یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ۱ اوت ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رییس مرکز ملی فضای مجازی:

رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: و اقتصاد پلت فرمی را در کشور توسعه داده ایم اما متاسفانه در توسعه پلت فرم رسانه ای ناموفق بوده ایم و علت آن دخالت های سیاسی در حوزه رسانه ای بوده، در حالی که آوردگاه نبرد ما در حوزه فضای مجازی با دشمن است.
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: و اقتصاد پلت فرمی را در کشور توسعه داده ایم اما متاسفانه در توسعه پلت فرم رسانه ای ناموفق بوده ایم و علت آن دخالت های سیاسی در حوزه رسانه ای بوده، در حالی که آوردگاه نبرد ما در حوزه فضای مجازی با دشمن است.

هنرمندنیوزسیدابوالحسن فیروزآبادی امروز ۱۲ اردیبهشت ماه در اولین همایش رسانه‌های نوین و شکل‌دهی نهادهای اجتماعی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان (هایتک) اظهار کرد: با گسترش فضای مجازی، این بحث مطرح است که تولید علم از داده صورت می‌گیرد و اینها برآمده از تحولات رسانه‌ای است که برای بشر به وجود آمده است.

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین کارهایی که رسانه در جهان امروز انجام می‌دهد، تولید علم است و پایه مدرنیته‌ای که در آن وجود داریم، رسانه بوده است.

فیروزآبادی تصریح کرد: رسانه و تکنولوژی به میان مردم برده شد و با توسعه تکنولوژی‌های نوظهور، انسان‌محوری تبدیل به ربات‌محوری می‌شود و هژمونی طبقه سیاسی اجتماعی به هژمونی اقتصادی اجتماعی تبدیل می‌شود.

وی بیان کرد: این اجتماعی شدن به معنی این است دولت‌ها کوچک می‌شوند و در کنار آنها گروه‌های اجتماعی بر روی پلت فرم‌ها نقش ایفا می‌کنند و به همین دلیل به عنوان لازمه عصری و تاریخی مواجه با دوره‌ای هستیم که گروه‌های اجتماعی و مردم نهاد نقش برجسته‌ای در هویت ملی کشورها بازی می‌کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار کرد: به خوبی می‌توانیم در هویت کشورها نقش بازی کنیم به این شرط که درک داشته و بین آنچه که لازمه تمدن بشری با آن چه که طراحان فرامرزی ما طراحی می‌کند، تفاوت بگذاریم.

وی افزود: اقتصاد پلت فرمی زاییده عصری و تمدنی است اما اینکه پلت فرم‌های بزرگ در انحصار امریکا بوده و ما نیز در مقابل این پلت فرم‌ها بی تفاوت باشیم، درست نیست. زیرا روند اینها به سمت انحصارطلبی است و به نقطه‌ای می رسند که دیگر نمی‌شود با آنها رقابت کرد.

فیروزآبادی تصریح کرد: معتقدیم در فضای مجازی که بر بستر رسانه شکل گرفته و ضرورت عصری و تمدنی است که از دیدگاه قرآنی راه درستی است که بشر باید طی کند، چهار تا پنج شکاف مدیریت شده پیاده شده است.

وی با اشاره به شکاف‌های دیجیتالی، اطلاعاتی، تکنولوژیکی و شکاف دولت ملت بیان کرد: شکاف دیجیتالی بین آمریکا و بقیه جهان است و تمام امکانات تکنولوژیکی و اکثر شبکه‌های بین کشورها در تملک آنهاست و اجازه نمی‌دهند کسی در این حوزه ورود کند.

فیروزآبادی اظهار کرد: تنها چیزی که نتوانسته اند در آن شکاف ایجاد کنند، بین دولت و ملت‌هاست اما به دلیل شکاف‌های دیگر سعی می‌کنند دولت‌ها را کوچک کرده و بین دولت و ملت شکاف ایجاد و سکوهایی ایجاد کنند در رسانه که اخلاق، عرف، فرهنگ و هنجار ما را زیر پا می‌گذارد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: ما را در بازی قرار داده اند که اگر جلوی پلت فرم را بگیریم، مردم از ما ناراحت می‌شوند و اگر جلوی آنها را نگیریم گروه دیگری ناراحت می‌شود که به حق است و هنجارها و ارزش‌های ما می‌رود. لذا باید این همایش‌ها این را بحث کند که استراتژی ما باید چه باشد؟

وی با اشاره به اینکه نخستین استراتژی محیط شناسی است، اظهار کرد: ما داریم در رسانه‌های اجتماعی خارجی زندگی می‌کنیم که باید آداب زیست در این شبکه‌ها را کشف کنیم.

فیروزآبادی بیان کرد: باید از شکاف دولت ملت جلوگیری کنیم که اگر تسلیم این شکاف و وارد این بازی شده و شکاف را تعمیق کنیم، در هر جناح سیاسی باشیم، در زیست بوم دشمن بازی کرده ایم.

وی با اشاره به فعالیت شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: در حوزه پلت فرمی حرکت خوبی در کشور آغاز کرده‌ایم و رتبه اول را در منطقه در تولید پلت فرم داریم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار کرد: خوشبختانه ما در کشورمان امنیت، جوان و دانشگاه داریم و شرایطی فراهم شده که می‌توانیم در لبه علم دنیا حرکت کنیم.

وی افزود: در شکاف پلت فرمی با دقت بالا کار شده و اقتصاد پلت فرمی را در کشور توسعه داده ایم اما متأسفانه در توسعه پلت فرم رسانه‌ای ناموفق بوده ایم و علت آن دخالت‌های سیاسی در حوزه رسانه‌ای بوده، در حالی که آوردگاه نبرد ما در حوزه فضای مجازی با دشمن است.

فیروزآبادی تصریح کرد: دشمن را فراموش کرده، درگیر مباحث جزئی شده و خودمان را می‌کوبیم.

وی با اشاره به اینکه باید پلت فرمی قوی‌تر از تلگرام داشته باشیم، بیان کرد: برای این پلت فرم قوی رسانه‌ای نداریم که به خاطر فشار سنگین روانی ایجاد شده از بیرون سعی می‌کنند بگویند ملت به حکومت اعتماد ندارد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار کرد: حوزه رسانه درایور اقتصاد جهانی است و از رسانه به همه مردم وصل شدند و مردم را به صورت کاربر که از برده پایین‌تر است در آورده اند.

وی افزود: اگر می‌خواهیم در دنیا بازیگر بوده و شهروند دسته اول باشیم باید سکوی خود را داشته باشیم. نمی‌توانیم روی سکوی لغزان فیسبوک، توئیتر و … باشیم و نباید پیرو اقدامات آنها باشیم.

فیروزآدی تصریح کرد: باید مدل جدید و ارزش‌گذاری و مقررات جدید داشته باشیم. بازیگران اصلی دنیا کسانی هستند که نوآوری دارند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..