نسخه توسط نشر «نودا» منتشر شده است.

نمایش «تن‌ها» که برای اولین بار در جشنواره «تئاتر مقاومت» روی صحنه رفت در مهر و آبان ۱۴۰۰ نیز در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به اجرا درآمد. معروفی این اثر را در سال ۱۳۹۸ و بر اساس کتاب «سرباز کوچک امام» درباره خاطرات مهدی طهانیان رزمنده‌ای که در ۱۳ سالگی اسیر شده بود، نوشته است.

معروفی در این نمایش رئالیسیتی که در فضایی مینیمال به اجرا در می‌آید، ماجرای هشت اسیر را که برای تخلیه اطلاعات به مدت سه روز در یک سلول کوچک یک در یک متری در استخبارات عراق حبس بودند، روایت می‌کند. بیشتر اتفاقات داخل سلول‌ها در نمایش «تن‌ها» بر اساس واقعیت نوشته شده‌اند. صحنه این نمایش به گونه‌ای است که کاراکترها به صورت جدا از هم و با فاصله یک متر از یکدیگر روی صحنه حضور دارند و با استفاده از نورپردازی در فضا در موقعیت سلول قرار می‌گیرند.

در بخشی از متن این نمایشنامه آمده‌ است: «مرد ۸: آقا اصالا نظر خود خدا رو می گیریم ... خدا جان سالم . خوبی خدا ؟! خسته نباشی خدا قوت . هابیل خوبه ؟ قابیل خوبه ؟ جبرئیل ردیفه ؟ ... می دونم سرت خیلی شلوغِ ولی خب زیاد وقتت رو نمی گیرم ..... ببین . بله بله بفرمایید ... نه من می خواستم بگم که.... خدا این همه تو حرف زدی ما گوش کردیم ، یه بارم ما حرف می‌زنیم خب تو گوش بده ... ما تو جنگیم ... من نمی دونم تا حاال خودتون جنگ رفتین یا نرفتین ؟! ... به مسائل نظامی آشناییت دارین ؟! ... نرفتین ؟! خدا تا حاال جنگ نرفته ... دیدین ؟! ... خدا فقط جنگ رو دیده ... خدا من خواستم فقط بدونم تو این شرایط با شما حرف بزنیم یا نه ؟! ... .»

علیرضا معروفی تا کنون نمایش‌های «هشت سین»، «تعطیلات»، «هنوز تموم نشده»، «عقیم»، «شکم» و «تن‌ها» را نوشته و کارگردانی کرده‌است و جوایز متعددی از جشنواره‌های سراسری تئاتر در کارنامه خود دارد.

این هنرمند ۳۰ ساله، فعالیت در تئاتر را از سال ۱۳۸۹ با کارگردانی نمایش «قرمز و دیگران» در شهر کرج آغاز کرده‌ است. «زمستان ۶۶»، «گندم»، «تعطیلات»، «هنوز تموم نشده»، «رقص شب‌تاب‌ها»، «عقیم»، «شکم»، «تن‌ها» و «هشتن سین» آثار این هنرمند در عرصه تئاتر هستند که تاکنون جوایز مختلفی برای او در پی داشته‌اند. ازجمله این جوایز می‌توان به جایزه ملی لاله‌های سرخ اندیمشک برای نمایش «عقیم» و مقام نخست کارگردانی در جشنواره تئاتر مقاومت و رتبه نخست کارگردانی طراحی لباس در جشنواره فجر برای نمایش «تن‌ها» اشاره کرد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..